10-vuoden putki katkeaa, jos ulkonaliikkumiskielto astuu voimaan.
Pian loppuu sauvakävely.
Anonyymi
28<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Yksin saa mennä kävelemään tai kanssa-asujan kera.
Ei välttämättä. Kaavaillaan että ulkonaliikkumiskiellon aikana olisi sallittua vain välttämätön liikkuminen. Sallittua olisi esimerkiksi ruokakaupassa ja apteekissa käynti tai vastaavat välttämättömät liikkumiset.
Ai, minä vasta ajattelin aloittaa.
Voi loppuakin,
Riippuupi asuinpaikasta. Jossain tsadissa kandee ottaa hyvin kirjaimellisesti riskitekijöitten varominen, takahikillä mun käsittääkseni ei kielto vaikuta samalla tavalla. Voi sitä käyttää tervettä järkeäkin.
Sinällään ulkonaliikkumiskiellon rikkoja kai voidaan vaikka ampua tietyissä tilanteissa, Se niinkuin sivuseikka, tärkeintä vältellä ihmisiä ja kadulla voi olla muitakin hiippailemassa, että henkensä kaupallahan sitä oikeestaan jo nyt kotottaan poistuupi.
Jos asut taajamassa, hanki stepperi. Net ei kalliita ja niitä saa käytettynäkin erittäin edullisesti, ehkä ilmaiseksikin. Mainiten, itelläkin tossa stepperi naulakkona odottelemassa roskalavelle heittämistä. Kuntopyöräkin parempi, siihen voi ripustaa vaikka roskapussin, koska siinä sentään kunnon sarvet, eikä pelkät käsitikut.
=DW=
Tsadissa? Eikö kuitenkin pysytä oman maan kamaralla?
voi sinua raukkaa................säälipisteitäkö jo varmuuden vuoksi kaipaat
HALOO,,
liikkumiskielto on jo suositus,,
" pysykää kotona, käytää vain kaupassa ja p a k o l l i s i l l a asioilla "
tuttavi EI saa tapailla,
koran ulkoittajienkin on kierrettävä kaukaa toiset koiranulkoiluttajat
oli tänä aamuna radiossa uutisissa !
Nyt on tiukka linja ja jos emme sitä pidä, meidät hukka perii, jos ei piru.
Ei riitä tehohoitopaikatkaan kohta.
Sitten lääkärit joutuvat "priorisoimaan."
Ottakaamme huomioon, että on muitakin potilaita, jotka tarvitsevat tehohoitoa.
Sauvakävelyn väheneminen on aika pieni ongelma.
Jos emme ole ihmisiksi, valmiuslakia, tiukkoja rajoituksia, voidaan jatkaa.
Moni ei olekaan kyennyt käyttämään omaa järkeä joten siksi tiukennuksia tulee.
Äläs nyt, kai voit kauppaan mennä sauvoilla?!
Pitää jättää ovenpieleen ulos.
Päin vastoin. Hiljan niillä seipäillä ei juuri mitään tehnyt oli piikit tai tulpat.
Sauvat liukuivat minne suuntaan halusivat.
Minulle ne ovat olleet tukikepit.
Beng
Ne varastetaan alle aika yksikön. Suomi täynnä rosvoja.
Otan kauppaan mukaan. Laitan ne vankkureihin viistosti ja laitan sinne ostoskorin, mihin kerään tavarat. Toimii kävelytukenakin nuo vankkurit ja voi pitää etäisyyttäkin.
Beng
Kuule, tuu tänne Ruotsiin. Täällä saat sauvakävellä vaikka Ystadista Kiirunaan ja takaisin. Täällä kehoitetaan olemaan ulkona vaikka Covid-19 tautiin on vuoden sisällä sairastunut 670000 henkilöä ja kuolleitakin vaivaiset 13042 henkilöä .
Hytinäx1
Ystad olisi kiinnostava paikka. Wallanderit tuli luettua ja katsottua.
Mutta taidanpa pysytellä käpykylässäni etäisyyksien päässä ihmisistä, sikäli kuin mahdollista.
Beng
Ajattelin tässä kun jään eläkkeelle alkaa kaupunkiseikkailijaksi ,ehkä joka kuukausi pieni viikonloppulomanen jokaisessa Ruotsin kaupungissa, alkaen eteläisimmästä Skånesta ja liikkua länsi-itä suunnassa julkisilla kulkuvälineillä. Kyllä aika ainaskin kuluu kun netistä etsii aikatauluja juniin ja busseihin ja yrittää sovittaa aikataulut yöpymismahdollisuuksiin.
Kuinkahan monta kaupunkia lieneekään koko Ruotsissa. ? No kerkeäähän sitä 12 kaupunkia vuodessa:) Täytyy vaan pakata mukaan nuo teleskooppi sauvat niin voi reppu selässä kierrellä nähtävyyksiä.
Hytinäx1
Umeå on kiva pikkukaupunki. Siellä olen käynyt. Vaasasta. Elikkäs jos sinne asti matkaisit, niin laivamatkan voi tehdä toisinkinpäin. Vaasassahan vaikuttaa Heikku. En tiedä kuiluvatko hänen sulosointunsa meren yli.
Beng
"Beng"
Ei ehkä sulosoinnut yllä meren yli, mutta voin heiluttaa hurjan aktiivisesti saareni rannasta. Laivaväylä kulkee siinä missä kulkee ja saaren pohjoisrannalla kun kivennokas seisoo, niin vallan hyvin voin heilutella.
Umeå on kiva kaupunki. Pitkä aika kun oon käynyt, mutta voi se silti olla vieläkin kiva kaupuki :)
Heikunkeikku
Yli 13000 menehtynyt ?!? Vieläkö Tegnell saa olla "puikoissa" ?
Tottakait Tegnell on puikoissa, joka kerta kun haastatellaan niin ei ole mitään hätää.
Tänään oli aamutv lähetyksessä erään Tukholmalaisen sairaalan henkilö joka työskentelee teho-osastolla oli haastateltavana. Kertoi että henkilökunta alkaa olla loppuunpalanutta kun he eivät ole voineet pitää kesälomiaankaan, monet säästivät kesälomansa syksyyn ja silloinhan alkoi uudelleen tartunnat leviämään. Kertoi myös että nyt suurin osa covid potilaista jotka teho-osastolla ovat1980-90 luvulla syntyneitä Tukholman alueella.
Tämän päivän kuolinluvut 13111 henkilöä ja tartunnin saaneita yli 707000 henkilöä siitä laskien kun viimevuonna alettiin pitämään tilastoa.
Hytinäx1
Rajoituksista silkkaa säästöä.
17 vuotta olen maksanut kerralla etukäteen kunkin vuoen kuntosalikortin.
Jos sali menee kiinni niin samalla summalla on kai ostettava tisleitä.
Lähimettään voi mennä kävelemään polkuja pitkin, ei siellä paljon muita liiku.
Ei oo lumikenkiä.
Bengille jo vastasin, jotta ja että tarttee varmaan vastata myös itse alotukseen.
Onhan sitä "mehtää" missä voi sauvoilla liikuskella.
Ei kannata aivan kerrassaan ottaa stressiä liikkumiskielloista. Järkeä kun alkaa kuluttamaan ja tekee järkeviä suunnitelmia, niin johan löytyy ratkaisuja. Ajattelen näin.
Eletään tilanteen mukaan ja yritetään soveltaa oman elämän kulku niiden mukaan.
Ne eväät. Eväitten mukaan on aina menty, niin edelleen mennään.
Valittelut pois ja annetuin eväin edetään. Jos muuta ei voi, niin sitten ei voi. Itse ajattelen että yksinkertaista.
Heikunkeikku
Lumikenkäsukset voisi olla hyväkin hankinta. Kauppaan?
Beng
Onneksi on sen verran tiluksia ettei tarvitse mennä yleisille teille ulkoilemaan. Kauppias nakkaa kerran viikossa kaikki tilaamani ostokset tuohon portinpielen maitolaiturille, joten ei senkään takia tarvitse ihmisten ilmoille lähteä.
Ei lopu. - Nm. Katselkaa / kuunnelkaa uutisia