Mun luonteeni

Anonyymi

Oon maailman ihanin, uskollisin, lempein ja rakastavin ihminen niille, jotka ovat mulle hyviä. Toisin taas on heidän kohdallaan, jotka mua kohtaan käyttäytyvät vittumaisesti.

19

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö Raamatussakin sanota, että pitää kääntää toinenkin poskensa. Ettei saisi vastata vihaan vihalla.

      • Anonyymi

        Onko tämä ote ihmistieteiden ytimestä vai ihan vain huuhaataikavarpuja?


      • Anonyymi

        Kuka tätä samaa Raamatun kohtaa jaksaa täällä jankata? Ei siellä Raamatussa käsketä kääntämään kuin kerran molemmat posket per ihminen. Yleensä hyökkäävä ihminen tekee yli kahden posken verran.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuka tätä samaa Raamatun kohtaa jaksaa täällä jankata? Ei siellä Raamatussa käsketä kääntämään kuin kerran molemmat posket per ihminen. Yleensä hyökkäävä ihminen tekee yli kahden posken verran.

        Posken kääntäminen ei siihen aikaan tarkoittanut mitään alistumista, päin vastoin itsensä suojaamista. Pointti oli kuitenkin että vihaan kun vastaa vihalla niin viha ei ikinä lopu ja se kertoo paljon ihmisen omasta ylpeydestä että hänen täytyy saada aina sanoa viimeinen sana. Rakasta vihollistasi ja tee hänelle hyvää sanotaan Raamatussa, silloin keräät tulisia hiiliä hänen päänsä päälle.


    • Anonyymi

      Oletko ajatellut että voisit voittaa itsesi ja olla parempi ihminen jos antaisit sille toiselle anteeksi. Ethän halua olla samanlainen ihminen kuin se joka sinulle on vittumainen..
      Kuulin erään ihmisen loukkaavan minua. Kuulin kun hän parjasi minua toiselle ihmiselle, josta välitin. Hän pyysi minulta kerran jotain palvelusta. Emmin, mutta lopulta voitin itseni ja tein hänelle palveluksen. Sain itseni voittamisesta tosi hyvän fiiliksen.
      En tahdo antaa kenenkään myrkyttää sydäntäni. En kenenkään heikon ihmisen. Heikkoutta on kiusata toisia ja puhua heistä pahaa. Oli sitten asia tosi tai vale.

    • Anonyymi

      Jatka samaan malliin, minä myös toimin näin. Joskus ihmisten on vain maistettava omaa lääkettään, varsinkin aikuiskiusaajien.

    • Anonyymi

      Itse kohtelen kaikkia ihmisiä ystävällisesti riippumatta siitä miten he mahdollisesti kohtelevat minua. Jos kyse on esimerkiksi työympäristöstä, jossa kohtaamisia tapahtuu säännöllisesti, on myös huonommin käyttäytyvän ihmisen käytös muuttunut ystävälliseksi tai ainakin ystävälliseen suuntaan ajan myötä... osalla jopa aika nopeasti.

      Muista, että hyvä synnyttää hyvää ja paha pahaa. Kumpaa haluat ruokkia?

      • Anonyymi

        En ole ap, mutta tässä puhuu korulauseita joku joka ei tiedä mistä puhuu eikä edes että kenelle. Ärrsyttävää jesseilyä👎


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole ap, mutta tässä puhuu korulauseita joku joka ei tiedä mistä puhuu eikä edes että kenelle. Ärrsyttävää jesseilyä👎

        Miksi se on korulauseita, jos kerron miten itse toimin? 🤔


    • Anonyymi

      Voi voi minä osaan olla vittumainen myös ihmisille joka minua rakastaa. Koska tiedän että rakastaa minua myöskin silloin. Viimeksi viikonloppuna olin ihan poikki itkenyt monta päivää kipeä ja väsynyt ja vittumainen ihminen. Romahdus pisteessä. Ja toinen kaappaa syliinsä ja sanoi tiedän että sä olet ihan loppu anna tulla vaan niin helpottaa. Sanoin että älä anna mun kiukutella sulle niin paljon ja pyysin anteeksi. Sanoi vaan että annanpas jos se helpottaa sun oloa yhtään ja auttaa jaksamaan.

    • Anonyymi

      Vähän samaa vikaa tällä suunnalla. Ikä taitaa tehdä tehtävänsä. Elinympäristöstä jäävät ulkopuolelle minulle oudosti ja vihaisesti käyttäytyvät henkilöt. En tahdo elää vihamielisessä ilmapiirissä.

    • Anonyymi

      Eli suomennettuna ... olet vittumainen ihminen kaikille, jotka eivät mielistele sinua ja tee just kuten sinä sanot.

      • Anonyymi

        Ei, vaan valehtelijoille ja luottamukseni pettäneille.
        Mielistelijöistä en pidä, enkä sellaisia elämääni edes kaipaa.
        Terveisin ketjun aloittaja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei, vaan valehtelijoille ja luottamukseni pettäneille.
        Mielistelijöistä en pidä, enkä sellaisia elämääni edes kaipaa.
        Terveisin ketjun aloittaja

        Pidä tuo!


    • Anonyymi

      Jos te rakastatte niitä, jotka rakastavat teitä, mitä kiitettävää siinä on? Syntisetkin rakastavat niitä, joilta itse saavat rakkautta. Jos te teette hyvää niille, jotka tekevät hyvää teille, mitä kiitettävää siinä on? Syntisetkin tekevät niin.
      Ja jos te lainaatte niille, joiden uskotte maksavan takaisin, mitä kiitettävää siinä on? Syntisetkin lainaavat toisilleen, kun tietävät saavansa takaisin saman verran. Ei, rakastakaa vihamiehiänne, tehkää hyvää ja lainatkaa, vaikka ette uskoisikaan saavanne takaisin

      • Anonyymi

        No teetkö noin? Lainaatko mulle vaikken välttis maksa takaisin .Enkä muuten maksa. Miten on? ? Ulkokultainen pöyhistelijä olet.


    • Anonyymi

      Itsehän et ole koskaan syyllistynyt puhumaan muiden asioista tai muista ikävään sävyyn. Et tietenkään..

      • Anonyymi

        Tässä on kyse järjestelmällisestä valehtelusta sekä luottamuksen pettämisestä. Ei mistään sinun mainitsemistasi asioista.
        Terveisin aloittaja


    • Anonyymi

      Mä en osaa olla kiva kenellekään. Siksi ei ole ystäviä. Siksi se nainen ei kaipaa mua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      31
      4214
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4027
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      59
      3645
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      27
      3490
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      86
      3487
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3311
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2876
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2805
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2586
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2294
    Aihe