Maskista  käytöstä, toiset käyttää ja toiset ei!  Kuulun niihin että en käytä maskia, olen lukenut erään Professorin kirjoituksen jossa hän kertoo Ainoa todellinen aseemme taistelussa tauteja vastaan on omasta terveydestä, kehon ja mielen tasapainoisesta toiminnasta ja immuunipuolustuksen kyvykkyydestä huolehtiminen. 
Immuunipuolustus tarvitsee altistumisia pysyäkseen toimintakuntoisena, tämä on yleisesti tunnustettu fakta. 
Sen vuoksi maskisuositukset, desinfiointi ja eristäytyminen ovat kummallisia ohjeita. 
En aio myöskään pelätä, enkä ruokkia muiden ihmisten pelkoa pelkokäyttäytymisellä, 
sillä pelkääminen yleisesti on ihmisille haitallista, 
se haittaa muun muassa immuunipuolustuksen toimintaa. 
Jos kävisi niin että sairastun vakavasti: 
Minua ei tarvitse kytkeä hengityskoneeseen, 
ja jos tehohoitopaikoista on pulaa, hyväksyn sen että minua ei siellä hoideta. 
Puolestani saa tällöin vapaasti rukoilla 
ja minua saa myös hoitaa etänä. 
Sitten kun kuolen, kuolen, ja hyväksyn sen.
Ymmärrän että tämä oma linjani on eri kuin virallinen linja. 
Pidän virallista linjaa tällä hetkellä harhaisena, mutta en nähtävästi voi sille mitään, koska olen vähemmistössä ja demokratiassa kuljetaan enemmistön linjaa. 
Tämä on yhteiskunnan ymmärryksen taso tällä hetkellä. 
Jokainen kuitenkin toimii oman ymmärryksensä mukaan, ja kantaa siitä myös seuraukset.
Korona Maskin käytöstä
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Sinä et mitään seurauksia kanna. Tartunnan saatuasi levität virusta muihin jo ennen kuin tiedät kantavasi virusta ja sairastuneesi.
 - Anonyymi
Itsekin elän luomusti, hyväksyn sairaudet ja kuolemat. Käytän silti maskia ja käsidesiä.
Maski alkaa olla uusi normaali. Eli maskiton ihminen on poikkeava. Sosiaalisesti sama asia kuin kulkisi pelkissä alushousuissaan ihmisten ilmoilla.
Kannattaisi lukea muitakin kirjoituksia kuin kyseisen professoriin. Kulkutauteja on ollut kautta ihmiskunnan historian, ja ne ovat myös ihmisiä tappaneet. Ennen mikrobien löytämistä tautien synty oli mysteeri. Suunnilleen joka toinen pikkulapsi kuoli sen seurauksena, samoin moni synnyttävä äiti. Muusta väestöstä puhumattakaan. Paljon nykyistä uskonnollisimpina maailmanaikoina rukous ei riittänyt pelastamaan. - Anonyymi
Nyt olemme saavuttaneet tilanteen, jossa koronaan liittyvä oikeudellinen käsittely on ajankohtaista. Tämä tarkoittaa, että miten ovat oikeudellisessa vastuussa henkilöt, jotka tahallisesti tai huolimattomuuttaan aiheuttavat tartunnan toiseen tai levittävät todistettavasti tartuntaa. Maski estää tartuttamista.
Toinen vastuullinen joukko ovat kunnalliset päättäjät ja heidän ohjauksessa olevat toimijat eli pääasiassa kaupungin ja muut johtajat ja sairaiden hoidosta vastaavat tahot. Jos on todistettavasti mahdollista esittää koronan aiheuttamaan kuolemaan tai terveyden heikkenemiseen johtanut toiminta, niin toimijataho asetetaan vastuuseen siitä ja rangaistaan säädettyjen lakien mukaan. Tämä kuuluu oikeusvaltion perustoimintaan. Onko Suomi oikeusvaltio?- Anonyymi
Älä viitsi syyllistää. Pääministerimmekään ei suostu asettamaan maskipakkoa voimaan, koska tietää, ettei kuuden kuukauden maskipakko Ranskassa plus muut pakotteet ole estäneet siellä koronan leviämistä. Minä toivon rokottamisen auttavan. Siinä menee aikaa, koska Astra Zeneca ilmoitti, ettei se pysty toimittamaan kuin kolmasosan lupaamistaan rokotteista.
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä viitsi syyllistää. Pääministerimmekään ei suostu asettamaan maskipakkoa voimaan, koska tietää, ettei kuuden kuukauden maskipakko Ranskassa plus muut pakotteet ole estäneet siellä koronan leviämistä. Minä toivon rokottamisen auttavan. Siinä menee aikaa, koska Astra Zeneca ilmoitti, ettei se pysty toimittamaan kuin kolmasosan lupaamistaan rokotteista.
Eihän tuossa ollut mitään syyllistämistä vaan selvä toteamus että ei kulu kauaakaan kun joku vetää oikeuteen henkilön joka tartutti omaisen ja johti hänen kuolemaansa. Voi tulla aika suuri rangaistus ja vielä korvaukset päälle.
 
 - Anonyymi
Avauksesta tuli ensimmäisenä mieleen, että sen on kirjoittanut joku, joka ei välitä muista ihmisistä lainkaan.
Itse olen kyllä myös sitä mieltä, että jos sairastun, niin voivoi, sillehän ei sitten mitään voi.
Mutta maskia käytän pääasiassa siitä syystä, etten kuljettelisi virusta kenellekkään tietämättäni.
Koska virustahan voi levittää, vaikkei itse edes sairastaisi/sairastuisi.
Muiden ihmisten maskien käytöstä tai käyttämättömyydestä mä en ala hermoilla, ei sillä voita mitään, välttyy vaan turhalta stressiltä, riittää kun huolehtii omalta osaltaan vastuusta. - Anonyymi
oletteko sitä mieltä että virus ei mene maskin läpi? äly hoi
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja613474Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1375402Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1985059SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei654127"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873531Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093038HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.122763Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan342452Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2742048Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan121521