Lastensuojelua vai ei?

Luin yhdestä nettijulkaisusta lastensuojelun työstä, heidän tavasta tehdä työtä vanhempien kanssa jne... Julkaisu oli yhdessä kolmesta isoimmasta uutiskanavasta.
Siinä kerrottiin kuinka lapsi sairasti, huoli oli kova ja lopulta opettajat tekivät lastensuojelu illmoituksen.
Tässä jutussa lastensuojelun erityisosaaja kertoi kuinka yleisesti asioissa toimitaan ja mitkä ovat tavoitteet, huostaanotto ei ole ykköstavoite. Hienoa.
Itse työskentelen lastensuojelualalla huostaanotettujen lasten sijais äitinä. Asiat on ihan ok, yhteistyö lasten hyväksi toimii mutkattomasti, työntekijän-, biologisten vanhempien jne. kanssa, olen onnekas.
Aina se ei mene näin.
Olen vuosien saatossa tullut huomaamaan kuinka vaikeaksi lasten kasvattaminen on tehty. Itse ollessani biologisen nuoren kanssa psykologin vastaanotolla jouduin siellä toteamaan että "minähän vain olen äiti tälle lapselle". Ammattilaisten mielestä minun 15 vuotias on itse kykenevä päättämään mikä hänelle on parasta, nuori joka voi henkisesti huonosti (monet meidän nuoret nykyään), on juuri ja juuri kotihoidolla elämässä kiinni. Ammattilaisen mielestä meidän pitää kuunnella häntä ja tehdä niinkuin hän sanoo. Äiti ei tiedä tässä kohtaa mitään. Kuitenki noin 6kk kuluttua olimme siinä tilanteessa että tehtiin niinkuin äiti sanoi ja tilanne on nuoren kannalta paljon parempi.
Eli tämä lastensuojelu Suomessa on mennyt liian vaikeaksi, ihmiset joilla ei ole lapsia omassa elämässä ovat kuitenkin päättäjinä kun lastensuojelulakeja päätetään ja "uudistetaan" paremmiksi. Mielestäni heidän mielestä se on lakiin nojaten tehty helpommaksi mutta meidän kasvattajien jotka tätä "kenttä/lähityötä" konkreettisesti tekevät, heidän elämää on vaikeutettu.
Mitään et saa tehdä tai joudut ongelmiin. Jos sinun nuori ei tule illalla sovitusti kotiin toistuvasti uhmakkaalla mielellä keinot siihen vaikuttaa on heikot.
Ennen oli keinot puuttua, enää ei. Viisaat "pukumiehet/naiset" ovat säätäneet mielestään hyvät lait ja säännöt tekemättä päivääkään ns. kenttätyötä ja meidät on jätetty niitä hienouksia sitten toteuttamaan.
Eipä onnistu vaan tehdään lastensuojelu ilmoitus, ylityöllistetyille viranomaisille ja he toteuttavat tätä hienoa lakia mitkä nämä pukumiehet /naiset ovat laatineet. Tulos on, lastensuojelun asiakkuuksia lisääntyy, nuoret voivat huonosti, ei ole keinoja auttaa, resurssit ovat heikot jne... Samalla kaikki me tiedämme että näistä nuorista on kasvamassa meidän yhteiskunnalle päättäjiä, pelottava ajatus.
Se miksi otin tämän asian esille tuossa netti artikkelissa on se että siinä oleva lastensuojelun työntekijä on juuri tämä "pukunainen". Hänellä ei ole tietoa kenttätyöstä mitään, koulutusta on varmasti paljon ja tietoa, kokemus on kuitenkin meidän paras kouluttaja.

0

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

        Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
        Maailman menoa
        33
        5128
      2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

        Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
        Maailman menoa
        274
        4970
      3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

        ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
        Maailman menoa
        55
        4446
      4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

        Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
        Maailman menoa
        69
        2425
      5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

        Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
        Köyhyys
        46
        1858
      6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

        🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
        Maailman menoa
        28
        1804
      7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

        Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
        Maailman menoa
        20
        1767
      8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

        Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
        Maailman menoa
        79
        1713
      9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

        Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
        Tv-sarjat
        14
        1552
      10. Oon kyllä välillä ollut susta

        Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
        Ikävä
        105
        1476
      Aihe