Teinien vanhemmat - pari hyvää vinkkiä!!

Anonyymi

Jos teillä on luuseriuteen taipuvaisia nuoria lapsia, niin saanko antaa pari hyvää neuvoa.

a) painosta nuoresi kouluttautumaan. Tämä on ehdoton numero yksi!!! Suomessa opiskelu on halpaa ja helppoa!

b) pakota nuori ottamaan vastuu omasta elämästään sekä taloudellisesti (no jos on varakkaat vahemmat niin kannattaa toki tukea) että muutenkin. Älä ole puskurina, jos valituksia tulee.

c) älä hyysää - pistä lapsukainen edes osa-aikaisiin hommiin, niin että saa pientä hajua mistä se raha tulee. Älä siloittele hänen tekemisiään.

d) unohda hetkeksi että hän on sinun sydänkultakäpysesi, koska maailma kohtelee häntä aivan kuten muitakin: kovalla kädellä . Pakota hankkimaan asunto ja ammatti, vaikka kuinka sydän vuotaisi verta. Se on hänen parhaakseen.

Sitten olemmekin jo kohdassa e) jolloin yhteiskunta ja olosuhteet ovat koulineet hänestä kunnon kansalaisen. Voit myös kertoa lapsellesi että elämää ei KOSKAAN ole REILUA. Paskiaiset menestyvät ja hyvät tyypit murhataan kavereiden toimesta Koskelassa. Sinun lapsesi tehtävä on luovia siinä jossain terveessä välimaastossa. Ja luottaa että elämä kantaa. Sillä se kantaa kyllä <3

2

267

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En suosittele ottamaan vinkkejä sellaiselta joka tulee pätemään kutsumalla lapsia luusereiksi. Muutenkin, tämä ei ole mikään vanhempien palsta vaan nimen omaan teinien palsta, jota juuri ihanasti kutsuit luusereiksi. Jos menisit aikuisten palstoille haukkumaan muita luusereiksi?

    • Anonyymi

      Oot harvinaisen töykeä tapaus. Pitäisikö sinut ottaa vakavasti, kun kutsut toisia luusereiksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      185
      1554
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1332
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      889
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      773
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      9
      741
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      646
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      617
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      611
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      567
    Aihe