No nyt opiskelijoita jo ahdistaa...

Anonyymi

Nyt täytyy opiskelijoita ahdistaa jo toden teolla kun iltiksen Ruohistokin kertoo miten häntäkin ahdisti. Mikähän sitä on että nykyajan nuoria ja keski-ikäisiä ahdistaa lähes jokainen asia?

Ensin ahdisti opintovelka, sitten kireä opiskelu, sitten se ettei valmistukkaa ja nyt tämän kausi-influenssan muodossa se että ei ole kaveripiiriä jonka kanssa höpöttää jonnin joutavista asioista.

Opiskelu on nimensä mukaan opiskelua. Ei se ole elämässä aikaa jossa biletetään ja vietetään aikaa höpötellen erilaisissa ryhmissä. Sitä voi toki tehdä mutta vain jos jää aikaa yli.

Kun minä opiskelin, niin opiskelin. Ammusta iltaa, koe kokeen jälkeen. Opiskellessa ensimmäisen kerran katsoin televisiota toisen opiskeluvuoden keväällä. Se oli sunnuntaisarja joka kesti yhden tunnin. Sen verran oli aikaa opiskelulta "turhuuteen". Koulun ja kämpän väli taitettiin lenkkeillen jolloin urheilua saatiin aamuin illoin. Ja usein tuli illallakin heitettyä puolen tunnin iltalenkki, ennen viimeistä ainelukua.

Valmistuin siis kolmessa vuodessa ja olin valmistuessani 21 vuotias. Ei liene yllätys että olin nuorin. Vanhin oli 32 vuotias. Mitä lulette, minkälainen on edessä ollut elämä minulla ja vanhimmalla? Opintolainojen maksu ja muu elämä? 30 vuotiaana ostin talon käteisellä, ei velkaa. 33 vuotiaana syntyi ensimmäinen lapsi. Ja siitä sitten elämä vakiintui niin että nyt on kaikki mitä ikinä haluaa harrastaa ja tileillä rahaa noin 150 000e. Missähän jamassa se vanhin valmistunut on? Lienee jo eläkkeellä. Mutta että onko vielä paljonkin velkaa?

Opiskelu tehdään nuorena kun vielä jaksaa. Ja opiskelu on nimensä mukaan opiskelua, ei mitään sosiaalista biletystä tai muuta vastaavaa. Lapsetkin pitäisi tehdä nuorina, alle 24 vuotiaana, jolloin elimistö vielä palautuu entiselleen. Mutta se yhdessä opiskelun kanssa on haastavaa. Ellei satu olemaan pariskunta joista toinen opiskelee ja toinen tekee ne lapset. Yhdellä kertaa se ei onnistu.

5

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mikä oli juttusi anti. siis pienen omakehun lisäksi. Ei tainnut silloin olla pandemiaa riesana. itse ole 65 vuotias ja eläkkeellä. Vasta 33 vuotiaana suoritin tutkinnon jolla ura lähti ripeään nousukiitoon. Ei ole valittamista.Terveys erinomainen, varallisuus huipputasoa. Kyllä nykynuoriso on edellisiä fiksumpaa. Tietävät maailmasta enemmän. Eiväthän he edes tervaa keuhkojansa tupakilla eikä moni edes harrasta juomistakaan. Arvuuttelet miten sinua reilusti vanhemman opiskelukaverisi elämä on mennyt. Miksi arvuutella negatiivisesti hänen pärjäämistänsä. Voithan soittaa hänelle niin sitten tiedät. Moni valmistuttuansa lisäopiskelee työn ohella. Nykyänsä edellytetään elinikäistä opiskelua,
      Ei se mene niin pelkästänsä että tutkinnon saatuansa vain tehdään työtä eikä enää mennä koulunpenkille. Uudet ensimmäisen vuoden opiskelijat voivat olla varsin hankalassa raossa. On muutettu isoon uuteen kaupunkiin pois kotipaikkakunnalta. .Ollaan lähes täysin yksin. Alkuvaiheeseen kuuluu laumaantuminen. Ei ole voinut tutustua uusiin opiskelukavereihinsa. Koulu toimii vain etäopiskelumoodissa. Tärkeät laboraatiot jää tekemättä. Se on täysin epänormaali tapa opiskella, Vanhemmalla iällä erakkona opiskelu toimii, mutta nuorten laumaansa etsivien opiskelijoiden kohdalla ei. Opiskeluaikana syntyneillä verkostoilla ja ihmiskontakteilla on iso merkitys tulevan urakehityksen kannalta. Samat naamat kun tulla tupsahtavat varmasti vastaan urapolun eri vaiheissa. Suomi on pieni maa.

    • Anonyymi

      Tässä yksi 40-vuotiaana valmistunut. Elin täyttä elämää opiskelua ennen, opiskelun aikana ja opiskelun jälkeen. Rahallisista rikkauksista ja suurista omaisuuksista en voi puhua, mutta nyt saan eläkettä enemmän kuin puolet työssä käyvistä palkkaa. Tämä on minun elämäni ja oikein hyvä tällaisena.

      Tavoitelkoot tähtiä ja kuuta taivaalta ne, joita sellainen kiinnostaa. Viimeisellä rajalla ollaan kuitenkin yhtä alastomaksi riisuttuja.

    • Anonyymi

      Opiskelit joutuisasti ja valmistuit kolmessa vuodessa 21-vuotiaana. Mikähän sinusta tuli?

      Omakehusi haisee siltä, että vähän pidempi opiskelu olisi varmasti kasvattanut sinua ja kypsyttänyt sinua ihmisenä. Nyt on keskiössä vain se, mitä tein, mitä sain, mitä omistan, mitä minulla on. Mihin jäi sivistynyt ihminen?

      • Anonyymi

        Aloittaja vaikuttaa merkonomilta. Mutta mitäpä siitä, hyvä että on tyytyväinen elämäänsä. Merkonomejakin tarvitaan.


      • Anonyymi

        Mahtaa olla jo aika menetetty tapaus kun aina tämä sama tarina ja mädän hajuinen kehu pitää tänne aloittaa. Ei tullut elämään näemmä mitään tarkoitusta muuta kuin jossain anonyymi foorumilla itsekehuskella joka ikinen päivä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      107
      6156
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe