Kokemuksia magneettikuvauksista

Anonyymi

Kävin magneettikuvauksissa ja huhhuh! olipahan kokemus! Viimeksi olen joskus hyvin pienenä lapsena tuollaisessa ollut ja nyt tosiaan uudestaan näin "vanhana".

Olen luonteeltani aika sitkeä sissi enkä ihan vähästä säpsähdä ja kipukynnyskin on aika korkea, mutta niin vain kävi, että jopa kaksi kertaa meinasi ihan kunnon paniikki iskeä siellä koneessa! Sydän hakkasi ja meinasi tulla rinnasta ulos ja puuskutin hengittää kuin maratonissa olisi ollut!

Itseäni tämä jotenkin ihmetyttää suuresti, koska en ihan vähästä säpsähdä, joten ihan uusi kokemus minulle. Jäi jotenkin myös aika iso pelko tuohon, jos vielä joskus uudestaan sinne joutuu. En yhtään ymmärrä miten reagoin noin voimakkaasti.

Nyt toisaalta ymmärrän hyvin niitä, jotka panikoi tuota kuvausta. En halua tehdä tästä nyt kuitenkaan pelotteluketjua, koska se ei auta ketään, itse selvisin tuosta, kun koitin vain silmät kiinni kokoajan ajatella, kuinka tärkeästä toimenpiteestä oli kysymys ja se auttaisi diagnoosin selvittelyssä todella paljon. Onnistuin myös rauhoittaamaan itseni loppuakohti onneksi.

Vinkkinä antaisin myös niille, jotka ensi kertaa tuohon koneeseen menee, pukeudu hyvin kevyesti, varsinkin paidan osalta, itselläni meinasi se kuumuuskin aiheuttaa ongelmia lisää. Myös jotain musiikkia olisi suotavaa kyllä saada kuunneltavaksi, nyt annettiin vain tuplakuulosuojaus, mutta silti hyvin koneen äänet kuului läpi ja osaltaan myös aiheuttivat tuota tuskaa.

3

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiettävästi kukaan ei ole tuollaiseen tutkimukseen kuollut! Mieti sitä! Tai älä ajattele mitään!

    • Anonyymi

      Ei kukaan ole sellaista väittänytkään. Joten älä hermostu. Tosi moni saa paniikkikohtauksen kuvauksen yhteydessä, joten ihan pienestä asiasta ei ole kyse. Tuollainen kohtaus ei ole mikään mukava ihmiselle. Onneksi rauhoittavia on saatavilla ennen kuvausta niitä pyytäville.

    • Anonyymi

      Olen ollut kahdesti magneettikuvauksessa ja useita kertoja TT-kuvauksessa (vastaa lähes magneettikuvausta). Magneettikuvauksessa olen aina saanut musiikkia kuvauksen ajaksi, nyt joulukuussa pyysin vaan soittamaan kuulokekorvatulpista YLEn päivälähetystä niin oli puhetta ja musiikkia. Tuntuu vähän oudolta ettei kuulokekorvatulppia käytetty kuvauksessasi.

      Ensimmäinen kuvaukseni oli jaloista, joten siinä suhteessa "helppo nakki" ja nyt tämä joulukuun kuvaus päästä. Tiesin että kasvoille laitetaan häkki, joten otin rennosti silmät kiinni ja olisin varmaan nukahtanut kuvaukseen ellei laite olisi pitänyt niin kovaa ääntä. Joskus aiemmin TT kuvauksessa suurin ongelma oli se että munuaisia kuvatessa piti pidätellä virtsaa pitkään ja kun vielä laitettiin varjoaine niin tuntui että laskee alleen juuri sillä hetkellä.

      Itse en koe ahtaanpaikan kammoa ja siksi nuo magneetti- ja TT kuvaukset eivät tunnu missään. TT kuvaus on sikäli helpompi että kuvaus tapahtuu nopemmin kuin magneetissa, eikä ole sitä kovaa melua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1546
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      91
      1450
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      186
      891
    5. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      103
      757
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      731
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      28
      728
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      694
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      673
    Aihe