Jos teillä on luuseriuteen taipuvaisia nuoria lapsia, niin saanko antaa pari hyvää neuvoa.
a) painosta nuoresi kouluttautumaan. Tämä on ehdoton numero yksi!!! Suomessa opiskelu on halpaa ja helppoa!
b) pakota nuori ottamaan vastuu omasta elämästään sekä taloudellisesti (no jos on varakkaat vahemmat niin kannattaa toki tukea) että muutenkin. Älä ole puskurina, jos valituksia tulee.
c) älä hyysää - pistä lapsukainen edes osa-aikaisiin hommiin, niin että saa pientä hajua mistä se raha tulee. Älä siloittele hänen tekemisiään.
d) unohda hetkeksi että hän on sinun sydänkultakäpysesi, koska maailma kohtelee häntä aivan kuten muitakin: kovalla kädellä . Pakota hankkimaan asunto ja ammatti, vaikka kuinka sydän vuotaisi verta. Se on hänen parhaakseen.
Sitten olemmekin jo kohdassa e) jolloin yhteiskunta ja olosuhteet ovat koulineet hänestä kunnon kansalaisen. Voit myös kertoa lapsellesi että elämää ei KOSKAAN ole REILUA. Paskiaiset menestyvät ja hyvät tyypit murhataan kavereiden toimesta Koskelassa. Sinun lapsesi tehtävä on luovia siinä jossain terveessä välimaastossa. Ja luottaa että elämä kantaa. Sillä se kantaa kyllä <3
Teinien vanhemmat - pari hyvää vinkkiä!!
Anonyymi
2
220
Vastaukset
- Anonyymi
En suosittele ottamaan vinkkejä sellaiselta joka tulee pätemään kutsumalla lapsia luusereiksi. Muutenkin, tämä ei ole mikään vanhempien palsta vaan nimen omaan teinien palsta, jota juuri ihanasti kutsuit luusereiksi. Jos menisit aikuisten palstoille haukkumaan muita luusereiksi?
- Anonyymi
Oot harvinaisen töykeä tapaus. Pitäisikö sinut ottaa vakavasti, kun kutsut toisia luusereiksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 371609
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510