Moni niistä meikäläisistä, jotka ovat saaneet säilyttää uskonsa, eikä ole menneet pois, ovat alkaneet ajatella liian ekumeenisesti. Ollaan yhdistetty voimia mm. rapsodia-huuhaa porukan kanssa, jossa on mukana paljon eri herätyskristillisiä ihmisiä, jotka eivät ole elävässä uskossa. Korona on lisännyt salaliittoteorioihin uskomista myös meikäläisten keskuudessa. Yhdessä muiden suuntien kanssa vakuuttelevat Raamatulla koronatoimia yms lopunajan vitsauksiksi. Näihin sotkeutuneet meikäläiset ovat siis ekumeenisia sen suhteen, että veljeilevät muiden suuntien salaliittoihin hurahtaneiden kanssa. Oikea Jumalanlapsi ei tällain tahdo toimia ja haluaa kunnioittaa esivaltaa silloinkin kun sen päätökset eivät ole raamatullisia. Oikea Jumalanlapsi ei myöskään koskaan yhdistä voimia väärin uskovien kanssa.
Älkää menkö ekumenian harhaan!
12
86
Vastaukset
- Anonyymi
Uskonasioissa emme voi yhdistää ja tehdä ekumeenista yhteistyötä, koska toisilla on eri oppi. Mutta voimme tehdä yhteistyötä maallisissa asioissa, joissa jaamme yhteistä huolta yhteiskuntamme asioissa. Esimerkiksi voimme vastustaa yhdessä aborttilakia, huumeiden laillistamista jne, muttemme voi pitää yhteisiä hengellisiä tilaisuuksia, koska oppi on eri ja hyväksyisimme tällöin Raaamatusta poikkeavan opin ja ajautuisimme itsekin harhaan.
Paavalihan sanoo; Room. 15:5
Mutta kärsivällisyyden ja lohdutuksen Jumala suokoon teille, että olisitte yksimieliset keskenänne, Kristuksen Jeesuksen mielen mukaan
Olen käynyt ennen koronaa vapaissa suunnissa ja jatkan koronan jälkeen samoin, sillä siellä puhutaan Raamatusta ja Jeesuksen seuraamisesta, ei omasta kirkosta.
Siinöä opit eroaa, eli kumman haluat, Totuuden Jeesuksessa, vai varmuus RY;stä?
puolivälin Vl
Jk odoatan sitä uutta evannkelikaalista seurakuntaa, joka tulee rippeillemme.
- Anonyymi
Ja en mimäkään tykkää siitä, että aletaan yli uskontokuntien ja herätysliikkeiden puhumaan salaliityoteorioita jne. Raamattu kyllä puhuu lopun ajan vitsauksista, mutta Jumala on luvannut omiansa varjella ja huolehtia maailman loppuun asti. Koettelemukset pitää ottaa nöyrästi vastaan ja tehdä parhaamme, että selviäisimme siitä.
Päättäjät yrittävät vastuullisina parhaansa, virheitäkin tulee. Meidän pitää tukea esivaltaa niin kauan, kun se toimii laillisesti ja perustuslain hengessä. Mitään laitonta vallankaapoaushallitusta en tukisi yhtään, tai hallitusta, joka yoimisi tieten tahtoan lakia vastaan ja sortaisi kansaa tai osaa sitä. Toistaiseksi olemle voineet olla esivallan tukena ja suojassa. - Anonyymi
Olen niitä ”meikäläisiä”, joka ei karta jutella muiden uskovien kanssa? Se on antanut paljon, sillä jos sitä ei tee, kalkkiutuu kotona kokonaan, koska meillä ei mitään muuta ole kun vanhat saarnat, alkaen Naatanista, joka on jopa Israelin Testamentin kautta.
Tuosta Rapsodiasta se, että juuri meikäläiset markkinoivat taannoin Yhdysvaltalaisia terveystuotteita, joiden tuloksia sai USA käyttöönsä.
Kysyin kerran tilaisuudessa, jossa oli enemmän porukkaa kun seuroissa; - miksi? Niin eräs paikkauntamme mahtisuvin jäsen sanoi: Tuottavaa toimintaa.
Korona on niitä Jumalan lupaamia ruttoja, joita tulee lopun aikana, se on Raamatussa ja synkkää moneen muuhun lopunajan merkkiin.
Se todella on Raamatun ekumeniaa, turha siinä on sormella osoitella.
Kuitenkin tuosta Jumalan lapsesta, nimityksestä, joka on kyseenalainen, ja tullut Jeesus- lapsen tilalle, ei ole oikein. Ne jotka pelastuu, saavat Jumalan lapsen nimen, ei ne jotka siitä toitottaa.
Siellä missä on kaikki Jumalan lapsia, eli Uusi Jerusalem, on kaikki uskovat Jeesuksen seuraajia, olen tullut siihen tulokseen.
Seurakuntamme eikä se, että syntimme on keskenään anteeksi annettu, eri meitä pelasta, ainoastaan usko Jeesukseen.
Olen etsivä vl. Kiinnostaa se uusi seurakunta joka tulee koronan jälkeen SRK;N raunioille.- Anonyymi
Olet mätä kala.
- Anonyymi
Olet jo menettänyt elävän uskon ja nytolet vain mätä kala!
- Anonyymi
Toimeen on tultava kaikkien ihmisten kanssa, "Jos se meistä riippuu" !
Uskonasioissa eri tavalla ajattelevat ovat "omaa porukkaansa", niinkuin VL-väki on oma "siioninsa".
Joku voi ajatella; "Mooses is mooses, bisnes is bisnes", tästä ajattelusta "poikii" sitten mm. ahneus, juurikin työkuvioissa ! Mennään raha edellä ! Ei tule hyvää tuosta "yhtälöstä" !
Kautta aikain on ollut "ruttoja" yms. muita tauteja, ajottain, milloin missäkin päin maailmaa, kun matkustaminen on nykyään "muotia", luonnollisesti kaikenlaiset taudit "karkaa käsistä", jos vielä ihmiset ovat välinpitämättömiä, niin seuraukset ovat kauheita. Nyky ihminen ajattelee ensin itseään, "minulla pitää olla kaikki ja ns. hauskaa", tulos on nytkin meillä selvillä.
Katastrofi tuli koko "sotkusta" ! Nyt sitten yritetään jotenkin selvitä tästä kaikesta vähimmillä vaurioilla ! Siinä onkin esivallalla iso pulma ! Jokaisen meistä, tulisi nyt olla kuuliainen esivallalle ! Pois kaikki "sooloilu"! Tässä ei auta mikään "huuhaa uskomus", vaan selvä järjen käyttö ! Ihan kaikilta !! - Anonyymi
Mitä ekumenia on?
- Anonyymi
Ekumenialla käsitetään sitä, että veljeillään muiden uskonsuuntien kans pitämällä heitäkin uskovaisina. Ekumeeninen ihminen haluaa siis murtaa ns. raja-aitoja ja haluaisi olla sisar ja veli ihan kaikkien kans, jotka edes jotenkin uskovat Jeesuksen Kristuksen päälle. Ekumeeninen viis veisaa opillisten erimielisyyksien päälle. Hän ajattelee, että tärkeintä on, kun jotenkin uskoo Jeesukseen ja äärimmilleen vietynä ekumeeninen haluaa käsittää ihan kaikki ihmiset pelastuviksi, uskoivat he sitten tai ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ekumenialla käsitetään sitä, että veljeillään muiden uskonsuuntien kans pitämällä heitäkin uskovaisina. Ekumeeninen ihminen haluaa siis murtaa ns. raja-aitoja ja haluaisi olla sisar ja veli ihan kaikkien kans, jotka edes jotenkin uskovat Jeesuksen Kristuksen päälle. Ekumeeninen viis veisaa opillisten erimielisyyksien päälle. Hän ajattelee, että tärkeintä on, kun jotenkin uskoo Jeesukseen ja äärimmilleen vietynä ekumeeninen haluaa käsittää ihan kaikki ihmiset pelastuviksi, uskoivat he sitten tai ei.
Esimerkiksi nykyään Herättäjä-Yhdistys edustaa pitkälti äärimmilleen vietyä ekumeniaa. Heidän mielestä pelastus kuuluu ihan kaikille ihmisille, eikä vain erityisen uskoville. Herättäjä-Yhdistys on aiemmin tunnettu todella konservatiivisena liikkeenä ja lähes yhtä ekslusiivisinena, kuin nykyinen vanhoillislestadiolaisuuskin. Sittemmin Herättäjä-Yhdistys on höllentänyt sukupolvi toisensa jälkeen linjaansa ja nykyään se tunnetaankin ylivoimaisesti libeeraaleimpana herätysliikkeenä, mitä kansankirkon suojissa tällä hetkellä on.
Nykykörttiläisyyteen riittää se, että olet syntynyt körttisukuun, tai omaksut edes jotain ulkoisia piirteitä körttiläisyydestä. Esimerkiksi jos olet agnostikko, eli pidät mahdollisena pelastusta, mutta et erityisesti usko ja samalla olet jollain tavalla mieltynyt mustiin vaatteisiin ja pidät körttipastillin mausta, olet täysverinen körtti.
Vanhoillislestadiolaisuus on uinut taas ihan toiseen päätyyn. Vanhoillislestadiolaisuudessa sinun täytyy täyttää kaikki mahdolliset piirteet pilkun tarkasti, ollakseen pesunkestävä vanhoillislestadiolainen. Voitaisiinkin sanoa, että körttiläinen liike on nykyään äärimmäisen ekumeeninen liike (toki eivät usein siedä enää vanhankantaista tiukkaa uskoa) ja vanhoillislestadiolainen äärimmäisen ekslusiivinen liike, jonka mukaan yksikään muu ei pelastu, eikä edes kaikki vanhoillislestadiolaisetkaan. Heidän seassaan kun on heidän opetuksen mukaan myös niitä mätiä kaloja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esimerkiksi nykyään Herättäjä-Yhdistys edustaa pitkälti äärimmilleen vietyä ekumeniaa. Heidän mielestä pelastus kuuluu ihan kaikille ihmisille, eikä vain erityisen uskoville. Herättäjä-Yhdistys on aiemmin tunnettu todella konservatiivisena liikkeenä ja lähes yhtä ekslusiivisinena, kuin nykyinen vanhoillislestadiolaisuuskin. Sittemmin Herättäjä-Yhdistys on höllentänyt sukupolvi toisensa jälkeen linjaansa ja nykyään se tunnetaankin ylivoimaisesti libeeraaleimpana herätysliikkeenä, mitä kansankirkon suojissa tällä hetkellä on.
Nykykörttiläisyyteen riittää se, että olet syntynyt körttisukuun, tai omaksut edes jotain ulkoisia piirteitä körttiläisyydestä. Esimerkiksi jos olet agnostikko, eli pidät mahdollisena pelastusta, mutta et erityisesti usko ja samalla olet jollain tavalla mieltynyt mustiin vaatteisiin ja pidät körttipastillin mausta, olet täysverinen körtti.
Vanhoillislestadiolaisuus on uinut taas ihan toiseen päätyyn. Vanhoillislestadiolaisuudessa sinun täytyy täyttää kaikki mahdolliset piirteet pilkun tarkasti, ollakseen pesunkestävä vanhoillislestadiolainen. Voitaisiinkin sanoa, että körttiläinen liike on nykyään äärimmäisen ekumeeninen liike (toki eivät usein siedä enää vanhankantaista tiukkaa uskoa) ja vanhoillislestadiolainen äärimmäisen ekslusiivinen liike, jonka mukaan yksikään muu ei pelastu, eikä edes kaikki vanhoillislestadiolaisetkaan. Heidän seassaan kun on heidän opetuksen mukaan myös niitä mätiä kaloja.Lisäyksenä körttiläisyyteen on se, että he sallivat pelastuksen ihan kaikille, eikä pelkästään körttiläisille. Heille körttiläisyys on tavallaan elämäntapaliike, jossa vain noudatetaan tiettyjä juttuja, mitä ne ikinä sitten ovatkin. Körttipuku, askeettisuus (nykyään harvinaista), vihreän liiton jäsenkirja, luontoaktivismi, körttipastillien nauttiminen jne. Tai että vain ylipäätänsä tunnet ittesi körtiksi. Mutta körttiläisten mielestä voi pelastua ihan kuka tahansa, vaikka kaksihampaiseen torahammaskivikukkoon uskova, koska Jeesus lunasti ihan kaikkien synnit.
- Anonyymi
Tarkoitatko rapsodialla tuota:
Wikipedia: "Rapsodia":
"Rapsodia tarkoittaa musiikkiterminä soitinsävellystä, joka yhdistelee vapaamuotoisesti tunnettuja melodioita, yleisimmin kansansävelmiä. Suunnitelmallisesti etenevää vastaavaa melodiasommitelmaa kutsutaan potpuriksi."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961502
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140944Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58921- 85902
- 53816
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t260711Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74636