miten olen tähän tullut? Järkyttävä pyöräkuume! Olen ihan aloittelija ja autokoulun treenit just käynyt. Miksi tällaisen järki-ihmisen pitää alistua tällaiseen rahanmenoon? Mooottoripyöräilyssä ei MIKÄÄN järkiperustelu merkitse mitään.
Fever.. se on nyt iskenyt minuun.. en olisi ikinä uskonut!
Onko lääkkeitä?
Fever.. se on nyt iskenyt minuun.. en olisi ikinä uskonut!
Onko lääkkeitä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joko hankit pyörän tai sian!
Pyörän vuokraus olisi vaihtoehto. Ei mikään halpa sekään varmaan, mutta jos innostus jää lyhyeksi, niin helpompi.
Minäkin olen järki-ihminen, mutta harrastukset maksavat. Moneen muuhunkin harrastukseen menee esim. kymppitonni helpolla, joten miksei tähänkin.
Moottoripyöräily ei ole välttämättä kallis harrastus, tämä riippuu tietenkin pyörän tyypistä.
Uuden pyörän arvonalennus on tietnkin kohtuullinen, mutta homma onnistuu toisinkin: Hankitaan käytetty, tuommonen kaksi, kolme vuotta vanha mp joka edustaa tyyliltään parhaiten hintansa pitäviä, ei siis teknologian huippua, vaan pikemminkin peruspyörää. Kun into laskee (tai nousee vaativammaksi), niin siitä saa vielä pari vuotta myöhemmin (edellyttäen hyvää hoitoa) liki saman rahan kuin hankkiessa.
Sen sijaan kenen kukkaro kestää vuokrata pyörä vaikkapa vain yhdeksi ajokaudeksi?
Tsekattu on tuokin. Vuokraaminen maksaa aivan järkyttävästi, ei yksinkertaisesti kannata.
Tänään hankittu releet Allrightista ja maanantaina alkaa ajotunnit. Sitten....
..no, olen jo rahani ja järkeni menettänyt...mutta kyllä se kannattaa!
Pyörä oven edessä = olen elossa!
MP tuntuu muuten säilyttävän arvonsa ÄLYTTÖMÄN paljon paremmin, kuin auto.
Itse ostin pienen -87 pyörän, paljon ajetun. Sen hinta oli silti 40% uuden hinnasta (eikä ollut ylihintaa, palstoja on seurattu). Samanikäinen auto saa olla hyväkuntoinenkin, ja arvo on ehkä 10%...
Kuule samaa ihmettelen minäkin!! Niin se iski tännekin! Ja aivan nurkan takaa. Ei tarttettu kuin kevät ja syntymäpäivä, niin johan alkoi 30 kriisi lähestymään ja pyöräkuume iski niin, että tuntuu parisuhteessa ja lompakossa.
On se kumma, että naisen, jonka pitäisi viimein alkaa lapsia tekemään, niin lähti motskarikorttikurssille ja on siitä lähtien vertaillut pyöriä illat pitkät netissä. Mikä minulle on tullut, herranjestas! Ei auta ei auta mikään! Muille tuli kevätflunssa, mutta minulle tajuttoman kallis moottoripyöräkuume! Vai, onko tämä kenties pelastus, ehkäpä löydän parempia lastenisäehdokkaita kyliltä kuin kotinurkilta. Hihii. Ehkä tällä onkin jokin suurempi merkitys!
Pyörä alle vaikka väkisin tai kohtuullisen kova kolautus tyhjällä lompakolla otsaan..
mulla lompakolla hakkaaminen ei aikanaan auttanut, mutta enpä ole katunutkaan..
kun vielä pääsis ajamaan tälle keväälle, auton ikkunat oli aamulla vielä jäässä..
Joo Sirkku, minäkin pihi saituri koko ikäni... nyt ei mitään väliä! Tauti iski joskus tammikuun masennuspimeässä eikä ole siitä hellittänyt. On se kumma että miehellä voi olla vaan se yksi ja sama asia aina mielessä!
Sorry aik. kielenkäyttöni..sekin kuvastaa jotakin.
pyörä äläkä täällä selitä!