Itsestään huolehtiminen jäänyt

Anonyymi

Masentunut unohtaa täysin huolehtia itsestään. Nyt jo toista vaiko kolmatta viikkoa ollut peseytymättä ja samat vaatteet päällä. Kotona olisi puulämmitteinen saunakin jos vaan innostuisi sitä lämmittämään. Alkuun tosin voisi käydä ihan vaikka suihkussa.

17

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinä aiheutat hänelle masennusta tuomitsevalla, luokittelevalla asenteellasi ja kiukulla, jota purat ilmeisesti sekä häneen että täällä.

      Olet läheisriippuvainen, ja pahennat läheisesi olotilaa kun et osaa irrottautua hänestä ja huolehtia itsestäsi.

    • Anonyymi

      Aloittajalla on vähän samanlainen asenne kuin mielenterveyshoitajilla potilaisiinsa. Ei ihme että hänen läheisensä ei pääse masennuksesta.

      • Anonyymi

        Minusta aloittaja vaikuttaa itse masentuneelta, olen miettinyt että jos hän kirjoittaa itsestään. Pakoilee totuutta sillä keinolla, että esittää asiat jonkun toisen persoonan tekeminä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minusta aloittaja vaikuttaa itse masentuneelta, olen miettinyt että jos hän kirjoittaa itsestään. Pakoilee totuutta sillä keinolla, että esittää asiat jonkun toisen persoonan tekeminä.

        Voi hyvin pitää paikkansa. Masentunut, itseään vihaava ja moittiva ihminen, joka kiusaa itseään tätäkin kautta. Surullista jos niin on. Jotkut ihmiset voivat kärsiä niin kovasti että etsivät helpotuksekseen kaikenlaisia yllättäviäkin keinoja.

        Monilla ihmisillä, olivat sitten masentuneita tai ei, on muutenkin ns. ankara yliminä, joka pitää pään sisällä heille moittivaa saarnaa melkein koko ajan. Jokaisellahan on ns. sisäistä puhetta, eli ajatuksia, joilla ihminen ikään kuin puhuttelee itseään. (Kyse ei ole siis äänistä, vaan ajatuksista). Ihminen, joka on kasvatettu ankarasti, ja ja jonka tekemisiin on suhtauduttu vähättelevästi ja syyllistävästi, toistaa päässään kasvattajansa joskus melko ilkeääkin puhetta huomaamatta sitä itse. Vastaavasti jos kasvattaja on ollut ymmärtävä, hyväksyvä ja ystävällisesti ohjeita antava, ihminen sisäistää tämän puheen ja voi näin olla vähemmän ankara itselleen.

        Jotkut terapeutit opastavat kiinnittämään huomiota omaan sisäiseen puheeseen ja muuttamaan sitä. Se voi olla aluksi vaikeaa, kun se on suurelta osin tiedostamatonta. Kun siihen alkaa kiinnittää tietoista huomiota, voi napata itsensä tilanteista, joissa moitti itseään liian kovin sanoin jostain, tai ruveta antamaan itselleen kiitosta, kun onnistui tai vältti jonkun vahingon.

        Terapiamenetelmään voi kuulua esim. että asiakas kirjoittaa paperille sisäistä puhettaan sitä mukaa kun kuulee sitä. Sitten sitä voidaan tarkastella yhdessä terapeutin kanssa. Usein näin tulee ilmi, ja asiakas itsekin pääsee huomaamaan, kuinka julma hän on itselleen.


    • Anonyymi

      Kun äidiltäni murtui käsi olkavarresta, hän kieltäytyi peseytymisestä, eikä ollut tippaakaan masentunut, ainoastaan kivulias. En edes tajunnut, että minun olisi pitänyt stressaantua asiasta.

      Aikuisella vapaalla ihmisellä on varsin iso valta päättää omista asioistaan. Julkiset tilat ovat täynnä haisevia ihmisiä. Ihan kaikessa rauhassa saavat tehdä vaikkapa ostoksiaan vanhat pissit housussa.

      • Anonyymi

        Mitähän mahdoit nyt tarkottaa?

        Lain suomaa oikeutta olla paskat housussa vaiko sitä, että on oikeus voida niin huonosti että saa olla paskat housussa ilman että kukaan tarttuu asiaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitähän mahdoit nyt tarkottaa?

        Lain suomaa oikeutta olla paskat housussa vaiko sitä, että on oikeus voida niin huonosti että saa olla paskat housussa ilman että kukaan tarttuu asiaan?

        "oikeus voida niin huonosti että saa olla paskat housussa ilman että kukaan tarttuu asiaan?"

        On eri asia koettaa auttaa ihmistä suoraan kuin haukkua häntä kerta toisensa jälkeen vieraille ihmisille anonyymipalstalla. Haukkua ja valittaa hänestä kiukkuiseen, tympääntyneeseen, halveksivaan sävyyn. Ei tule kuvaa, että aloittaja olisi aidosti huolissaan läheisensä pärjäämisestä.

        Läheisriippuvainen väittää aina auttavansa, tosiasiassa häntä pännii se että kokee olevansa sidoksissa autettavaan. Vain yksi vastaus: Lähde. Ota henkinen irtiotto ainakin, ja tässä tapauksessa, kun aloittaja on niin äärimmäisen tympääntynyt, voisi olla paras ottaa myös fyysinen.


    • Anonyymi

      Vaikuttaa vaikealta masennukselta.Itse olen saanut keski-vaikean masennusken diagnoosin vaikka hoidin hygienian ja kodinhoidon.Kiitos masennustestin jossa kysytään työnteosta kun ei ole työkokemusta niin vaikea silloin on myöntävästi vastata työssä oloon.Ja toinen mistä saa täydet kolme pistettä on kun en harrasta seksiä.Tästä kysymyksestä olen aina saanut kolme pistettä masennustestistä.Eli jos ei halua hyviä pisteitä masennustestistä niin kannattaa vastata että seksi kiinostaa ja jopa on aktiivinen seksielämä niin säästyy masennusdiagnoosilta.

      • Anonyymi

        Kiitos kun kerroit, tietää sitten millaisia nuo testit ovat. Typerältä kuulostaa. Ei ihmisen mieltä voi "diagnosoida" eikä varsinkaan millään rastiruutuun-testeillä. Ja kuka hölmö edes menisi kertomaan seksielämästään missään terkkarissa...


      • Anonyymi

        ai hyvänen aika

        entäs jos ei seksi kiinnosta tai on naama sen näköinen ettei saa ketään siihen hommaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ai hyvänen aika

        entäs jos ei seksi kiinnosta tai on naama sen näköinen ettei saa ketään siihen hommaan

        Silloin saa täydet pisteet eli olikohan 0-3 pistettä.Eli jos seksi ei kiinosta niin sä saat kolme pistettä eli täydet pisteet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ai hyvänen aika

        entäs jos ei seksi kiinnosta tai on naama sen näköinen ettei saa ketään siihen hommaan

        Niissä vaihtoehdoissa ei ole kuin se kiinostus seksiin.Siinä ei ole vaihtoehtoa ettei vastapuoli ole kiinostunut musta.Ja muistaakseni se seksi oli kahen ihmisen kesken eli itsetyydytystä ei oltu laskettu siihen mukaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Silloin saa täydet pisteet eli olikohan 0-3 pistettä.Eli jos seksi ei kiinosta niin sä saat kolme pistettä eli täydet pisteet.

        Kaikki Suomen onnettomat poikamiehet jotka ei saa p....ua, SSRI resepti hakuseen.

        Nyt ei hyvältä kuulosta, oikeesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ai hyvänen aika

        entäs jos ei seksi kiinnosta tai on naama sen näköinen ettei saa ketään siihen hommaan

        Toi oli kyllä hyvin sanottu! Olen samaa mieltä. Koska näin on omalla kohdallanikin käynyt.


    • Anonyymi

      Hyppää junan alle.

      • Anonyymi

        muista lääkkeet


    • Anonyymi

      Jos ketjun aloittaa käyttää masennuslääkkeitä niin voisi ajatella että juuri nuo lääkkeet aiheuttavat tuon elimistön lamaantumisen ja toimintakyvyttömyyden. Lääkäriedenkin keskuudessa kulkee käsitys siitä että lääkkeiden aiheuttama elimistön lama olisi masennusta.

      Jos alun perin on mennyt hakamaan apua nimenomaan masennukseen olo saattaa pahentua ja väsymys lisääntyä lääkkeiden syönnin myötä tai niiden vähentämisen tai lisäämisen tai vaihtamisen seurauksena.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7383
    2. 78
      4903
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4799
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2629
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2531
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2176
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2171
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1810
    Aihe