Meillä uskovaisilla ei ole mitään syntilistoja, vaikka niin väitetään.
On selvää, että tietyt asiat ovat itsestään selvästi syntiä, kuten vaikkapa perhesuunnittelu ehkäisyä käyttäen, koska siinä rikotaan viidettä käskyä. Emme tietenkään voi muutenkaan rikkoa kymmentä käskyä, mutta tämäkään ei ole syntilista, vaan ne ovat sananmukaisesti käskyjä! Älä tapa koskee myös siittiöitä ja munasoluja, jotka ovat ihmiselämän rakennuspalikoita sikiöstä puhumattakaan!
Ihminen ei voi myöskään kohennella ulkonäköä lisäkkeillä, jotka lisätään kehoon tavalla tai toisella kiinteästi joko pysyvästi, tai väliaikaisesti. Näitä ovat mm. korvakorut, meikit, tatuoinnit ja hammaskorut. Lisäkkeet, jotka ovat asusteisiin luettavia, kuten kellot, sormukset, kaulakorut jne eivät tietenkään kuulu näihin, ne ovat asusteita ja siksi ihan sopivia!
Joskus valhetellen sanotaan, että meillä olisi mm. listoja sopivista ja sopimattomista soittimista, sanoista, automerkeistä, musiikkityyleistä ja hiustyyleistä.
Meillä ei ole edelleenkään soitinlistoja, vaan osa ei halua hommata tietynlaisia soittimia.
Meillä esimerkiksi on kotona rummut, eikä kukaan ole sanonut niistä mitään. Itse osaan soittaa niillä jo vaikka ja mitä. Usein rummutan siioninlaulujen, tai kansanlaulujen mukana. Rumpusetissäni on virveli, pari tomia, bassorumpu tuplapedaaleilla ja erilaisia sympaaleita. Eli se siitä, meillä ei ole mitään kaikkia koskevia ehdottomia syntilistoja soittimista, autoista jne. Naapureillakin on Tesla ja ovat ihan uskovaisia. Eli se siitä. Kaikkea huhua meistä ei kannata uskoa!
Meillä ei ole syntilistoja, vaikka usein niin väitetään!
12
57
Vastaukset 12
- Anonyymi
#Älä tapa koskee myös siittiöitä ja munasoluja,#
Sinä horopää tapat joka päivä miljoonia siittiöitä jos olet mies.
Hedelmöityneen munasolun aktiivinen tuhoaminen on tappamista/murhaamista.
Teillä on kaikki asiat ihan sekaisin.
Sellaista se on kun srk-henki ohjaa touhua.- Anonyymi
Ei se ole tappamista, kun osa siittiöistä kuolee. Ne kuolee ihan itsestään, eikä kenenkään aloitteesta. Sen sijaan toimivien siittiöiden laskeminen viemäristä alas on väärin ja siinä tulet tappaneeksi ne, kun oikea osoite pitäisi olla siellä, missä ne kohtaisivat munasoluja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se ole tappamista, kun osa siittiöistä kuolee. Ne kuolee ihan itsestään, eikä kenenkään aloitteesta. Sen sijaan toimivien siittiöiden laskeminen viemäristä alas on väärin ja siinä tulet tappaneeksi ne, kun oikea osoite pitäisi olla siellä, missä ne kohtaisivat munasoluja.
Pitäisikö ne siittiöt laittaa pakastimeen odottamaan sopivaa hetkeä. Kuukautisten mukana poistuva munasolu, mitä sille tehdään. Pakastetaan.
Jumalan luomassa ihmisessä on kaikki luonnollista. Niin siittiöiden kuin munasolujen poistuminen kehosta on yhtä luonnollista kuin kakka ja pissa. Se ei ole synti!
Tietysti on lahkoja joiden mielestä siittiöt pitää töniä jatkuvasti paikkaan jossa voi odottaa kypsä munasolu.
Olet kyllä aika heikoilla. Miten Jumala teki?
1. Moos. 2:7 Ja Herra Jumala muovasi maan tomusta ihmisen ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän henkäyksen. Näin ihmisestä tuli elävä olento
Lapsi ei ole elävä olento vielä miehen munissa? J amissään ei luekaan mitään, että sperman muualle suuntaminen olisi synti.
Muista myös se, että Käskyjä (mizva) on 618 kappaletta, 10 vain niistä on hakattu kiveen.
Lue 2Moos, sekä 5Moos, voit saada apua.- Anonyymi
Kunhan ne rummut ja kitarat pidetään Ry:ltä poissa, niin hyvä. En kyllä yhtään ymmärrä tätä "siionin lauluja kitarasäestyksellä" asiaa, miksi se kitara on pitänyt ottaa mukaan uskovaiseen mussiikkiin? Kaikki tietää että kitaransoittoa palvotaan epäuskoisten joukossa, sitä ei mitenkään ole sovitettavissa uskovaisiin juttuihin.
- Anonyymi
Nykyisin kitaran soittaminen rauhanyhdistyksillä on tavallista.
- Anonyymi
Taidat olla trolli. Ei soittimet itsessään mitään syntiä oo. Ihan kaikilla soittimilla voi soittaa asiallisesti!
- Anonyymi
Älä tule Ry:lle ellet kestä oikeaa musiikkia etkä kitaa saati rumpuja.
- Anonyymi
Ry:llä harvoin kuulee muita soittimia, kuin urkuja. Vain joissain juhlissa ja kantaateissa saattaa olla muitakin soittimia. Seuralaulut säestetään aina vain uruilla. Kotiseuroissa ja muissa pikkuseuroissa myös pianolla, tai harmoonilla.
- Anonyymi
Meille opetettiin kotona, että korskeutta ja koreilua pitää välttämän. Näihin asioihin kuului kaikki vitun kallis roina, kuten Rolexit, Louis Vuittonit yms kalliit kledjut, urheiluautot ja ylitehokkaat tietokoneet näin esimerkkeinä. Eli kaikki, joka maksoi vitusti ja niillä pystyi elvistelemään toisille, niin olivat ehdottoman kielletyitä asioita. Taloja tämä ei tosin koskenut, koska se unohettiin listauksesta ja näimpä monet alkoivat rakentaa vitun kalliita taloja kaikilla mukavuuksilla. Nykyisinkin pitäis kaikenlaista turhaa leveilyä pitää syntinä. Ihminen tulee helvetin pienellä toimeen ja jos olet rikas ku sika, ni jaa köyhille loput.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212094Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko711080- 132928
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138710- 54636
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94617Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93565- 12557
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11553- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.40521Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 115466
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 58437
- 70435
- 41434