1.
Pihtisynnytys tietääkseni on suht harvinainen, onko kenelläkään kokemuksia???
Millainen operaatio on kyseessä??
2.
Millaisena olette kokeneet synnytys tilanteen? Itselläni epämiellyttävä tunne tulevasta..
Millainen vaatetus? Tai siis saako sairaalasta mitään päälle pantavaa, esim. paitaa..
Tilanne kuulostaa niin nöyryyttävältä, ponnistella ja ähistä muiden edessä..
Kuulostaa turhamaiselta, tiedän..
Saako pyytämällä peiliä millä voi seurata lapsen tuloa ponnistusvaiheessa?
Toivottavasti jaksatte lukea ja vastata=)
pihtisynnytyksestä
4
4743
Vastaukset
- midfwife
Hei;noita pihti synnytyksiä tehdään vielä,mutta taitaa olla että vain tietyt lääkärit enää tekee.Pihti synnytykseen päädytään yleensä kun esim vauvan päälaki jo mukavasti näkyvissä,eikä äiti jaksa enää ponnistaa,tai vauva on saatava äkkiä syntymään esim,sydänääni laskujen takia.Pihdit ovat kuin kaksi isoa lusikkaa jotka laitetaan vauvan pään molemmin puolin,ja äidin ponnistaessa lääkäri auttaa vauvaa"löytämään "oikean suunnan,ei siis kisko tai riuhdo vaan yhteistyössä äidin kanssa avustaa vauvaa syntymään.Myös ns.imukuppi on yleisimmin käytössä jos tarvitaan apuja vauvan syntymiseen..
Muuten synnytyksessä on äidillä yöpaidan oloinen paita päällä,pöksyt saa olla jalassa ponnistusvaiheeseen asti jos niin tahtoo.Yleensä mukava väljä paituli synnytystilanteessa paras..
Ja kätilöt ovat nähneet aika paljon ähkimistä ja puhkimistä,sekä verta ,hikeä ja kyyneliä,että älä sinä sitä puolta mieti.Esitä myöskin toivomuksia siellä esim se peili on kyllä saatavilla... - ihana poika 8vk
tohon 2.kohtaan vastailen :)
mulla itselläni oli myöskin kaikenlaisia mielikuvia siitä miten "noloa" se ähkiminen ja puhkuminen olisi...olin myös varma, että jos opiskelija tulisi minulta kysymään, saako hän synnytystä seurata niin sanoisin ei!
mutta kuinkas kävikään...kun supistaa oikein vietävästi niin silloin on aivan sama kuka siinä vierellä on katsomassa...itse uppouduin niin syvälle synnytyksen vaiheisiin, että kun se pelätty opiskelija tuli tiedustelemaan saako hän avustaa synntyksen aikana, sanoin: että siitä vaan...ja hyvin meni kaikki...synnytys kesti 6h ja ponnistusvaihe 10min.
joten älä turhaan stressaa etukäteen sitä miltä sinusta saattaa tuntua sitten kun aika koittaa...mitä luultavammin sinulla on ihan riittämiin "mietittävää" siinä itse synnytyksessä ja tulevassa vauvassa :)
ja kun oikein kipeää tekee niin muista...kaikki unohtuu sillä hetkellä kun se lämmin pieni rääpäle lasketaan sun rinnan päälle! (klisee, mutta totta)
onnea matkaan :) - kaksi poikaa
Ei kai pihtejä juurikaan nykypäivänä edes käytetä. Itsellä jouduttiin ekassa synnytyksessä käyttämään ison koon ja väsymykseni takia imukuppia, eikä se ollut minusta yhtään kamalaa. Helpotti vain kun tiesi että nyt se vauva tulee sieltä ulos...
Ei siinä tilanteessa paljon ajattele mikä on noloa tai nöyryyttävää... Se on tilanne jossa keskittyy vain niin siihen että kaikki menettää merkityksensä, mm. ajantaju katoaa täysin eikä tiedä että onko mennyt tunti tai kolme! Sairaalaan mentäessä sai sairaala paitulin ja housut siteen. Kätilö kävi aina tilannetta tarkkailemassa ja jossain vaiheessa ne housutkin jäi pois... Omassa synnytyksessä (siinä ekassa) oli opiskelijoita huone täynnä, eikä se minusta ollut yhtään kammoksuttavaa, sama vaikka olisi tullut filmiryhmä kuvaamaan, ei kiinnostanut eikä haitannut! Ja todellakin se on maailman ihanin tunne kun sen vauvelin saa rinnan päälle ja kaikki kivut loppuu siihen! - Dndkdk
Itse synnytin esikoiseni ulkomailla, jossa imukuppia ei edes tunneta. Vauvan sydänäänten laskemisen takia käytettiin pihtejä mun paikkojeni levittämiseen. Kätilö korosti sitä ettei pihtejä käytetä vauvan ulos vetämiseen. Epiduraali toimi hyvin enkä tuntenut mitään ihmeempää. Olen Suomesta lukenut aika hurjistakin vammoista mitä pihdit on vauvoihin jättäneet. Olisko niitä käytetty täällä eri tavalla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2256908SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1973533Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti273336"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1922291SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1421822Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401797Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1201538Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141116- 1241088
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii18954