Solaris-planeettaa kiertävälle asemalle lähetetään Kris Kelvin-niminen psykologi arvioimaan aseman miehistön psykologista tilaa. Asemalla hän joutuu omituisten ilmiöiden pyörteisiin. Ilmeisesti kuolleet ja muistot ovat yhä elossa Solariksella.
Solaris älykäs ja traaginen tarina.
https://www.dailymotion.com/video/x4tjxgv
Solaris älykäs ja traaginen tarina.
https://www.dailymotion.com/video/x4tjxgv
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oli tosi tympeä elokuva...eileen tuli. Jankutusta piisasi.
Eileen on irlantilainen naisen nimi.
Kuin myös skotlantilaisen... https://nameberry.com/babyname/eileen
Kirjana älykäs tarina, elokuvana pannukakku.
Stanisław Lem oli todella hyvä saamaan scifitarinoihinsakin inhimillistä syvyyttä, mutta ko. elokuvan ohjaaja Andrei Tarkovski taitaa olla yliarvostettu.
Eihän Tarkovskin elokuva nyt niin huono ole, mutta kun Hollywoodin huttutehtaasta tuotettu uusi versio vuodelta 2002 Steven Soderberghin ohjaamana ei ole yhtään huonompi. Huono merkki.
Soderberghkään ei ole mennyt tekemään mitään action-flikkaa tästä, mutta Tarkovskin versio on aivan liian pitkä ja hidas ollakseen sen enempää viihdyttävä kuin herättääkseen sen kummempia ajatuksiakaan. Soderbergh kertoi yhdessä tunnissa ja neljässäkymmenessä minuutissa saman tarinan, mihin Tarkovskilta meni kaksi tuntia 47 minuuttia.
Tarkovskin Stalker on vielä puuduttavampi, etenkin, kun kirjassa oli draivia, jännitystä ja vaarallisia tilanteita sen pakollisen filosofoinnin lisäksi. Kirja oli lyhyt ja napakka, leffa kaikkea muuta.