Polyneuropatia. 16v poika. Alkoholi

Anonyymi

Moro! Minulla on alkanut pistelemään käsiä ja jalkoja ja välillä ne puutuvatkin tätä on jatkunut aika kauan mutta menin sitten juomaan itsetehtyä viiniä puolilitraa ja nyt pelottaa että olen siitä saanut jotain myrkkyä josta olen saanut jonkun sairauden kun tämä pistely on jatkunut ja tullut pahemmaksi. Kun luin netistä että alkoholi voi saada tälläistä aikaan. Mutta voiko vain kertajuonti ja jos viini ei ollutkaan ihan juotavaa. Ei siis tullut pahemmaksi heti viinin juomisen jälkeen vaan vasta n. Viikon päästä.

11

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloittaja tässä vielä. Nyt kun aloin täältä netistä katsomaan tänään mikä voisi olla niin tuo pistely vaan yltyi. Voiko olla jotain semmoista että aivot vaan luulee semmoista psyykkistä. Pelottaa aika paljon

    • Anonyymi

      No en usko, että viinistä voi tulla tuollaisia oireita. Pontikasta saattaisi jotain tulla, mutta en ole koskaan kuullut, että viinistä tulisi tuollaisia oireita. Paskat tietysti voi tulla housuun huonosta viinistä.

    • Anonyymi

      Luultavasti tuo ei ole mitään vakavaa. Mutta jos pistely jatkuu, niin kannattaa käydä lääkärissä. Silloin ei tarvitse ainakaan turhaan olla huolissaan.
      Itselläni alkoi kädet puutumaan, kun maalasin talon. Se on vaivannut silloin tällöin vuosia jo. Luulisin, että se johtuu siitä, että hermoradat ovat jossain kohtaa ns. "pinteessä" Oletko tehnyt jotain sellaista, missä selkä tai niska/ hartiat on mennyt jumiin?

      • Anonyymi

        Tuli kyllä tehtyä yksi rankka urheilusuoritus muutama viikko sitten. Missä tarvittiin käsiä ja jalkoja ja kaikkia :D. Kiitos kaikille vastauksista. Olen menossa silti lääkäriin että saa ainakin itselle ehkä mielenrauhan jos ei mitään vakavaa paljastu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuli kyllä tehtyä yksi rankka urheilusuoritus muutama viikko sitten. Missä tarvittiin käsiä ja jalkoja ja kaikkia :D. Kiitos kaikille vastauksista. Olen menossa silti lääkäriin että saa ainakin itselle ehkä mielenrauhan jos ei mitään vakavaa paljastu

        Tuskin paljastuu mitään vakavaa. Tuollaisia oireita on monella, johtuvat sitten mistä johtuvat. Ja poistuvat, jos poistuvat. Ja kun ikää tulee, sitä enemmän vaivoja ilmenee, vaikka vaarattomia olisivatkin. Näin se elämä vain menee!


    • Anonyymi

      Itse sain ohjeen syödä vahva B-vitamiinikuuri, kun sormet puutuivat. Tosin ohje ei tullut lääkäriltä, mutta luulen, että se auttoi.

    • Anonyymi

      Itsetehdyissä alkoholijuomissa voi olla metanolia vaarallisia määriä ja siitä lähtee näkö jo melko pieninä määrinä. Tosiaan ei siis kannata juoda mitä tahansa itsetehtyjä viinaksia.

      Mutta itse oireisiin.
      Voi olla oire vaikka mistä taudista(esim. Fabryn tauti) tai sitten todennäköisemmin vain tuntemuksia. Voi johtua nyös ihan vain jostain luonnollisista muutoksista mitä kehossa tapahtuu kasvun takia.

      Ei pieni määrä viiniä vielä hermostoa tuhoa. Jos juot pitkäaikaisesti suuria määriä niin sitten alkoholi alkaa tehdä tuhojaan hermostossa tai jos sammut huonoon asentoon esim. käden päälle milloin hermo voi jäädä puristukseen etkä huomaa koska olet sammunut.

    • Anonyymi

      Alkoholi neuropatian syynä on vain yksi mahdollisuus, mutta syitä voi olla muitakin. Omalla kohdallani oireet alkoivat pikkusormien pistelynä ja tunnottomuutena ja jalkaterissä ja varpaissa oli samoja ongelmia. Oireet kestäneet parisen vuotta ja pahentuneet viime aikoina nopeasti. Valtimotauti (ateleskleroosi) todettiin pari kuukautta sitten sydämen varjoainetutkimuksen yhteydessä , mutta syy käsi- ja jalkaoireisiini on yhä diagnoosin osalta epäselvä. Itse olen nyt kallistumassa monivaltimotaudin kannalle, koska ranteiden valtimotkin ovat kipeytyneet.

      Valtimotauti voi joskus alkaa nuorellakin iällä, mutta sitä voidaan hoitaa verenpainetta ja kolesterolia alentamalla. Lääkäriin kannattaa siis mennä, jos oireet jatkuvat.

      • Anonyymi

        Lisään hiukan tuohon vielä; Valtimotauti neuralgian syynä noin nuorilla ei ole yleinen, mutta on mahdollinen. Itselläni on ikää jo 57 vuotta. Tietääkseni vaatii pitkäaikaisen ja runsaan alkohlin käytön, jotta alkoholi aiheuttaisi ääreishermostosairauden.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisään hiukan tuohon vielä; Valtimotauti neuralgian syynä noin nuorilla ei ole yleinen, mutta on mahdollinen. Itselläni on ikää jo 57 vuotta. Tietääkseni vaatii pitkäaikaisen ja runsaan alkohlin käytön, jotta alkoholi aiheuttaisi ääreishermostosairauden.

        Enkä kyllä ole mikään asiantuntija tässä asiassa, mutta tietoa on aika vaikea saada ja olen kysellyt jo viikkojen ajan valtimotaudin ja ääreishermostollisen neuralgian yhteydestä näilläkin palstoilla. Ei ole tullut vastauksia, miksiköhän?


    • Anonyymi

      Minulla varpaitten pistely oli ensimmäinen oire kakkostyypin diabeteksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe