WC on karanteenivapaa

Anonyymi

WC on perustarve
yleinen WC on auki pandemian aikana
pieni tila, sekä paljon yhteisiä kosketuspintoja
mm. istumarengas
ovat pieneliöiden pesiä

3

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli käytä maskia ja pese kätesi huolella.

    • Anonyymi

      Itse kyllä kartan viimeiseen asti yleisiä vessoja, etenkin nyt.

    • Anonyymi

      Kartoin itsekin viime keväänä vessoja Helsingissä. Ongelma on vain siinä, että vanhenevalla ihmisellä vessatarve saattaa yllättää nopeasti, ja tiheän asutuksen alueella ei ole puskia, johon nainen pääsisi kyykkimään. Mies toki löytää aina paikan, johon lorotella. Isommat asiat ovat hankalat miehellekin.

      Nyt asun koronan suhteen rauhallisella alueella. Kirjastolla käydessäni käyn usein myös vessassa. Taitaa täälläkin moni välttää kirjaston vessaa, ja kirjastossa on muutenkin tavallista vähemmän käyttäjiä. Joten vessa näyttää monesti olevan suoraan siivouksen jäljiltä. Ihan turvalliseksi tunnen oloni.

      Kesällä löydän lenkkeillessä puskapissipaikat, mutta nyt talvella on vaikeampaa, kun uppoaa hankeen tieltä poistuessaan. Joten yleisille vessoille on tarvetta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      89
      3872
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      198
      1509
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1090
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1030
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      326
      1023
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      47
      939
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      909
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      131
      908
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    Aihe