kävin ultratutkimuksessa oletetulla raskausviikolla 6 0. Lääkäri sanoi ettei näe sikiötä mutta sikiöpussi ja ruskuaispussi näkyvät. Sanoi viikkoja olevan todennäköisesti vähemmän kuin 6 ja ehkä ei syytä huoleen, mutta toisaalta kyseessä saattaisi olla myös tuulimuna ja se pelottaa. ehkä tutkimus tehtiin liian varhain.... lääkäri sanoi että tuulimunaraskaudessa ei ruskuaispussia yleensäkehity. kaksi tuskaisaa odotuksen viikkoa ennen uutta tutkimusta.
tämä on ensimmäiseni ja pelkään kovasti. tahtoisin kuulla onko kenelläkään kokemusta tälläisesta ja miten ne ovat päättyneet.
Neiti B
tämä on ensimmäiseni ja pelkään kovasti. tahtoisin kuulla onko kenelläkään kokemusta tälläisesta ja miten ne ovat päättyneet.
Neiti B
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kävin itse yksityisellä ultrassa kuukautisista laskien rv 6. Olin menossa lomamatkalle ulkomaille ja koska oli ollut vatsakipuja, neuovolasta suositeltiin tarkistuttamaan asia. Ultrassa ei näkynyt kun ruskuaispussi ja lääkärin mielestä tilanne vastasi rv 5. Lääkäri myös sanoi suoraan, että hänellä ei ole lasipalloa, josta katsoa, että onko menestyvä raskaus vai ei mutta, sillä hetkellä kaikki oli hyvin.
Viime viikolla kävin ultrassa ja sielä selvisi, että sikiö on melkein kaksi viikkoa nuorempi, kun mitä kuukautisita laskien voisi olettaa. Masussa oli kaikki lositavassa kunnossa ja kohta on rv 12 täynnä :))
Eli eipä kannattaa hirveästi murehtia, siitä tulee vaan stressia. Aika näyttää, miten raskaus edistyy :)) Onnea!
kiitos vastauksestais. se kyllä laski huolta hieman. lääkärin sanat siitä että kaikki todennäköisesti on hyvin koska ruskuaispussi oli kehittynyt ja viikkoja ei vaan ollut tarpeeksi rauhoittavat. odottavan aika on pitkä ja reilu viikko vielä...
toivottavasti kaikki on hyvin..
suosittelisin silti että käyt yksityisellä ultrassa jo hieman ennemmin, kuulostaa aika oudolta että laitetti 2viikkoo oottamaan.
mulla ollut keskenmeno vauva kuoli raskausviikolla 9 ja pysyi kuolleena masussa aina np ultraan viikolle 12 ennenkuin huomattiin.
nyt olen raskaana ja kävin alkuraskauden ultrassa yksityisellä.. meillä oli kaikki hyvin ja syke näkyi(silloin oli viikot 7 1)