Heippa. Yritämme ensimmäistä lasta mieheni kanssa ja tilanteeni on vähintäänkin erikoinen. Kiertoni on ollut aina todella epäsäännöllinen ja kuukautiskivut kovat. Viime kesänä aloitin hoidoksi e-pillerit, joita kerkesin syödä 4kk ennen lapsen yrittämistä. Pillerien lopetuksen jälkeen edelliset menkat alkoivat 25.1.
21.2. alkoi todella niukka vuoto (vain vessakäynnin yhteydessä pyyhkiessä), jota luulin kuukautisiksi. Ei ollut mitään kipuja. Aloitin ovulaatiotestien teon maanantaina 22.2. ja ma ja ti niihin tuli plussa. Keskiviikkona tuhruvuoto loppui. Tein testimielessä raskaustestin viikko sitten to (25.2.), joka näytti raskaana 1-2. Lauantaina tein uuden testin, joka näytti raskaana 2-3.
Nyt maanantai-iltana tuhruvuoto alkoi taas. Niukkaa vuotoa pyyhkiessä. Vessassa tulee ravattua jatkuvasti pissahädän takia ja yleensä paperiin tuli pientä tuhrua. Kävimme päivystyksessä, jossa lääkäri teki sisätutklmuksen ja sanoi näkevän pientä vuotoa. Sanoi, että alkuraskaudessa ok. Raskaustesti virtsan kautta oli positiivinen. Tuhrua on tullut eiliseen asti (ma-ke), tänään ei ole tullut.
Tänään halusin käydä yksityisellä ultrassa (oletetusti olen 5 3 edellisten menkkojen mukaan). Siellä ei näkynyt kohdussa mitään. Myöskään kohdun ulkopuolella ei näkynyt mitään. Aamulla tehdyssä liuskatestissä on selkeä positiivinen. Gynekologi sanoi, että hänestä kyseessä on kemiallinen raskaus tai kohdunulkoinen. Otettii hcg ja soittoaika on tiistaina.
Tuntuu kummalliselta ajatus biokemiallisesta, kun raskaustesti on näyttänyt vahvaa plussaa viikon verran, eikä mitään tyhjennysvuotoa ole ollut. Pohdin, että voiko päivät olla laskettu väärin ja siksi kohdussa ei näkynyt mitään?
Tein äsken digitestin ja näytti edelleen raskaana 2-3.
Onko kenelläkään vastaavanlaisia kokemuksia?
Alkuraskauden ultra tyhjä kohtu
Anonyymi
1
138
Vastaukset
- Anonyymi
Hmm oma veikkaus on että ollut kemiallinen ja siksi ei näkynyt ultrassa. Tai itse uskoisin ultraa enemmän kuin raskaustestejä. Itsellä ollut kans kerran kemiallinen raskaus ja menkat alkoi sitten yhtäkkiä vaikka päivää ennen oli vielä plussa testissä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705