Olen kahden vaiheilla.
Vaihtoon meni kahden kuution sähkövaraaja yölämmöllä
Kuluts vuodessa 15000 kwh yösähköö.
Korvattaisiin joko maalämmöllä tai ilma vesi pumpulla.
Onk o kellän tietoo hinnoista siis omakohaisa toteutuenia kustannuksii ja
Paljonkos sähköö on mennyt enne ja jälkeen
Ei myyjille vaan loppukäyttäjille on ko kellää t osi hyvä ö toimttajaa
Sampo kakkosen ei tvii vaivautuu kommentoimaan.
Kempeleeltä.
Kumman valitsen maa vai ilmälämmön
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko ajatellut pelkää ilmalämpöpumppua vanhan järjestelmän rinnalle?
- Anonyymi
On lmalömpöpumppu j a takka joka päivä päällä.
Lämmityskulut noin 2ooo €vuosi sähköllä. Talo 150mm2. 2006 vm.- Anonyymi
Minulla on 120m2 ja talo rakennettu -90. Kulutus suorasähköllä ja ilmalämpöpumpulla 12 000kWh vuodessa. Kannattaako sinun laittaa kymppitonni lämmityjärjestelmän uusimiseen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on 120m2 ja talo rakennettu -90. Kulutus suorasähköllä ja ilmalämpöpumpulla 12 000kWh vuodessa. Kannattaako sinun laittaa kymppitonni lämmityjärjestelmän uusimiseen?
Ei kannata.
- Anonyymi
Nykyaikaisilla ilmavesilämpöpumpuilla pääsee käytännössä samaan sähkönkulutukseen kuin maalämpöpumpuilla. Hinnassa on iso ero. Puolella maalämpöinvestoinnista saat 90% tai yli niistä tavoitelluista säästöistä.
Vielä joskus 10 vuotta maalämpö oli käytännössä ainut vaihtoehto, kun ilmavesilämpöpumpuista oli tarjolla vain ensimmäisiä alkeellisia virityksiä. Tilanne on muuttunut. - Anonyymi
Maalämpökaivojen mitoituksessa pitää jättää sitten riittävästi jäähtymisvaraa. Vuosien mittaan kaivon lämpötila lähes poikkeuksetta alenee. Tämä johtaa paitsi sähkön kulutuksen kasvamiseen, myös lopulta järjestelmän totaaliseen toimimattomuuteen huippukuormituksen aikaan, jos kaivo jäätyy. Tästä jäähtymisestä ne kauppiaat eivät kauhean mielellään juttele ellei asiakas itse kysy.
- Anonyymi
On aika teoreettinen juttu ja koskee tiheästi porattuja alueita 50 vuoden aikaperspektiivillä.
Juuri maksoin 300m2 passiivitalon helmikuun sähkölaskun. 4 hengen lämmin vesi talon lämmitys alle 40 €. 200 metrin lämpökaivo, mikä sattui osumaan vesisuoneen. Lämpöä tulee arvattavasti yli 10 hehtaarin alueelta. Ei jäädy seuraavan 50 vuoden kuluessa ellei jääkausi iske.
Talojen lämmitys on muutenkin menneen talven lumia. Tuo 300 m2 talo lämpiää keskimääräisillä kuukausikuluilla noin 10 € kuussa. Tarkkaan en ole laskenut lämmintä vettä erikseen, koska se on teknisesti hankalaa. Laiton nimittäin taajuusohjattuun MLP:hen piruuttani ylimääräisen varaajan.
Seuraavaksi laitan aurinkokeräimet ja -paneelit. Sen jälkeen pystyn paremmin laskemaan lämpimän veden osuuden.
Jos haluaa energatehokkaan mutta halvan lämmityksen, niin passiivitalossa LTO ja siihen syöttö ryömintätilasta sähkövastukset märkien tilojen lattioihin hoitaa homman. Lattialämppä kylppäreissä ei ole pakollinen mutta mukava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38801Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50776Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43728Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37720Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37690