Itsestään huolehtiminen jäänyt

Masentunut unohtaa täysin huolehtia itsestään. Nyt jo toista vaiko kolmatta viikkoa ollut peseytymättä ja samat vaatteet päällä. Kotona olisi puulämmitteinen saunakin jos vaan innostuisi sitä lämmittämään. Alkuun tosin voisi käydä ihan vaikka suihkussa.
1794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Sinä aiheutat hänelle masennusta tuomitsevalla, luokittelevalla asenteellasi ja kiukulla, jota purat ilmeisesti sekä häneen että täällä.

Olet läheisriippuvainen, ja pahennat läheisesi olotilaa kun et osaa irrottautua hänestä ja huolehtia itsestäsi.

Äänestä

Aloittajalla on vähän samanlainen asenne kuin mielenterveyshoitajilla potilaisiinsa. Ei ihme että hänen läheisensä ei pääse masennuksesta.

Äänestä
  • Minusta aloittaja vaikuttaa itse masentuneelta, olen miettinyt että jos hän kirjoittaa itsestään. Pakoilee totuutta sillä keinolla, että esittää asiat jonkun toisen persoonan tekeminä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minusta aloittaja vaikuttaa itse masentuneelta, olen miettinyt että jos hän kirjoittaa itsestään. Pakoilee totuutta sillä keinolla, että esittää asiat jonkun toisen persoonan tekeminä.

    Voi hyvin pitää paikkansa. Masentunut, itseään vihaava ja moittiva ihminen, joka kiusaa itseään tätäkin kautta. Surullista jos niin on. Jotkut ihmiset voivat kärsiä niin kovasti että etsivät helpotuksekseen kaikenlaisia yllättäviäkin keinoja.

    Monilla ihmisillä, olivat sitten masentuneita tai ei, on muutenkin ns. ankara yliminä, joka pitää pään sisällä heille moittivaa saarnaa melkein koko ajan. Jokaisellahan on ns. sisäistä puhetta, eli ajatuksia, joilla ihminen ikään kuin puhuttelee itseään. (Kyse ei ole siis äänistä, vaan ajatuksista). Ihminen, joka on kasvatettu ankarasti, ja ja jonka tekemisiin on suhtauduttu vähättelevästi ja syyllistävästi, toistaa päässään kasvattajansa joskus melko ilkeääkin puhetta huomaamatta sitä itse. Vastaavasti jos kasvattaja on ollut ymmärtävä, hyväksyvä ja ystävällisesti ohjeita antava, ihminen sisäistää tämän puheen ja voi näin olla vähemmän ankara itselleen.

    Jotkut terapeutit opastavat kiinnittämään huomiota omaan sisäiseen puheeseen ja muuttamaan sitä. Se voi olla aluksi vaikeaa, kun se on suurelta osin tiedostamatonta. Kun siihen alkaa kiinnittää tietoista huomiota, voi napata itsensä tilanteista, joissa moitti itseään liian kovin sanoin jostain, tai ruveta antamaan itselleen kiitosta, kun onnistui tai vältti jonkun vahingon.

    Terapiamenetelmään voi kuulua esim. että asiakas kirjoittaa paperille sisäistä puhettaan sitä mukaa kun kuulee sitä. Sitten sitä voidaan tarkastella yhdessä terapeutin kanssa. Usein näin tulee ilmi, ja asiakas itsekin pääsee huomaamaan, kuinka julma hän on itselleen.

    Äänestä

Kun äidiltäni murtui käsi olkavarresta, hän kieltäytyi peseytymisestä, eikä ollut tippaakaan masentunut, ainoastaan kivulias. En edes tajunnut, että minun olisi pitänyt stressaantua asiasta.

Aikuisella vapaalla ihmisellä on varsin iso valta päättää omista asioistaan. Julkiset tilat ovat täynnä haisevia ihmisiä. Ihan kaikessa rauhassa saavat tehdä vaikkapa ostoksiaan vanhat pissit housussa.

Äänestä
  • Mitähän mahdoit nyt tarkottaa?

    Lain suomaa oikeutta olla paskat housussa vaiko sitä, että on oikeus voida niin huonosti että saa olla paskat housussa ilman että kukaan tarttuu asiaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitähän mahdoit nyt tarkottaa?

    Lain suomaa oikeutta olla paskat housussa vaiko sitä, että on oikeus voida niin huonosti että saa olla paskat housussa ilman että kukaan tarttuu asiaan?

    "oikeus voida niin huonosti että saa olla paskat housussa ilman että kukaan tarttuu asiaan?"

    On eri asia koettaa auttaa ihmistä suoraan kuin haukkua häntä kerta toisensa jälkeen vieraille ihmisille anonyymipalstalla. Haukkua ja valittaa hänestä kiukkuiseen, tympääntyneeseen, halveksivaan sävyyn. Ei tule kuvaa, että aloittaja olisi aidosti huolissaan läheisensä pärjäämisestä.

    Läheisriippuvainen väittää aina auttavansa, tosiasiassa häntä pännii se että kokee olevansa sidoksissa autettavaan. Vain yksi vastaus: Lähde. Ota henkinen irtiotto ainakin, ja tässä tapauksessa, kun aloittaja on niin äärimmäisen tympääntynyt, voisi olla paras ottaa myös fyysinen.

    Äänestä

Vaikuttaa vaikealta masennukselta.Itse olen saanut keski-vaikean masennusken diagnoosin vaikka hoidin hygienian ja kodinhoidon.Kiitos masennustestin jossa kysytään työnteosta kun ei ole työkokemusta niin vaikea silloin on myöntävästi vastata työssä oloon.Ja toinen mistä saa täydet kolme pistettä on kun en harrasta seksiä.Tästä kysymyksestä olen aina saanut kolme pistettä masennustestistä.Eli jos ei halua hyviä pisteitä masennustestistä niin kannattaa vastata että seksi kiinostaa ja jopa on aktiivinen seksielämä niin säästyy masennusdiagnoosilta.

Äänestä
  • Kiitos kun kerroit, tietää sitten millaisia nuo testit ovat. Typerältä kuulostaa. Ei ihmisen mieltä voi "diagnosoida" eikä varsinkaan millään rastiruutuun-testeillä. Ja kuka hölmö edes menisi kertomaan seksielämästään missään terkkarissa...

    Äänestä

  • ai hyvänen aika

    entäs jos ei seksi kiinnosta tai on naama sen näköinen ettei saa ketään siihen hommaan

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ai hyvänen aika

    entäs jos ei seksi kiinnosta tai on naama sen näköinen ettei saa ketään siihen hommaan

    Silloin saa täydet pisteet eli olikohan 0-3 pistettä.Eli jos seksi ei kiinosta niin sä saat kolme pistettä eli täydet pisteet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ai hyvänen aika

    entäs jos ei seksi kiinnosta tai on naama sen näköinen ettei saa ketään siihen hommaan

    Niissä vaihtoehdoissa ei ole kuin se kiinostus seksiin.Siinä ei ole vaihtoehtoa ettei vastapuoli ole kiinostunut musta.Ja muistaakseni se seksi oli kahen ihmisen kesken eli itsetyydytystä ei oltu laskettu siihen mukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Silloin saa täydet pisteet eli olikohan 0-3 pistettä.Eli jos seksi ei kiinosta niin sä saat kolme pistettä eli täydet pisteet.

    Kaikki Suomen onnettomat poikamiehet jotka ei saa p....ua, SSRI resepti hakuseen.

    Nyt ei hyvältä kuulosta, oikeesti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ai hyvänen aika

    entäs jos ei seksi kiinnosta tai on naama sen näköinen ettei saa ketään siihen hommaan

    Toi oli kyllä hyvin sanottu! Olen samaa mieltä. Koska näin on omalla kohdallanikin käynyt.

    Äänestä

Hyppää junan alle.

Äänestä
  • muista lääkkeet

    Äänestä

Jos ketjun aloittaa käyttää masennuslääkkeitä niin voisi ajatella että juuri nuo lääkkeet aiheuttavat tuon elimistön lamaantumisen ja toimintakyvyttömyyden. Lääkäriedenkin keskuudessa kulkee käsitys siitä että lääkkeiden aiheuttama elimistön lama olisi masennusta.

Jos alun perin on mennyt hakamaan apua nimenomaan masennukseen olo saattaa pahentua ja väsymys lisääntyä lääkkeiden syönnin myötä tai niiden vähentämisen tai lisäämisen tai vaihtamisen seurauksena.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Masentunut unohtaa täysin huolehtia itsestään. Nyt jo toista vaiko kolmatta viikkoa ollut peseytymättä ja samat vaatteet päällä. Kotona olisi puulämmitteinen saunakin jos vaan innostuisi sitä lämmittämään. Alkuun tosin voisi käydä ihan vaikka suihkussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu