Kiinostaisi tietää, että millaisiin keskikulutuslukemiin olette päässeet 2-litraisella bensakoneella ja manuaalivaihteistolla?
Kyseinen Toyotan moottori on yleensä arvioitu suorituskykyiseksi (150 hv) että myös taludelliseksi, vaikka kuljetettavanaan sillä onkin jo melko raskas auto, omapaino josssain 1550 kg:n paikkeilla, eikä auton otsapinta-alakaan aivan pieni ole, jos sitä verrataan tavallisiin henkilöautoihin.
Kyseinen Toyotan moottori on yleensä arvioitu suorituskykyiseksi (150 hv) että myös taludelliseksi, vaikka kuljetettavanaan sillä onkin jo melko raskas auto, omapaino josssain 1550 kg:n paikkeilla, eikä auton otsapinta-alakaan aivan pieni ole, jos sitä verrataan tavallisiin henkilöautoihin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Parin vuoden kokemusten perusteella kesäkulutus on keskimäärin 8,2 l ja talvisin n. 8,5 l.Ajo enimmäkseen maantieajoa.
Laskettu tankkauksen jälkeen. Ajotietokone antaa
3-4 dl optimistisempia lukemia.
Asuntovaunun kanssa n. 1000 kg 5 hengen kamat
kulutus on ollut n. 11 l/100 km. Jaksaa vetää hyvin, mutta 5.vaihdetta ei tarvitse kokeillakkaan ( ehkä lievässsä myötä mäessä )
Hyvä vetää vaunua !!!
noin alhainen kulutus? Olen käsittänyt että "tavallinen" avensis menisi noille lukemille. Pääseekö versolla samoihin?
Millaista vaunua Versolla vedät? Olen tässä etsimässä itselle vakaata vetoautoa ja tuo verso on käynyt yhtenä mielessä.
Hyvinkö kantaa vielä aisapainon 5 hengen kuormalla vai painuuko jousitus kuinka alas?
Moro,
Vaunu on Goldie 530. On vakaa yhdistelmä. Edellinen veturi oli Volvo V70 tdi. Eikä nykyinen
yhdistelmä ole yhtään huonompi vetää. Kantaa hyvin normaali aisapainon. Viime kesänä puhkesi
vaunusta rengas aika mutkaisella tiellä ( vauhtia n. 70 km/h ) Autossa sitä ei tuntunut ollenkaan. Vasta äänestä ja peilistä huomasin
renkaan puhjenneen.
Edellisessä viestissä antamani kulutuslukemat ovat todellakin enimmäkseen rauhallista matka-ajoa. Vakionopeussäädintä käytettäessä
kulutus kasvaa n.0,5-1,0l.
Olihan Volvo polttoainetaloudeltaan huomattavasti
edullisempi, mutta ylläpito kulut kohtuuttomat ja laatu heikko ( paikallista huollosta puhumattakaan ). Oli muuten 3.s V70 ja viimeinen !.
En ole hirveän tarkkaan mittaillut kulutusta, ajotietokone puhuu tuollaista 8,5 litraa keskimäärin seka-ajaossa kesällä, pelkkää kaupunkia menee 11 ja talvella yli. Ilmaistointi, cruise ja webasto on kun on, niin vaikea on enää sanoa "oikeaa" kulutusta.
Sanoisin yleisesti, että rauhallisella ajolla/normaali kuormalla on mahdollista päästä valmistajan ilmoittamiin lukuihin ainakin kesällä:
Maantie (l/100 km) 6,8
Kaupunki (l/100 km) 11,3
Yhdistetty (l/100 km) 8,5
Mutta jos laitat seitsemän henkeä kyytiin, kiihdyttelet reippaasti ja ilmastointi on päällä, niin lisää tuohon litra tai kaksi...
Täysin samoihin lukemiin olen itse päässyt tankkauksista laskemalla. Ajotietokone näyttää näköjään kaikilla liian alhaisia lukemia. Keskinopeusmittari kuitenkin pitää hyvin kutinsa. Auton kuormaus ei oleellisesti vaikuta kulutukseen ,jännä ilmiö sinänä. Samoin pieni 75 cm kattoboxi ei tunnu missään.