Nyt tuli ajankohtaiseksi öljylämmiyksen vaihto VILP:iin. Talossa on n 20vuotta vanha 2000l sisällä oleva lasikuituöljysäiliö valuma-altaineen. Kunto kuin uudessa.
Ajattelin tyhjentää tuon itse. Mitä sitten teen sen jälkeen tuolle säiliölle? Käytöstä poistosta täytynee ilmoittaa jollekin taholle, mille?
Puhdistustodistuskin tarvittaneen, jos vie kaatopaikalle.
Jos yritän myydä, onkohan noille markkinoita? Jos myyn tuleeko vaikeuksia minulle puhdistusvelvoitteen osalta , vai siirtyykö kaikki ostajan vastuulle?
Ongelmasäiliö
8
74
Vastaukset
- Anonyymi
Laita toriin myyntiin kun saat tuon tyhjäksi, jos ehjä ja
siisti kyllä sen joku noutaa, varsinkin jos esim. motoralin
muovisäiliö valumasuojalla niin varmaan kelpaa, kyllä omasikin... - Anonyymi
Laita sahalla paloiksi niin kukaan ei kysy mitään kun toimitat sen kotitalousjätteenä kierrätykseen.
- Anonyymi
Tuolle säiliön poistolle ja lämmitysjärjestelmän muutokselle on haettu asiaan kuuluva toimenpidelupa rakennusvalvonnasta. Voisikohan sitä kautta tulla selvityspyyntö siitä, mitä säiliölle on tapahtunut?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuolle säiliön poistolle ja lämmitysjärjestelmän muutokselle on haettu asiaan kuuluva toimenpidelupa rakennusvalvonnasta. Voisikohan sitä kautta tulla selvityspyyntö siitä, mitä säiliölle on tapahtunut?
Mitä väliä. Jos kyseessä on oma säiliösi niin voit sanoa että siitä tehtiin anopille asunto tai koirille koirankoppi. Tai kissoille kiipeilypuu. Kyllä ihan uudestakin pöntöstä voi tuommoisia värkätä.
- Anonyymi
Ei tule selvityspyyn töä
Naapuri myo torissa. Jiksikin lasten uimaltaaksi ja maajussit ostelee noita säiliötä kilvan.
Laita kunnon hinta jitta voi t y inkii.
Nykyjäön ostaja y h alu y inkii ja määrää.hinnan.
Jos maajussi ostaa ota maksu. Vaikka porsaankinkuina .- Anonyymi
Niin just. Lähes kaikki rakennusvalvonnan määräykset tehty tolloille
ja uusavuttomia varten jotka eivät tiedä ettei mikrossa saa kuivata mitään.
Jos on suurinpiirtein täysjärkinen niin säiliön jämiä mitä pohjalla on, niin EI SAA
kaataa takapihan ojaan eikä viemäriin. Omaisuudellaan kuten tuo säiliökin
on, saa tehdä mitä huvittaa kunhan ei riko lakeja eikä ole kenellekkään harmiksi...
Itse myisin pöntön tarvitsevalle.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin just. Lähes kaikki rakennusvalvonnan määräykset tehty tolloille
ja uusavuttomia varten jotka eivät tiedä ettei mikrossa saa kuivata mitään.
Jos on suurinpiirtein täysjärkinen niin säiliön jämiä mitä pohjalla on, niin EI SAA
kaataa takapihan ojaan eikä viemäriin. Omaisuudellaan kuten tuo säiliökin
on, saa tehdä mitä huvittaa kunhan ei riko lakeja eikä ole kenellekkään harmiksi...
Itse myisin pöntön tarvitsevalle..Joo, tulee vaikka hieno juhannuskokko vanhasta säiliöstä, mitä se muille kuuluu jos oman säiliönsä polttaa ja siinä sivussa muutaman hetaarin metsää ja naapurin lehmät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, tulee vaikka hieno juhannuskokko vanhasta säiliöstä, mitä se muille kuuluu jos oman säiliönsä polttaa ja siinä sivussa muutaman hetaarin metsää ja naapurin lehmät.
ei niin yhtikäs mittää
mut joo, ei se vanha säiliö onkelmajäte ole, pikkurahan siitä saa
ja ostaja roudaa pois, eikä kädet likaannu.
Juhannuskokko menee vielä rajoilla mutta jos vähän mettää ja ne lehmät...
se kyllä saattaisi joitakin harmittaa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk923934Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna922019Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871823- 1441702
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1081561- 1671551
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651488Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671452Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001364- 861317