Ostin viime vuonna Samsungin A 51 puhelimen ja nyt kuukausi sitten on päivittäin useamman kerran näytölle ponnahtanut erilaisia McAfeen ilmoituksia. Milloin kehottaa skannaamaan puhelimen, aktivoimaan McAfeen tai että on löytänyt puhelimeltani viruksen. Pyytää siis klikkaamaan ilmoituksiaan. En ole ryhtynyt moiseen eikä heidän virustarkistustaan ole puhelimeeni asennettu. Mikä neuvoksi - alkaa ns. hatuttamaan. Virustarkistuksessa ei puhelimessani ole virusta. En ole ladannut mitään epäilyttävää appia Samsungiin.
McAfee häiriköi kännykkääni
5
1444
Vastaukset
- Anonyymi
Samsungeissa on yleensä paljon roskaa mukana kuten tällaisia sovelluksia..
- Anonyymi
Aika agressiiviseksi on mennyt virustorjunnan markkinointi. McAfeen asennusta ei voi suositella. Varsinainen hylkiöyhtiö.
- Anonyymi
Kännykän asetuksissa voi estää tai jopa kokonaan poistaa sovelluksia. Samsungeissa niitä on valmiiksi aika liuta ja yli 90 % voi karsia pois ilman, että haittaa kännykän peruskäyttöä lainkaan. Samsungissa on valmiina myös firman oma tietoturva Knox, joten McAfee on täysin tarpeeton.
- Anonyymi
Mulla oli sama ongelma. Asetuksista löysin kohdan "mainokset", jossa oli osoite mistä McAfeen ponnarit tulivat näytölle. Estin ko. lähettäjän ja sibsalabim - siihen loppui McAfeen mainoslähetykset.
- Anonyymi
Joo ne on perseestä pitää keksiä itsekin poistaa ne koneeltani
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1817567
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes883499- 592424
Kolari Klaukkala
Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se701548Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä
Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.3731486Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!
Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l201386- 571373
Toivoisin, että lähentyisit kanssani
Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä171091Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan
Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni791040Kevyt on olo
Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <3841038