Energiaviraston hintavertailusivusto:
sahkonhinta.fi
Esimerkkejä kilpailutussivustoista:
sahkovertailu.fi
sahkomittari.fi
kilpailuttaja.fi
sahkonkilpailutus.fi
superkilpailuttaja.fi
Tarkista sähköyhtiön taustat. Kilpailu- ja kuluttajaviraston (kkv.fi) ratkaisuhausta voi hakea hakusanalla ”energia” tai ”sähkö” tietoa, onko sähköyhtiö ollut kuluttaja-asiamiehen hampaissa.
Varmistuttuasi sähköyhtiöstä voit solmia uuden sähkösopimuksen kilpailutussivuston kautta. Uusi sähköyhtiö myös irtisanoo puolestasi vanhan sähkösopimuksesi.
hintavertailusivustoja - kilpailutussivustoja - lisätkää kokemuksia
18
4170
Vastaukset
- Anonyymi
Sähkösanastoa:
Yleissähkö = Sähkösopimus, jossa sähkön hinta on aina sama vuorokauden- ja vuodenajasta riippumatta.
Yösähkö = Sähkösopimus, jossa sähkö on halvempaa yöllä.
Kausisähkö = Sähkösopimus, jossa sähkö on halvempaa kesällä. Sopii maatiloille.
1-aikamittaus = Yleissähkön mittaustapa. Sähkö on saman hintaista yöllä ja päivällä.
2-aikamittaus = Yösähkön mittaustapa. Sähkö on edullisempaa yöllä. - Anonyymi
Vai että pitää oikein tarkista sähköyhtiön taustat. Onko markkinoilla todellakin paljon kusettajafirmoja?
- Anonyymi
On.
- Anonyymi
Aika paljon on heittoja kun testaa noita eri sivustoja.
- Anonyymi
Olen saman kyllä huomannut. Eli sähköyhtiöt tarjoaa eri sivustoilla samansisältöisiä sopimuksia eri hinnalla. En tiedä miksi on näin mutta helppohan niistä on valita se halvin, jos pientä säästöä haluaa.
Nämä "kusetukset" johtuu paljolti ihmisten haluttomuudesta lukea tekemänsä sopimus ennen allekirjoitusta.
Ennakkolaskutus-pelleilyyn ei missään nimessä kannata lähteä mukaan ja pörssisidonnaisissa sopimuksissa täytyy lukea huolella mihin antaa myyjälle luvan.
Nämä kaksi asiaa olen pitänyt mielessä eikä sopimusten kanssa ole ollut ongelmia. - Anonyymi
https://www.sahkon-kilpailutus.fi/ oli mielestäni kätevä. Kerrotaan mm. rehellisesti, miten monet muut kilpailutussivustot johtaa harhaan lyhytaikaisilla tarjouksilla. Valikoima vaan vähän suppea tuolla.
- Anonyymi
Joo mutta paras hinta löytyy ottamalla suoraan yhteyden sähköä tuottaviin.
- Anonyymi
Huomioikaa yösähkössä että paikallinen sähkönntoimittjakin ottaa korkemman kuukausimaksun kun perussähkössä jopa kympin lisää kuussa
- Anonyymi
Nuo sähköä kilpailuttavat yritykset välittävät usein yhdeltä yhtiöltä erihintaisia tarjouksia. Jokainen voi vilkaista niitä ja todeta asian. Sähkö on tavallisesti kalleinta, kun menee ostamaan sen yhtiön omilta sivuilta. On vähän nurinkurista, mutta kyllä totta.
Pitää olla tarkkana.
Itse tilaan varmuuden vuoksi määräaikaissopimuksia. Niissä on kaikki selvää eikä ole tulkinnanvaraisuutta. - Anonyymi
Rivitaloasunnossa, jossa on talvella enimmän osan on päällä peruslämpötila, noin 10 astetta, joka tulee yleissähköllä. Paljonko tulisi maksamaan siirtyminen yölämmityksen taksoihin? Kannattaako yleensäkään?
- Anonyymi
Päivä/yö sähkön käyttö tullut koko ajan kannattomammaksi. Laskin vielä että itsellä juuri ja juuri kannattaa reilu 20000kwh kulutuksella omakotitalossa (niin että suurin osa käytöstä paiväaikaan - ei siis ole mitään varaavia systeemeitä). Sähkön myyntihinnoissa vettattuna yleissähköön ei paljoakaan tarjoushinnoissa eroa (juuri otetussa edullisimmassa tarjouksessa itsellä sama hinta päivällä ja yöllä). Itse saan tällä vähän tasattua laskua kesä/talvi kun aikasähkön siirron kuukausimaksu isompi ja itse sähkön hinta pienempi (talvella vähän pienenee muutenkin isot laskut ja kesällä taas vähän isonee). Vuotuiset säästöt enää joitakin kymppejä kun muutama vuosi sitten oli muutaman satasen. Ehkä jos lämmittää vaan öisin niin kannattaako ottaa pörssisähkö joka öisin aina halvempaa?
- Anonyymi
Sähkön kilpailutuksessa kannattaa ottaa huomioon myös laskujen perintätapa ja erityisesti se, onko asialla jokin perintätoimisto. Sillä nimittäin on usein omat taksansa, jos erehdyt vähänkin maksussa.
Tästä syystä totesi meikäläinenkin aiheelliseksi luopua erään Kaakkois-Suomessa toimivan sinänsä edullisen sähköyhtiön pitkäaikaisesta asiakkuudesta. - Anonyymi
Ite oon käyttänyt https://www.xn--vertaaliittymt-iib.fi/sahkon-kilpailutus/ palvelua
- Anonyymi
Sähkön hintaa voi vertailla myös palvelussa https://www.vertaalainaa.fi/sahkon-kilpailutus/ on aika selkeä ja helppo vertailu.
- Anonyymi
Kilpailuttaja.fi kannattaa ensimmäisenä jättää väliin, todella vanhentuneita hintoja käyttää ja johtaa asiakkaita harhaan.
- Anonyymi
Onko kenelläkään ollut pörssisähkö täällä pohjois-suomessa, kuinka kalliiksi tulee kovana pakkastalvena?
- Anonyymi
Kun löydätte mielestänne edullisia määräaikaishintoja, niin lukekaa tarkaan . Suurimmassa on mukana se hybridi/ kukutusvaikutus , jolloin hinta voi olla useamman sentin kalliimpi tai halvempi kuin se isolla merkitty perushinta.
- Anonyymi
Tämä oli nopea ja laaja sähkön kilpailutus https://vertaa-kilpailuttajat.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672021
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo351439Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321144Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe55866- 55836
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250794Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen19779Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S16722Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis195617