Kiusaaminen on saanut mut muuttumaan huonoon suuntaan

Anonyymi

Oon yläkoulussa ysillä oleva poika ja mua on jonkin verran kiusattu. Mulle ollaan enimmäkseen vain vittuiltu, koska oon luokastani parhaassa kunnossa fyysisesti joten ei oo kukaan uskaltanut käsiks käydä tai mitään vastaavaa. Ala-asteella oli tilanne sellainen, että mä pidin itseäni luokkani parhaana ja lyöttäydyin usein yhteen muiden kiusaajien kanssa ja välillä jopa olin ns johtajana siinä kiusaamisessa. Loppujen lopuksi tajusin, että olin tehnyt itsestäni naurunaiheen ja häpesin kaikkea niin, että en enää pitänyt edes yhteyttä mun silloisiin kavereihin, koska hävetti. Lopulta nämä kaveritkaan eivät enää pitäneet minuun yhteyttä. Kesäloma sujui hyvin, mutta yläkouluun mentäessä asiat muuttui. Minulla oli uus luokka ja suurin osa luokkalaisista ei ollut minulle tuttuja ala-asteelta. Olisin saanut kavereita, mutta olin tuolloin niin syrjäytynyt etten edes oikein jutellut kenenkään kanssa. Pikkuhiljaa sain maineen poikana joka ei halua jutella kellekään ja kukaan ei enää edes yrittänyt. Yhdessä vaiheessa meidän luokkaan tuli yks k*sipää joka alkoi toki kiusaamaan kaikkia. Mua joka päivä vittuillen mulle ja muihin se kävi käsiksikin.

Tilanne nyt on kuitenkin se, että en näe itselleni oikein hyvää tulevaisuutta. Minä tuskin saan helpolla kavereita koska olen jo vuosia ollut tällainen syrjään vetäytynyt. Mä en tuu saamaan naista enkä kavereita, koska mä en enää luota ihmisiin. En varsinkaan oman ikäisiin. Mä uskon, että mä vaikutan ilkeältä vieraan ihmisen mielestä, koska mä vain en luota. Mä en tiedä tarkkaan missä kohtaa lähti menemään pieleen, mutta jossain ala-asteen lopussa varmaan olis ollut viimeiset hetket muuttaa tää. Nykyään tuntuu siltä, että voisin räjäyttää itteni ja koko koulun siinä mukana. Aikuisten kanssa mä pystyn juttelemaan hyvin ja heihin mä luotan ja lähes kukaan aikuinen ei ymmärrä, että miksi mulla ei oo kavereita tai tyttöystävää. Luin yhtä viestiketjua salaa äidin puhelimelta ja siinä hän viestitteli yhden kaverinsa kanssa. Äidin kaveri ihmetteli et miksei munlaisella sosiaalisella ja komealla pojalla ole tyttöystävää. Päivää myöhemmin hän kertoi olevansa aika varma, että mä oon homo! Eli tällainen tilanne mulla. En tiiä miks vitus kirjoitin tän. Ehkä toivon et joku jolla ois ees etäisesti sama tilanne tulis kertoo.

5

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä ite aloit kiusaamaan!?

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! Joskus pelkkä kirjoittaminen saattaa vähän helpottaa ja selkeyttää ajatuksia. Varmasti sinun olisi hyvä jutella ajatuksistasi myös vanhempiesi tai jonkun muun turvallisen aikuisen kanssa.

      Tässä tiedoksesi pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näihin palveluihin voi olla yhteydessä nimettömasti ja matalalla kynnyksellä.

      - Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      - Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät kohdasta Mieli Tukisuhde. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Älähän veikkonen huoli, kyllä niitä kavereita tulee varmasti myöhemmin elämässä ja tyttöystävä tulee kohdalle kun aika on. Kummallista kommentointia äitisi kaverilta. Sinuna keskittyisin koulunkäyntiin ja harrastuksiin,kyl se siitä.

    • Juu, älä anna luusereiden vaikuttaa elämääsi..

    • Anonyymi

      Huvittavaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      3945
    2. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      46
      2577
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1800
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1671
    5. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      106
      1664
    6. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      16
      1499
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      50
      1494
    8. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      169
      1410
    9. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      14
      1161
    10. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      130
      1158
    Aihe