Hajalla?

Herra Y

Onko kenellekkään ikinä tullut mitään venähdyksiä ja revähdyksiä reeneissä?
Itselleni tuli viime viikolla sisäreiden revähdys.
Miten pitäis näitä hoitaa? Taukoa vai hiljaista venyttelyä? Mitä?

4

2856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      En tiedä miten pitäisi, mutta itselläni oli varmaankin samanlainen viime vuonna, tosi sitkeä. Taisi tapahtua jo keväällä ja ainakin vielä kesällä pari kuukautta myöhemmin tuntui venytellessä. En huomannut että venyttelystä olisi ollut pahemmin apua, pikemminkin luulen että päinvastoin. Parani itsestään ajan kanssa kun antoi vain olla eikä liikaa riehunut. Pystyin kuitenkin treenaamaan oikeastaan ihan normaalisti, kun lajini ei vaadi niin paljon sitä venyttelyä.

    • rankaisija

      Lääkäri varmaan osaa neuvoa. Itsesuojeluvaisto varmaankin tarjoaa lääkkeeksi lepoa.

    • KungFuMiäs

      Minulla on venähtänyt molemmat sisäreidet. Taukoa alussa ainakin pari viikkoa, sitten vähä kokeilet hellästi venytellä ja katso miltä tuntuu. Tiikeri balsamia joka ilta.

    • Jari Parviainen

      Hei.
      Minulla on revennyt molemmat takareiden kiinnityskohdat.Eli tuolta pakaran alta istuin kyhmyn alta.
      Toinen meni korkeassa potkussa siis yli korkeassa vaikka olin lämmitellyt.
      Kipu oli melkoinen , ryömin tatamilta pois,,ja kävely oli sen jälkeen tosi vaikeaa,,
      Koska ajattelin että se menee itsestään ohi..se jäi vaivaamaan niin että aina kun istuin esim autossa pitemmän aikaa kiinnityskohtaan oli kasvanut arpikudos tähtimäinen muhkura ja tämä muhkura painoi sitten hermoja ja vaiva kesti varmasti 1.5vuotta.
      Kun sitten reväytin toisen puolen tuon jälkeen heiton vastaheitossa estin kaverin lonkkaheittoa ja pudottauduin painopisteen alle ja heitin kaverin taakse alas,,samalla tuon liikkeen aikana repesi sitten tämä toinen, ja kipu oli taas sellainen että taas ryömittiin.
      No vahingoasta viisastuneena menin lekuriin koska minulla on vakuutus tällaisten varalle.
      Lekuri ohjasi fysikaaliseen,, ja samalla tietysti tarvittavat tropit.
      Fysiatri totesi repeämän ja katsoi ja tunnusteli vielä tämän edellisen vamman jonka hän totesi kasvaneeksi arpikudokseksi.
      Hoito oli fysikaalista käsittelyä johon liittyi ultahoito ja hieronta,,sekä venytys,,jotta tämä arpikudos ei kiskoisi paikkoja tiukemmalle.
      Ja vastaavanlaista jäykistymää joka ensimmäiselle puolelle ei syntyisi.
      Tämä ensimmäinen vaivaa vieläkin lantio alueen jäykkyytenä eli toinen jalka ei anna niin paljon enää periksi.
      Suosittelen käyntiä lekurilla tai yhteyden otto fysiatrille joka osaa asiansa.monesti fysiatri tietää urheiluvammojen hoidosta enemmän kuin lääkäri.
      Sen verta hyvät ohjeet ja hoidot sain että tämä viimeisin repeämä parani tosi nopeasti.ja se on nyt samaa luokkaa kuin ennen repeämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7565
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3685
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2856
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2471
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      45
      2322
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe