Lapsuus ja parisuhde

Anonyymi

Lukemassani artikkelissa vedettiin yhtäläisyys lapsuuden kodin ja avioliiton välille. Onnellinen lapsuus tuo mukanaan onnellisen avioliiton.
Kovin lyhyesti vedetty linja.
Artikkeli todisteli, että jos lapsi on kotona saanut rakkautta ja hellyyttä, osaa hän antaa sitä eteenpäin aikuisessa suhteessaan.
Kyllä ihmisen kyky rakkauteen ja hellyyteen on osa luonnetta ja omaa suhtautumista. Moni avioliitto kärsii siitä, että aviopuoliso ei ole päässyt irti lapsuuden kodin lämmöstä, vaan palaa yhä uudelleen "kotiin", joko fyysisesti tai asenteillaan.
Tai sitten on niitä ihmisiä, jotka ovat saaneet lapsuudessaan rakkautta osakseen, mutta ovat vain hyötyneet kodin ymmärtäväisestä asenteesta. He ovat saaneet kasvaa itsekkäiksi ja manipuloiviksi aikuisiksi, jotka osaavat hyödyntää rakastavia lähimmäisiään ja saavat haluamansa vaivatta.
Tietenkin lapsuus jättää jokaiseen jälkensä. Mutta ihminen on kokonaisuus, joka muodostuu monista asioista, koti ja vanhempien suhtautuminen on vain osa ihmisen luonteenpiirteistä. Itsekkyys ja omanvoiton pyynti on monissa sisäänkirjoitettu ominaisuus. Ei sitä vanhempien hellyys poista, kuten ei ystävällisyyttä ja empatiaa poista kovatkaan lapsuuden kokemukset.

Avioliiton epäonnistumista ei pidä vierittää lapsuuden kodin syyksi.

0

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä hänessä

        Saa sut kuumaksi?
        Ikävä
        85
        1345
      2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

        Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
        Suomussalmi
        35
        1061
      3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

        Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
        Kuhmo
        19
        865
      4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

        Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
        Maailman menoa
        154
        695
      5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

        Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
        Kajaani
        13
        690
      6. Hei sinä nainen

        Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
        Ikävä
        46
        669
      7. Kuka oli kuskina

        Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
        Suomussalmi
        13
        637
      8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

        että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
        Sinkut
        185
        631
      9. Onko kaivattusi

        hyvä ihminen? Kerro
        Ikävä
        33
        560
      10. Mies sun käytös satutti...

        Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
        Ikävä
        39
        538
      Aihe