IL Tänään klo 9:08
"Tutkimusprofessori Anna Rotkirch kertoo hallituksen tilaamassa tuoreessa selvityksessä, millä keinoin Suomen alhainen syntyvyys saadaan nousuun.
Suomessa on viime vuosina oltu huolissaan alhaisesta syntyvyydestä, sillä syntyvyys on alentunut 2010-luvulla neljänneksellä. Samaan aikaan Suomen väestörakenne kuuluu maailman ikääntyneimpiin.
Marinin (sd) hallitus asetti viime keväänä selvityshankkeen Suomen alhaisen syntyvyyden korjaamiseksi. Hankkeen tulokset julkaistiin keskiviikkona.
Selvityshenkilö Anna Rotkirchin mukaan Suomessa ei ole mitään yhtä syytä sille, miksi syntyvyys on viime vuosina laskenut niin rajusti. Hän kertoo keinot, joiden avulla negatiivinen kehitys voidaan kääntää."
Fiksut, aborttiin kriittisesti suhtautuvat ovat jakaneet tuon huolen jo kauan ennenkuin siitä oli alettu hallitustasolla huolestua. Onneksi tässä asiassa tyttöhallituskin on abortinvastustajien tavoin ihan järjissään ja siis huolissaan hyvin alhaisesta syntyvyydestä ja pahasti vinoutumassa olevasta huoltosuhteestamme, jota lisää jokainen raskauden keskeytys eli uuden ihmisyksilön surma. Tilalle on kyllä tulemassa turvapaikanhakijaperheet, joilla perhekoko on suuri eikä abortti ole vaihtoehtona.
Professoritaso ihmiselämän puolustaja
16
881
Vastaukset
- Anonyymi
Niin mitä ne keinot on ja onko väestöliiton pofessori mielestäsi aborttia vastustamassa.
- Anonyymi
Onko professorin aborttikanta tiedossa?
- Anonyymi
"Hän kertoo keinot, joiden avulla negatiivinen kehitys voidaan kääntää."
Mitä ne keinot mahtaa olla? Sanoiko? - Anonyymi
Tämä professori on siis Väestöliiton, eli täällä suuresti kommentoidun laitoksen johtaja. Ja hän ei näytä missään pitävän aborttia syynä syntyvyyden alentumiseen vaan kaikki lähteet mitä mainitsee, kertoo että taustalla on haluttomuus synnyttää lapsia. Ja syitä hän on itsekin ollut selvittämässä.
Tieteilijä ei kirj. (kirjautuminen ei onnistu)- Anonyymi
Outo, asiaa tuntematon väite.
Jokainen aborttikin vääristää huoltosuhdetta! Se on ihan tilastollinen fakta eli jos alkavat ihmiselämät lopetetaan, vääristyy joka kerta huoltosuhdekin. Se on täyttä faktaa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Outo, asiaa tuntematon väite.
Jokainen aborttikin vääristää huoltosuhdetta! Se on ihan tilastollinen fakta eli jos alkavat ihmiselämät lopetetaan, vääristyy joka kerta huoltosuhdekin. Se on täyttä faktaa!"Jokainen aborttikin vääristää huoltosuhdetta!"
Miten niin? Nehän olis ehkäisy muutenkin... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Outo, asiaa tuntematon väite.
Jokainen aborttikin vääristää huoltosuhdetta! Se on ihan tilastollinen fakta eli jos alkavat ihmiselämät lopetetaan, vääristyy joka kerta huoltosuhdekin. Se on täyttä faktaa!"Tutkimusprofessori Anna Rotkirch kertoo hallituksen tilaamassa tuoreessa selvityksessä, millä keinoin Suomen alhainen syntyvyys saadaan nousuun."
Onko tämä professori kertonut että syntyvyys saadaan nousuun abortti kieltämällä? Jos on niin saisko lähdettä.
- Anonyymi
Olisi kiva auttaa naisia saamaan lapsia
- Anonyymi
Apua tarvii enemmän niiden elättämisessä ja huoltajuudessa ym hoitamisessa, ei niinkään alulle panemisessa. Se on homman helpoin osuus. Ne jatkot ja isät naiset valitsee itse, sopivat geenit.
- Anonyymi
"Fiksut, aborttiin kriittisesti suhtautuvat"
Haluaisin tietää yhdenkään jossa nämä kaksi asiaa kohtaa.- Anonyymi
Osoitat itse vastauksellasi, että vähemmän fiksut kiihkoilijat ja trollit eivät sitä ymmärrä!
- Anonyymi
Räkäräikeä paskakinttu siellä mökeltää turhapurosontaansa
- Anonyymi
Palstan promurderiräähkä on kuonatykki ja sontasielu. Joko älyät vetää itsesi niskakiikkuun?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Palstan promurderiräähkä on kuonatykki ja sontasielu. Joko älyät vetää itsesi niskakiikkuun?
Voitaisiinko jo lopettaa tämä molemminpuolinen loskanheitto ja palata asialinjalle ? Menee aika off-topiciksi.
- Anonyymi
Liikut aivan väärässä ja suppeasti ajattelevassa seurassa.
Minä ainakin tunnen sekä fiksuja vastustajia ja puolustajia.
Mutta trollit trollaa ja muu maailma keskustelee asiallisesti.
- Anonyymi
Hyvä jos ajattelet että väestöliitto puolustaa elämää, jotain ihan muuta täällä aina väitetty...
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle253170Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122299Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.742193Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051951Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761633Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥431458Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta161365Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1141130
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151106