Koska Greenpeace on saanut mm. Xerox:in boikotoimaan suomalaisia paperituotteita niin eiköhän aloiteta sitten boikotti Xerox:ia vastaan(kts http://weblog.greenpeace.org/forestrescue/archives/2005/03/)! Samalla voisitte laittaa palautetta Xerox:lle mitä mieltä olette boikotista:
http://www.xerox.com/go/xrx/template/009.jsp?view=Contact Xerox&Xcntry=FIN&Xlang=en_FI
Voisitte samalla laittaa muitakin yhtiöitä tänne jotka boikotoivat niin laitetaanhan palautetta sinne.
Näytetään että onnistuu se toisinpäinkin!
http://www.xerox.com/go/xrx/template/009.jsp?view=Contact Xerox&Xcntry=FIN&Xlang=en_FI
Voisitte samalla laittaa muitakin yhtiöitä tänne jotka boikotoivat niin laitetaanhan palautetta sinne.
Näytetään että onnistuu se toisinpäinkin!
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei xeroxin käyttäjiä ole :-D
Tuskin jyvänpiilottajat ymmärtää mitä xeroxilla tehdään.
Kirjailija Arto Paasilinnan tuki Inarin metsureille on uutisoitu laajasti. Edesmennyt isoveli Erno oli paitsi arvostettu kirjailija, myös yhteiskuntakriitikko ja ajattelija, joka ei kumarrellut mihinkään suuntaan. Siksi on ehkä paikallaan muistuttaa, mitä hän kirjoitti saamelaisista Antti Tuurin kanssa julkaisemassaan kirjassa Isoa Inaria kiertämässä (Otava 1999):
"Paikalliseen suomalaisväestöön nähden saamelaiset eivät enää ole mitenkään alistetussa asemassa vaan pikemminkin jo etuoikeutettuja. Valtio on runsaskätisesti avustanut heitä rakentamaan uusia omakotitaloja ympäri Lappia, mistä työttömät suomalaiskurjat eivät voi uneksiakaan. Saamelaisten sisäpiiriin on noussut hyvinkoulutettu yläluokka, melkoinen joukko maistereita ja tohtoreita, joille menneiden riistokausien esiinkaivaminen ja jatkuvan sorron julistaminen on hyvätuloinen leipävirka, joka lisäksi korostaa heidän omaa julkista statustaan."
Laitoin kommenttia Xerox:lle tästä asiasta ja he vastasivat. Tässä suora lainaus:
"We are aware that Greenpeace representants have hinted that Xerox boycots Stora Enso because of the Upper Lapland forest dispute, but that information is definitely not correct."
Että se siitä Greenpeace:n "totuuksista" ...