Helppppppp

Katoun eilen nii täytän kaikki anoreksian kriteerit paitsi bmi stä en ole varma kun en saa enää mennä vaa’alle. Kukaan ei tiiä tästä. Haluisin kertoo ehkä mun yhelle kaverille joka on huolissaan kun mä en syö. Mut en tiiä. Tänään kun kävelin nii olin tosi lähel pyörtyy ekan kerran tän takii. En syö päivällä muuten kuin illalla ja silloinkin vaan niin vähän kuin voin (perhe syö mun kanssa illalla) kuukaus sitten mitat oli 165/43. Terkkari ei huomannu mitää😆
7307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Niini kerronko ja lihon pakolla vai elän laihana ja en kerro

Äänestä

Nii joo ja nyt kun yritän olla vege (vähemmän kaloreita) ni terkkari lähettää jollekki ravitsemusterapeutille

Äänestä
  • Ravitsemusterapeutille on kuukausien jono, ja ravitsemusterapeutti ei voi pakottaa ketään syömään. Siellä saa vain sievän pienen luennon, kuinka pitää syödä. Aika yhtä tyhjän kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ravitsemusterapeutille on kuukausien jono, ja ravitsemusterapeutti ei voi pakottaa ketään syömään. Siellä saa vain sievän pienen luennon, kuinka pitää syödä. Aika yhtä tyhjän kanssa.

    Hyvä niin

    Äänestä

Et voi jatkaa loputtomiin salailua, jossain vaiheessa jäät kiinni. Asia voi tapahtua vaikkapa niin, että pyörryt ja sinut viedään sairaalaan, jossa tilanteesi havaitaan. Siinä vaiheessa on vaikeaa enää salailla totuutta.

Saattaa käydä myös huonommin. Myös nuoria anoreksiaa sairastavia tyttöjä kuolee. Sydän saattaa pysähtyä yllättäen.

Anoreksian sairastamisessa on lyhytaikaisia ja pitkäaikaisia haittoja. Päätä itse, valitsetko elämän, vai valitsetko riskin päätyä nuorena nimeksi hautakivessä.

Äänestä

Miksi haluat muuttua luurangoksi? On se anoreksia kyllä kamala tauti.

Ennenvanhaan tehtiin töitä eikä ollut aikaa miettiä tällaisia

Äänestä
  • Luurangot ovat kauniita

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Katoun eilen nii täytän kaikki anoreksian kriteerit paitsi bmi stä en ole varma kun en saa enää mennä vaa’alle. Kukaan ei tiiä tästä. Haluisin kertoo ehkä mun yhelle kaverille joka on huolissaan kun mä en syö. Mut en tiiä. Tänään kun kävelin nii olin tosi lähel pyörtyy ekan kerran tän takii. En syö päivällä muuten kuin illalla ja silloinkin vaan niin vähän kuin voin (perhe syö mun kanssa illalla) kuukaus sitten mitat oli 165/43. Terkkari ei huomannu mitää😆

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu