Ovistesti näytti tummempaa viivaa, mitä ennen ovistikuttelua 1,5 viikkoa sitten. Miten voi olla mahdollista kun menkkojen alku on lähempänä mitä ovulaation ajankohta oli?
Ovulaatiotestin tulkinta
Anonyymi
1170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Siis tarkoitatko, että ovulaatio ei sinulla osunut 14 päivää ennen kuukautisten alkua? Kuulemma ei se ehdottomasti aina osukaan siihen kohtaan. Muutaman päivän voi heittää kumpaan tahansa suuntaan. Enempää en osaa sanoa, enkä sitäkään, mistä asia johtuu. Jos varmasti saat selville ovulaation ajankohdan, niin sitten osaat seuraavalla kerralla laskea, milloin se sinulla todennäköisesti on. Jollet tule raskaaksi - sitähän ilmeisesti yrität? - niin poikkeava ovulaation ajankohta voi kertoa lääkärille jotain.
Itse en oikeasti tiedä, milloin minulla on ovulaatio. Jos seuraan ovulaatio-oireita (ovulaatiolimaa), niin kuukautisteni pitäisi periaatteessa alkaa aiemmin, kuin mitä ne alkavat. Ja kierto on muutenkin alle 28 pv. Eli ovulaatio tuntuu olevan liian lähellä edellisiä kuukautisia. Tosin olen sen verran iäkäs, että raskaaksi tuleminen olisi hyvin epätodennäköistä. Tosin noin periaatteessa olen tahattomasti lapseton, eli hormonikierrossani saattaa olla jotain häikkää. Sitä vain ei ole koskaan tutkittu.