Sofialla kotiaamupäivä..

Sofia pitää Dubain kotinaan kotiaamupäivää, katsoo sarjoja ja syö valmisruokaa. Tekee kotitoimistoa.. öö, ok.

Martinaa mollataan, meidän Levit ja Hangot, mutta tämä asunto ei ymmärtääkseni ole Sofian, vai onko?
Asunto ei tainnut olla edes yksin Stefanin, vai olenko väärässä?
Olisi kiva nähdä mitä Sofian kotitoimistopäivä pitää sisällään eli suomeksi sanottuna- mitä hän tekee? Mikä työ on?
38673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Suomeksi se on rapulapäivä. Oli vkl raskasta huvia.

Äänestä

Eiks se ollut joku "Timbe" jota Stefu instassa kiitteli hyvästä ostoksesta
Dubaissa...luoja tietää omistusosuuksia.

Äänestä

Stefanin osaomistusasunto.

Äänestä

Ilmeisesti ei edes Stefun oma vaan osaomistus. Martinaa haukutaan mun mun mutta Sofia voi kutsua asuntoa näemmä omakseen vaikkei ole edes miesystävän oma.

Äänestä

Mahtaako kotitoimistotyöt olla että myy kuviaan setämiehille, ihan arvelua.

Äänestä
  • Antaa myydä. Hänen kait on adia. Hyvä jos kelpaa.

    Äänestä

  • Sairaita arveluja sinulla.
    Sofia on parisuhteessa, jos et tiennyt.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sairaita arveluja sinulla.
    Sofia on parisuhteessa, jos et tiennyt.

    Kenen kanssa parisuhteessa, Stefun kanssa kaveri pohjalla.

    1Äänestä

Niillähän oli lentoliput varattuna viime perjantaille. Jäivät vielä viikonlopuks sinne ryyppää.

Äänestä
  • Ehtivätkö pois alta, kun Martina saapuu loppuviikosta . . .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ehtivätkö pois alta, kun Martina saapuu loppuviikosta . . .

    Dubai on sen verran iso mesta että on epätodennäköistä että nämä kaksi ”kaunotarta” :) siellä törmäävät. Eivät, vaikka asuisivat samassa tornissa (Address) tai shoppailisivat samassa ostarissa.

    Äänestä

Martina tulee mysterimiesten kanssa lomailemaan ja siinä sivussa " urheilee".
Laukku on jo kuvattu instassa ennakkoon.
Ja pitää olla kuulemma helv***n hyvännäköinen joka päivä!!

Äänestä
  • Martinan täytyy panostaa täysillä, kun suunsa avaa, niin miehet häipyy kuin pieru aavikon hiekkaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Martinan täytyy panostaa täysillä, kun suunsa avaa, niin miehet häipyy kuin pieru aavikon hiekkaan.

    Stefu kiilaa juttelemaan, jos sattuvat samaan paikkaan. Martinaa ei kiinosta keskustella ja juoksee karkuun.

    Äänestä

Sofia tyhjäntoimittaja. Ei kuitenkaan huutele mun Dubain asunto tms. Mitä Viiksi Mara tekis.

Äänestä
  • Ai kauheeta sitä Martinaa. Voi, voi ja ai si.

    Äänestä

  • Mikä on Sofian osoite? Onko Sofia avoliitossa? Esitteli Kivenlahtea meidän kotina, mutta avoliitto ei kauaa kestänyt. Katsotaan kuinka kauan seuraava avoliito kestää. Perheelliset ja virallisesti avoliitossa olevat voivat käyttää sanontaa meidän koti tai meidän asunto. Paitsi Sofia ei nyt voi koska Martinakaan ei saanut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä on Sofian osoite? Onko Sofia avoliitossa? Esitteli Kivenlahtea meidän kotina, mutta avoliitto ei kauaa kestänyt. Katsotaan kuinka kauan seuraava avoliito kestää. Perheelliset ja virallisesti avoliitossa olevat voivat käyttää sanontaa meidän koti tai meidän asunto. Paitsi Sofia ei nyt voi koska Martinakaan ei saanut.

    Sofia nyt sitten vlogissaan puhui MEIDÄN asunnosta. Taisi puhua jopa meidän rakennuksestakin. Voi voi sentään!

    Äänestä

  • Kyllä Sofia käyttää sanaa koti. Levillä ja Hangossa sama juttu. Ihana päästä kotiin ja sama mikä noista paikoista. Tuosta Dubain hotelliosakkeesta en käyttäisi nimeä koti. Kaikki tavarat pois ja lomalaisille vuokrataan. Käsittääkseni oli viellä kahden firman omistulsessa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä Sofia käyttää sanaa koti. Levillä ja Hangossa sama juttu. Ihana päästä kotiin ja sama mikä noista paikoista. Tuosta Dubain hotelliosakkeesta en käyttäisi nimeä koti. Kaikki tavarat pois ja lomalaisille vuokrataan. Käsittääkseni oli viellä kahden firman omistulsessa.

    Stefu sanoi instassa että tervetuloa Dubain kotiin. Sofia käytti vlogissaan sanontaa meidän asunto.

    Äänestä

  • Justhan tuo vlogissaan sanoi meidän asunto.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Justhan tuo vlogissaan sanoi meidän asunto.

    Sofia ei osaa erottaa että mikä on omaa ja mikä on toisen omaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sofia ei osaa erottaa että mikä on omaa ja mikä on toisen omaa.

    Tsot, tsot, Sofia ei ole ominut mitään , toisin kuin , mun, mun, mun.......

    Äänestä

Joo kotikrapulapäivä. Nekin tärkeitä Sofialle 🤭

Äänestä
  • No eihän sillä muuta olekkaan ku krapulapäiviä!

    Äänestä

Miks Martina yrittää omia Korpelan Sora & Maa Oyn asiakirjat itselleen? Keinoja kaihtamatta.

Petos?

1Äänestä
  • Viestisi on ilmoitettu kyseisen yrityksen toimitusjohtajalle.

    1Äänestä

Jos Sofia/Martina/Sieppi/Maisa asuu miesystävänsä/aviomiehensä asunnossa, niin miten palstan äityleiden mielestä sitä olisi sopiva kutsua? Minun kotini ei varmaan käy? Pitäisikö kirjoittaa, että olen kotitoimistolla mieheni maksamassa kodissani? Olisiko hyvä?
Mitä jos äitylin ystävän mies vaikka perii asunnon johon äitylin ystävä ja mies sitten muuttavat, niin saako äitylin ystävä sanoa, että tulkaa käymään meidän asunnolla/kotona? Vai pitääkö äitylin ystävän sanoa, että tulkaa käymään mieheni omistamalla asunnolla, jossa minäkin asun??
Aika hankalat säännöt teillä naisilla.

Äänestä
  • Sanomiset sikseen, mutta Sofia omii vieraiden omaisuuden käytöksellään ja kuvaamisellaan lupaa kysymättä omistajilta. Kaikki Dubain kaupat ovat hänen omasta mielestään Sofian kuplan Sofian omia Sofian tavarataivaita.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sanomiset sikseen, mutta Sofia omii vieraiden omaisuuden käytöksellään ja kuvaamisellaan lupaa kysymättä omistajilta. Kaikki Dubain kaupat ovat hänen omasta mielestään Sofian kuplan Sofian omia Sofian tavarataivaita.

    Pahinta oli tämä Westendin juttu jossa esitteli muiden kotia kuin omaansa ja taisi lainata toisten laukkujakin. Mutta ennenkaikkea esitteli majoittavan silloisen ystävänsä henkilökohtaisena assistenttina ja taisipa toimia myös Sofian autokuskina. Lisäksi kertoili kuinka he molemmat nyt sinkkuna fiilistelevät joulunalusaikaa kun ystävälläkään ei ole poikaystävää ja Sofia niin tykkää Sinkkuelämää -sarjasta. Siihen se ystävyys sitten taisi loppuakin, jonnekin joulukuun puoleenväliin.

    Äänestä

Apua jos Martina Dubaissa haluaisi esitellä hotellihuonettaan ja sanoisi että MUN hotellihuoneessa näyttää tältä. Tai sitten ulkona kuvaisi ja sanoisi että tuolla näkyy MUN hotelli. Ja vielä pahempaa jos olisi vaikka Didemin kanssa yhdessä ja esittelisivät että MEIDÄN hotellihuone ja tuolla näkyy MEIDÄN hotelli. Suomi-palstan keskustelut räjähtäisivät käsiin. Väittävätkö he että heillä on OMA HOTELLI Dubaissa!!!!! ??????

Äänestä
  • Aina voi sanoa, " tuolla näkyy hotelli, jossa asun ", mutta se kai on liian ylivoimaista Martinalle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aina voi sanoa, " tuolla näkyy hotelli, jossa asun ", mutta se kai on liian ylivoimaista Martinalle.

    Äitylikin sanoo aina, että tuolla näkyy rakennus, jossa asun.
    Niinhän sen pitäisi sanoa, koska vuokranantaja sen omistaa, eikä palstan äityli.

    Äänestä

Vaihtasin oman elämäni heti Sofian elämään, mulle sopisi tuollainen oikein hyvin 😍

Äänestä
  • Muuten varmasti mukavaa, mutta Stefu on epävakaa mies, eli se on pitkä miinus. Ihminen voi olla köyhä, vaikka on rahaa.

    Äänestä

Pokeritähti joka maailmalle lähti sanoi myös "meidän rakennus" kun siihen hotlan aulaan astuivat.

Äänestä
  • Mikä on vähän noloo kun "omistaa" yhden velkaosakkuuden yhdestä hotlan kämpästä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä on vähän noloo kun "omistaa" yhden velkaosakkuuden yhdestä hotlan kämpästä.

    No kyllä se tasan varmaan palstan äitylikin sanoo vuotuisella Tallinnan risteilylle muksuille, että missäs se MEIDÄN hytti olikaan. Vaikka äityli ei tarkoita omistavansa sitä koppia.
    Mistään Dubain tai muunkaan maan hotelleista on varmaan äityleille turha tehdä esimerkkiä, kun tuo Tallinnan risteily on se ainoa reissu, jossa palstalla päivänsä viettävät kotiäidit käyvät.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sofia pitää Dubain kotinaan kotiaamupäivää, katsoo sarjoja ja syö valmisruokaa. Tekee kotitoimistoa.. öö, ok.

Martinaa mollataan, meidän Levit ja Hangot, mutta tämä asunto ei ymmärtääkseni ole Sofian, vai onko?
Asunto ei tainnut olla edes yksin Stefanin, vai olenko väärässä?
Olisi kiva nähdä mitä Sofian kotitoimistopäivä pitää sisällään eli suomeksi sanottuna- mitä hän tekee? Mikä työ on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu