Yamaha säilytyshuolto

Anonyymi

Ostin ensimmäisen perämoottorin, miltei uuden pienen Yamahan syksyllä. Ohjekirjassa kehoitetaan syksyllä sumuttamaan suojaöljyä äänenvaimentimen suojaöljyreikään moottorin käydessä makeavesi tynnyrissä jolloin moottori alkaa savuttamaan ja lopulta sammuu.
Vaihtoehtoisesti käytetään moottoria kunnes polttoaine loppuu, moottori sammuu ja sitten sytystulpan reiästä teelusikallinen puhdasta mopottoriöljyä ja pyöritetään moottoria käsin. Lopuksi jähdytysvesi poistetaan koneesta.
Nyt en ole varma onko koneeseen tehty jompikumpi suojaus, mutta bensiini on pienkonebensiiniä moottorin omassa litran tankissa.
Mitä menetelmää yleensä käytetään kun moottori jää talveksi seisomaan?

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu varmasti missä moottoria säilytetään. Itsellä esim pieni moottori on aina irroitettuna veneestä ja kuivassa tasalämpöisessä paikassa. Otan bensaletkun irti ja ajamalla kone tyhjäksi bensasta, ei muuta.

    • Anonyymi

      Tukehduttamalla kone sumuttmalla suojaöljyä kaasaariin ja käytetään yleisesti 2-tahtikoneissa. Nelareissa en ole siihen törmännyt. Oletan että aloittajan kone on nelari kun se on uudehko.

      Nelareissa bensan ajaminen loppuun järjestelmästä on yleinen käytäntö, jolla m.m. estetään ettei bensaan tule alkoholbensan aiheuttamaa kasvustoa. Pienkonebensalla tätä riskiä ei ole.

      Lisäksi tyhjentämistä voi mahdollisesti edesauttaa, koneesta riippuen , tyhjentämällä kaasarin tyhjennysruuvista kaasarin pohjalla jos sellainen on, tai kuten ensimmäien vastaaja kertoi, irrottamalla letkun esim polttoainehanan lähdöstä tankkiversiossa, tai avaamalla ilmayhteyden polttoaineliittimellä, jos sellainen on, laittamalla siihen vaikka pelkän liittimen ilman letkua ennen kun aloitta tyhjennysajelun. Jos järjestelmä ei saa ilmaa, niin siihen muodostuu alipaine jonka seurauksena bensan syöttö tyrehtyy ja järjestelmä ei tyhjene.

      Nelareissa en ole törmännyt lisävoitelun käyttöön sylinterissä, sillä öljypohjan öljy levittynee suojaavaksi kalvoksi kunhan muistaa pyörittää muutaman kerran narusta. Eipä lisäöljystä haittaakan olisi - 2-tahtisissa se on tärkeä.

      Peräöljy kannattaa tarkistaa vuosittain, itse vaihdan aina sen ensimmäisenä vuotena tai heti jos olen ostanut käytetyn koneen, jolla varmistan että tiedän mitä koneessa on, jonka jälkeen käytöstä riippuen vähintään tarkastan öljyn vuosittain , ja vaihdan iän tai ulkonäön perusteella. Jos pohjaruuvia avaamalla saan muutaman tipan kirkasta öljyä ja konetta on käytetty vähän, niin en näe syytä vaihtamiseen. Syksyllä on kuitenkin tärkeätä tarkistaa ettei peräöljyssä ole vettä, joka voi jäätyessään jopa halkaista perän. Riittävän pitkäään seisseen koneen perän alaruuvin avaamisessa poistuu ensin vesi jos sitä on siellä.

      Impelleri on syytä tarkastaa muutaman vuoden välein, esim 3 v riippuen käytöstä ja säilytyksestä. Vaihtaminen voi olla järkevää samalla kun koneen avaa vaikka impellerissä ei havitsisi kulumisen merkkejä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4217
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3465
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      36
      3051
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2568
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2207
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1959
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1949
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1817
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      394
      1516
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1318
    Aihe