USA:laisilla hienoa urheilu henkeä, toisin kuin itärajan takaisilla.

Anonyymi

USA:n Jessica Diggins kävi kovan kirikamppailun Pärmäkosken kanssa viestissä ja tällä kertaa Krista oli niukasti parempi.

Jessica osoitti todella hienoa urheiluhenkeä kisan jälkeen kun hän kävi Suomen huoltorekalla onnittelemassa kaikkia siellä olleita.

Tälläistä itärajamme takaiset asukit eivät varmasti olisi tehneet.
Sensijaan he olisivat aloittaneet valtavan syyttely ja mustamaalaus kampanjan ja haukkuneet törkeästi
kaikki muut joukkueet.

Lukekaa juttu tämän päivän Ilta-Sanomien sivulta.

Etenkin te idän ihailijat, lukekaa se juttu.

Tästäkin näkee sen, että meidän ystävämme ovat länsimaissa Samoin Ruotsin media onnitteli vilpittömästi suomalaisia pronssimitaleista.

Itärajan takaa onnitteluja ei ole tullut.

1

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olis se ollut ihan jees jos USA olisi ollut sensaatiomaisesti mitaleilla viestissä. Olisi tuolla lopettavalla Sadie Bjornsenillakin edes yksi mitali.
      USA:lla on se yliopistourheilun systeemi, minkä turvin voi harjoitella ilmaiseksi hyvissä oloissa. Ja sitten nämä pienet talvilajit saa käyttöön ison suurvallan olympiakomitean resurssit. Toivottavasti joskus vielä tulisi arvokisamitaleja vaikka Diggins lopettaa kenties ensi vuonna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      24
      5105
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      62
      3022
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2910
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2821
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      18
      1597
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1570
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1526
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      409
      1221
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1110
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      218
      992
    Aihe