Tein lukon karmirautaan kolon jotta oven lukko menee taulukkoon. Lukossa ulkona avain ja sisällä kääntönuppi. Kun laitoin oven kiinni, niin meni takalukkoon mutta ei aukea! Ei aukea sisältä nupista eikä ulkoa avaimella. Onko ideoita miten saisin lukon auki?
Oven Abloy takalukossa
4
246
Vastaukset
- Anonyymi
Jos vaikka tilaisit lukkosepän... 🤔
Olisi muuten kannattanut tilata jo ennen omia virityksiä!!!
Eiköhän ne aloittajan viritykset lisää kitkaa sen verran, että lukkoa ei saa auki. Millimetrin heitto asennuksessa riittää siihen.
Kyllä, itse saa maalata, asentaa lattioita, tapetoida, ja se on rahallisesti jopa kannattavaa. Sen sijaan sähkötöitä, vesi- ja viemäritöitä ei pidä itse tehdä.
Nyt aloittajalla menee se ovi vaihtoon, tein itse, menetin 2.000 €......
Eli opetelkaa käyttämään ammattilaisia?
Siitähän meille palkka maksetaan, että osaamme omalla alallamme premmin saman kuin muut!
Niin aloittajalle, kuin myös muille.- Anonyymi
Väärin. Sähkötyöt ovat luvanvaraisia, LVI ei. Uudisrakennuksessa tosin tarvitaan vastaavat työnjohtajat LVI-kaselmukseen ja allekirjoittamaan.
Koskaan en ole lukkoseppää käyttänyt ja lukkoja olen asentanut lukuisia. Olen asentanut numerolukkoja, sähkölukkoja, sormenjälkilukkoja, kalustelukkoja, turvalukkoja, erilaisia Abliy lukkoja jne. Rakennan ja asennan myös murtohälyyttimiä sekä videovalvontajärjestelmiä.
Itse käytän Abloy:n ulkomnaisia lukkomalleja, koska a) ne ovat merkittävästi halvempia kuin samat suomalaisille myytävät ja b) onpahan ainakin uusi haaste murtautujalle.
- Anonyymi
Vaikea sanoa näkemättä ja tietämättä mikä lukkotyyppi kyseessä,
pintalukko vai lukkorungollinen oveen upotettava. jossain lukoissa
teljen pitää päästä täysin ulos jotta " takalukittuu " ja jotta aukeaisi
vääntösalpaa tai avainta kiertämällä....
Monenlaista voi osata ( ja osaankin ) paremmin kuin ns " ammattimies "
Olkoon sitten valtuutettu lukkoseppä, sähkömies, putkimies tai muu,
Ammattitutkinnon suorittaminen ei ole tae todellisesta osaamisesta,
se antaa vähän alkeita.........Joku ei opi tekemälläkään.. - Anonyymi
Riippuu siitä oletko sisä- vai ulkopuolella. Jos olet sisäpuolella, niin purat lukon ja avaat puukolla, ruuvimeisselillä tms.
Jos olet ulkopuolella, niin siellähän sitten pysyt.
Abloy on siitä hankala tuote, että esimerkiksi vääntöraudan oikea pituus on joskus hankala löytää. Usein tuollaiset virheet johtuvat vääntöraudan väärästä asennuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484066
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131960Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631385Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise961338Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681215Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51111- 47971
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥28969En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?50964Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334940