Ostin ensimmäisen perämoottorin, miltei uuden pienen Yamahan syksyllä. Ohjekirjassa kehoitetaan syksyllä sumuttamaan suojaöljyä äänenvaimentimen suojaöljyreikään moottorin käydessä makeavesi tynnyrissä jolloin moottori alkaa savuttamaan ja lopulta sammuu.
Vaihtoehtoisesti käytetään moottoria kunnes polttoaine loppuu, moottori sammuu ja sitten sytystulpan reiästä teelusikallinen puhdasta mopottoriöljyä ja pyöritetään moottoria käsin. Lopuksi jähdytysvesi poistetaan koneesta.
Nyt en ole varma onko koneeseen tehty jompikumpi suojaus, mutta bensiini on pienkonebensiiniä moottorin omassa litran tankissa.
Mitä menetelmää yleensä käytetään kun moottori jää talveksi seisomaan?
Yamaha säilytyshuolto
2
232
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu varmasti missä moottoria säilytetään. Itsellä esim pieni moottori on aina irroitettuna veneestä ja kuivassa tasalämpöisessä paikassa. Otan bensaletkun irti ja ajamalla kone tyhjäksi bensasta, ei muuta.
- Anonyymi
Tukehduttamalla kone sumuttmalla suojaöljyä kaasaariin ja käytetään yleisesti 2-tahtikoneissa. Nelareissa en ole siihen törmännyt. Oletan että aloittajan kone on nelari kun se on uudehko.
Nelareissa bensan ajaminen loppuun järjestelmästä on yleinen käytäntö, jolla m.m. estetään ettei bensaan tule alkoholbensan aiheuttamaa kasvustoa. Pienkonebensalla tätä riskiä ei ole.
Lisäksi tyhjentämistä voi mahdollisesti edesauttaa, koneesta riippuen , tyhjentämällä kaasarin tyhjennysruuvista kaasarin pohjalla jos sellainen on, tai kuten ensimmäien vastaaja kertoi, irrottamalla letkun esim polttoainehanan lähdöstä tankkiversiossa, tai avaamalla ilmayhteyden polttoaineliittimellä, jos sellainen on, laittamalla siihen vaikka pelkän liittimen ilman letkua ennen kun aloitta tyhjennysajelun. Jos järjestelmä ei saa ilmaa, niin siihen muodostuu alipaine jonka seurauksena bensan syöttö tyrehtyy ja järjestelmä ei tyhjene.
Nelareissa en ole törmännyt lisävoitelun käyttöön sylinterissä, sillä öljypohjan öljy levittynee suojaavaksi kalvoksi kunhan muistaa pyörittää muutaman kerran narusta. Eipä lisäöljystä haittaakan olisi - 2-tahtisissa se on tärkeä.
Peräöljy kannattaa tarkistaa vuosittain, itse vaihdan aina sen ensimmäisenä vuotena tai heti jos olen ostanut käytetyn koneen, jolla varmistan että tiedän mitä koneessa on, jonka jälkeen käytöstä riippuen vähintään tarkastan öljyn vuosittain , ja vaihdan iän tai ulkonäön perusteella. Jos pohjaruuvia avaamalla saan muutaman tipan kirkasta öljyä ja konetta on käytetty vähän, niin en näe syytä vaihtamiseen. Syksyllä on kuitenkin tärkeätä tarkistaa ettei peräöljyssä ole vettä, joka voi jäätyessään jopa halkaista perän. Riittävän pitkäään seisseen koneen perän alaruuvin avaamisessa poistuu ensin vesi jos sitä on siellä.
Impelleri on syytä tarkastaa muutaman vuoden välein, esim 3 v riippuen käytöstä ja säilytyksestä. Vaihtaminen voi olla järkevää samalla kun koneen avaa vaikka impellerissä ei havitsisi kulumisen merkkejä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1635645Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko635070Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas904666Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2134622Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1804539Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64509Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa634386Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153979Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast423895Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va143888