En tiedä onko oikea palsta,mutta kysyn nyt täältä.
Jostain kirjasta luin,että ruukut olisi hyvä reijittää jotta liika vesi pääsisi pois ettei juuret mätäne.
Kuuluko reijät tehdä ihan tavalliseen parvelaatikkoon vai voiko mullan laittaa ilman pohjassa olevia reikiä?
Entä kun salaojittaa kuuluisi ruukut,koskeeko tämä myös noita parvekelaatikkoja ja mikä olisi paras salaojitus aine?
Parvekelaatikko??
7
9954
Vastaukset
- Filbert
saa leca-soralla. Sitä on myynnissä ainakin kahta laatua, pienempää ja isompaa. Salaojitukseksi on hyvää se isompi (Biolan Ruukunvoima-kevytsora), pienempiä sorarakeita taas voi sekoittaa mullan joukkoon, mikä parantaa juurten hapensaantia (Plantagenissa myydään Hasselfors Garden-merkkistä pienirakeista leca-soraa; vaihtoehtoisesti multaa keventämään voi käyttää perliittiä). Normaalikesänä salaojitus riittää, ei laatikon pohjaa tarvitse rei´ittää.
- rei'itä
niin varo ettet kastele liikaa. Mutta kuten edellisessä vastauksessa todettiin, kunnon salaojituskerroksen (lue: ei pari kikaletta vaan useita senttejä) pitäisi riittää.
- mami
Mielestäni ei kannata reijittää. Tulee vaan likaista vettä lattialle. Ja muutenkin kasteluvesi valuu reijästä heti pois, varsinkin jos multa on kuivaa niin kestää ennenkuin vesi imeytyy multaan. Varovaista kastelua vaan.
- aloitteleva kukkien hoitaja
Minä olen kyllä tehnyt niin, että poraan reiät porakoneella kaikkiin muovisiin kukkapurkkeihin joissa niitä ei ole valmiina. Myös pitkiin parvekelaatikoihin. Pohjalle lecasoraa ja sitten multa. Mielestäni näin varmistan sen, ettei vesi ainakaan jää lillumaan ruukkuihin, koska minun tulee helposti kasteltua liikaa kuin liian vähän. Samaten jos vesi pääsee satamaan parvekelaatikoihin niin ei sateisen kesän yllättäessä ainakaan toivottavasti ihan mätäne kasvit ja kukat. Tiedä sitten teenkö oikein, aina sitä voi kokeilla kaikkea mitä parhaalta tuntuu!
- ylivuotoreikiä
Ei ehkä kannata reiittää parvekelaatikon pohjia. Parempi tapa on laittaa sivuun ylivuotoreiät siihen kohtaan jossa salaojituskerros loppuu. Tällöin salaoja voi toimia väliaikaisena vesivarastona kuten altakasteluruukuissa. Ylivuotoreiät on ehdottoman tärkeät jos kasvit taivasalla: viime kesänä kaikki kasvini olisivat kuolleet ilman reikiä hukkumalla!
- aloitteleva kukkien hoitaja
ylivuotoreikiä kirjoitti:
Ei ehkä kannata reiittää parvekelaatikon pohjia. Parempi tapa on laittaa sivuun ylivuotoreiät siihen kohtaan jossa salaojituskerros loppuu. Tällöin salaoja voi toimia väliaikaisena vesivarastona kuten altakasteluruukuissa. Ylivuotoreiät on ehdottoman tärkeät jos kasvit taivasalla: viime kesänä kaikki kasvini olisivat kuolleet ilman reikiä hukkumalla!
Kiitti neuvosta. Eihän tuo tullut edes mulla mieleen vaikka kuulostaa tosi järkevältä idealta!
- Meeri
Minä taas en ikinä rei'itä enkä salaojita, silti on ennemminkin parvekelaatikoissa ongelmana ollut kuivuminen vaikka päivittäin kastelee reilusti, kertaakaan ei ole päässyt lillumaan vedessä (ei edes viime kesänä). Noi laatikot ei ole aivan suoraan taivasalla, pieni kattoylitys, mutta sataa niihin silti, tosin rehevä kasvusto estää suurinta osaa vedestä edes pääsemästä multaan. Amppeli on ollut suoraan taivasalla ja aluksi tein siihen pohjamuoviin reiän, mutta kun aina kastellessa vesi valui vaan pois ennenkuin kerkes imeytymään, niin teippasin reiän umpeen eikä edes viime kesänä lillunut.
Hermot meinas mennä naapurin kukkien lomakastelussa, kun oli nuo reiät porattu laatikoihin, kun multa oli päivän aikana päässyt kuivumaan, se suorastaan hylki vettä, pikkutilkka kerralla sai käydä liruttamassa useaan otteeseen illan aikana, ennenkuin alkoi edes vähän pidättämään sitä vettä, kaikki valui vaan pihalle niistä rei'istä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463