Olen käyttänyt hormonikorvaushoitoa n. 15 vuotta, ihan aluksi jotain "luonnontuotetta", sitten lääkettä lääkärini ehdotuksesta. Ennen lääkitystä oireina olivat mm. kiukkukohtaukset, järkyttävä yöhikoilu sekä n. 20 min välein "hikipunastelut". Viimeksi viime kesänä testasin lopettamista, mutta pilleritauon jälkeen palasivat oireet, lisänä nivelkivut. Ihan kamalat viisi viikkoa eli se siitä kokeilusta. Käytän korvaushoitoa varmaan hautaan asti (jonne ehkä hoidon vuoksi päädynkin etuajassa).
Rintasyöpäriski vai hyvä elämänlaatu? Minä valitsin hyvän elämänlaadun (lääkärikään ei yhtään estellyt), mikä olisi tai on sinun valintasi?
Rintasyöpäriski vai hyvä elämänlaatu? Minä valitsin hyvän elämänlaadun (lääkärikään ei yhtään estellyt), mikä olisi tai on sinun valintasi?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Käytin Femostonia 8 v. Yhdellä kesälomalla vaan päätin kokeilla poisjättöä. Onnistui hyvin. Joskus oli unettomuutta ja punastumishetkiä, mutta ajattelin että kun ei satu mihinkään niin enköhän kestä. Voi olla että auttoi kun liikun aika kohtuuliseti.
Jos olisi ollut pahoja oireita niin olisin aloittanut uudestaan. Jäi kolmen kuukauden satsi käyttämättä.
Lääkäri suuttui, kun kieltäydyin hormoneista. Hyvin olen pärjännyt luontaispuolen tuotteilla, joskus täytyy potkaista peitto pois, eikä aina sitäkään. - Nm. Viihdevuodet olivat kivat
Välillä olo kuin kaminan vieressä, hyvä puoli vai huono sukupuolihalut ovat tapissa!
Sama täällä ja miesystävä odottaa. Annoin jo luvan hakkia nelikymppisen mimmin. Suuttui ja lähti ovesta halaamatta. Tapahtui eilen, vielä on tunne että menköön enkä perään soittele. Tosiasiassa muutenkin vähän kyllästynyt. Liian laiska, viitsii tehdä pientä lenkkiä ja silloinkin valittaa kylmyyttä, viimaa, lumisadetta.... Mieluummin istuisi ruokapöydässä ja päälle naukkailisi olutta. Minulla ei ole hänen näitä tapojaan mitään vastaan, omaa purkillistaan litkii, mutta en jaksa istua paikallani ja keskustella. Miksei voi keskustella kävellessä. Loytyisikö kykynsä menettänyttä tai muuten seksihalutonta liikunnallista miestä?
Minullakin hormonikorvaushoitoa takana liki 20 vuotta. Viime keväänä päätin jättää laastarit pois kun olisi pitänyt resepti uusia, oli naistentautien poliklinikalla jo vuotta aikaisemmin ehdotettu, mutta oma lääkärini ei sanonut juuta eikä jaata asiaan. Nyt on 10 kuukautta kestetty kuumia aaltoja, saa nähdä kuinka kauan ne jatkuvat, tänä vuonna 78-vuotta täyttävällä ystävättärelläni kuumia aaltoja vieläkin, joten mahdollisuus loppuikäisiin aaltoihin kai minullakin. Jos olisin tuon arvannut, en olisi lääkityksestä luopunut, mutta en tiedä mahtaisiko lääkäri enää reseptiä kirjoittaa.
Oletteko miettineet ovatko kuumat aallot todellakin raskaita kestää. Ystävättäreni sanoi että nehän vain hetken lämmittävät, eivät ole vastemielisiä eikä kipeitä ja menevät ohi. Aloin itsekin asennoitua siten ja se kuulkaas auttoi.
Minulla todella vain lämpimiä aaltoja, ei sellaisia että paita, otsa ja nenänalus märäksi. Rankat hikipuuskat ovat ikävämpi juttu.
oletkos miettinyt, kun monta kertaa päivässä vaatekerta kastuu ja hiki valuu niin että niskahiuksista vesi tippuu, onko mukavaa kestää. yöllä on usein pakko siirtyä sohvalle nukkumaan, tai vaihtaa lakanat, kun peti on hiestä märkä ja kyllä tuo hikoilu myös hereillä pitää. niitä on tässä reilun 10 vuotta joutunut kestämään, kun ei voi korvaushoitoa käyttää, niin kyllä tietää mitä kuumat aallot on. onneksi ei ole miestä huushollissa, ei varmaan viitsisi tällaista hikipussia katsella, eikä ainakaan samassa sängyssä nukkua.
Miulla alkaa kuumottaa, kun paan valot puhuksiin makkuukammarissa.
Ystäväni ei sairastetun rintasyövän vuoksi voi enää käyttää korvaushoitoa. Hikoilu on todella runsasta, mutta päivittäinen uinti kylmässä vedessä (nyt avannossa) helpottaa oloa. Pitäisköhän meidän muidenkin kärsivien kokeilla?
tuskin siihen avantoa tarvitaan, kyllä ainakin meidän talossa hanasta saa tosi kylmää vettä. mutta tuo apu on vain väliaikainen, ei poista syytä.
Avannossa käyntiä ja "hanasta saa tosi kylmää vettä" ovat kaksi eri asiaa, joilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. - Nm. Mitä muuta jäänyt väliin
Kuumat aallot vähenevät ajan kanssa varsinkin jos ei ole ottanut hormoonihoitoa.
Syöpä on vienyt useita hormoonien käyttäjätuttua, niin siksi kieltäydyin niistä.
En missään nimessä halua väheksyä vaivoja, joita voimakkaat hikipuuskat tuovat. Mainitsin nimenomaan vähäisistä kuumotuksista, joita minulla oli enää Femostonin lopettamisen jälkeen. Silloin kun aloitin, unettomuus ja yleinen ahdistus olivat vaivojani enemmän kuin hikipuuskat. En muistanutkaan että aloitin n. 50 vuotiaana avantouinnin vaivojen takia, se jatkuu. En tiedä onko sillä ollut helpottava vaikutus.
Muistan kun olin naistentansseissa. Siellä yksi nainen riisui koko asunsa ja leyhyytteli sitä naistenhuoneessa. Häen piti pitkään olla ennenkuin mekko kuivui niin että sen voi laittaa takaisin päälle. 07.03.2021 17:55
Alle viiskymppisenä jouduin kasvainten takia kohdunpoistoon ja samalla poistettiin munasarjatkin. Hormonikorvaushoitoa sain vain 8 vuotta jonka jälkeen lääkärini ei enää suostunut uusimaan reseptiä. Samoihin aikoihin todettiin kilpirauhasen liikatoimintaa joka myös aiheuttaa runsaampaa hikoilua varsinkin kesällä, mutta varsinaisia kuumia aaltoja ei ole tullut vaan tuntemukset on olleet ihan erilaisia, joten epäilen johtuvan nimenomaan tuosta kilppariongelmasta jota ei hoideta millään lailla toistaiseksi.