Professoritaso ihmiselämän puolustaja

Anonyymi

IL Tänään klo 9:08
"Tutkimusprofessori Anna Rotkirch kertoo hallituksen tilaamassa tuoreessa selvityksessä, millä keinoin Suomen alhainen syntyvyys saadaan nousuun.

Suomessa on viime vuosina oltu huolissaan alhaisesta syntyvyydestä, sillä syntyvyys on alentunut 2010-luvulla neljänneksellä. Samaan aikaan Suomen väestörakenne kuuluu maailman ikääntyneimpiin.
Marinin (sd) hallitus asetti viime keväänä selvityshankkeen Suomen alhaisen syntyvyyden korjaamiseksi. Hankkeen tulokset julkaistiin keskiviikkona.
Selvityshenkilö Anna Rotkirchin mukaan Suomessa ei ole mitään yhtä syytä sille, miksi syntyvyys on viime vuosina laskenut niin rajusti. Hän kertoo keinot, joiden avulla negatiivinen kehitys voidaan kääntää."

Fiksut, aborttiin kriittisesti suhtautuvat ovat jakaneet tuon huolen jo kauan ennenkuin siitä oli alettu hallitustasolla huolestua. Onneksi tässä asiassa tyttöhallituskin on abortinvastustajien tavoin ihan järjissään ja siis huolissaan hyvin alhaisesta syntyvyydestä ja pahasti vinoutumassa olevasta huoltosuhteestamme, jota lisää jokainen raskauden keskeytys eli uuden ihmisyksilön surma. Tilalle on kyllä tulemassa turvapaikanhakijaperheet, joilla perhekoko on suuri eikä abortti ole vaihtoehtona.

16

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin mitä ne keinot on ja onko väestöliiton pofessori mielestäsi aborttia vastustamassa.

    • Anonyymi

      Onko professorin aborttikanta tiedossa?

    • Anonyymi

      "Hän kertoo keinot, joiden avulla negatiivinen kehitys voidaan kääntää."

      Mitä ne keinot mahtaa olla? Sanoiko?

    • Anonyymi

      Tämä professori on siis Väestöliiton, eli täällä suuresti kommentoidun laitoksen johtaja. Ja hän ei näytä missään pitävän aborttia syynä syntyvyyden alentumiseen vaan kaikki lähteet mitä mainitsee, kertoo että taustalla on haluttomuus synnyttää lapsia. Ja syitä hän on itsekin ollut selvittämässä.

      Tieteilijä ei kirj. (kirjautuminen ei onnistu)

      • Anonyymi

        Outo, asiaa tuntematon väite.
        Jokainen aborttikin vääristää huoltosuhdetta! Se on ihan tilastollinen fakta eli jos alkavat ihmiselämät lopetetaan, vääristyy joka kerta huoltosuhdekin. Se on täyttä faktaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Outo, asiaa tuntematon väite.
        Jokainen aborttikin vääristää huoltosuhdetta! Se on ihan tilastollinen fakta eli jos alkavat ihmiselämät lopetetaan, vääristyy joka kerta huoltosuhdekin. Se on täyttä faktaa!

        "Jokainen aborttikin vääristää huoltosuhdetta!"

        Miten niin? Nehän olis ehkäisy muutenkin...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Outo, asiaa tuntematon väite.
        Jokainen aborttikin vääristää huoltosuhdetta! Se on ihan tilastollinen fakta eli jos alkavat ihmiselämät lopetetaan, vääristyy joka kerta huoltosuhdekin. Se on täyttä faktaa!

        "Tutkimusprofessori Anna Rotkirch kertoo hallituksen tilaamassa tuoreessa selvityksessä, millä keinoin Suomen alhainen syntyvyys saadaan nousuun."

        Onko tämä professori kertonut että syntyvyys saadaan nousuun abortti kieltämällä? Jos on niin saisko lähdettä.


    • Anonyymi

      Olisi kiva auttaa naisia saamaan lapsia

      • Anonyymi

        Apua tarvii enemmän niiden elättämisessä ja huoltajuudessa ym hoitamisessa, ei niinkään alulle panemisessa. Se on homman helpoin osuus. Ne jatkot ja isät naiset valitsee itse, sopivat geenit.


    • Anonyymi

      "Fiksut, aborttiin kriittisesti suhtautuvat"

      Haluaisin tietää yhdenkään jossa nämä kaksi asiaa kohtaa.

      • Anonyymi

        Osoitat itse vastauksellasi, että vähemmän fiksut kiihkoilijat ja trollit eivät sitä ymmärrä!


      • Anonyymi

        Räkäräikeä paskakinttu siellä mökeltää turhapurosontaansa


      • Anonyymi

        Palstan promurderiräähkä on kuonatykki ja sontasielu. Joko älyät vetää itsesi niskakiikkuun?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palstan promurderiräähkä on kuonatykki ja sontasielu. Joko älyät vetää itsesi niskakiikkuun?

        Voitaisiinko jo lopettaa tämä molemminpuolinen loskanheitto ja palata asialinjalle ? Menee aika off-topiciksi.


      • Anonyymi

        Liikut aivan väärässä ja suppeasti ajattelevassa seurassa.
        Minä ainakin tunnen sekä fiksuja vastustajia ja puolustajia.
        Mutta trollit trollaa ja muu maailma keskustelee asiallisesti.


    • Anonyymi

      Hyvä jos ajattelet että väestöliitto puolustaa elämää, jotain ihan muuta täällä aina väitetty...

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13192
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      84
      3648
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2914
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1319
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1194
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      979
    Aihe