Telia, onko hyvä kotikäytössä? elisallakin on, dna? käykö minkä operaattorin sim vain? olen ostamassa prepaid mobiililaajakaistaa, reititin n 55€ ärräl
Ärrän mobiilireititin 4G
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kännykästä voi jakaa yhteyden.
Joo, jotain vanhaa kännykkää voi aivan hyvin käyttää mobiilireitittimenä. Akkua se tietysti syö, mutta pitää vaikka koko ajan laturissa kiinni... Ja vanhoja kännyköitähän taas saa halvalla kirppareilta tai vaikka tori .fi:stä.
Pikkuisen laitteen Wlanin kantama on melko pieni, mutta kohtuullisen kokoisissa kotioloissa tai mökillä ajaa kyllä asiansa. Ei myöskään tue aivan viimeisimpiä Wlanin nopeusstandardeja ja taajuuksia, mutta eivätpä kaikki siihen liitettävät mobiililaitteetkaan. Pelkkään hitaahkon 4G-mobiilidatan internet-yhteyden jakamiseen usealle mobiililaitteelle kotikäytössä aivan riittävä.
Ainakaan en ole kuullut minkään näistä operaattorin pikkureitittimistä olevan operaattorilukitun, joten ns. "pitäisi toimia" toisenkin operaattorin simillä ja verkossa.