McAfee häiriköi kännykkääni

Anonyymi

Ostin viime vuonna Samsungin A 51 puhelimen ja nyt kuukausi sitten on päivittäin useamman kerran näytölle ponnahtanut erilaisia McAfeen ilmoituksia. Milloin kehottaa skannaamaan puhelimen, aktivoimaan McAfeen tai että on löytänyt puhelimeltani viruksen. Pyytää siis klikkaamaan ilmoituksiaan. En ole ryhtynyt moiseen eikä heidän virustarkistustaan ole puhelimeeni asennettu. Mikä neuvoksi - alkaa ns. hatuttamaan. Virustarkistuksessa ei puhelimessani ole virusta. En ole ladannut mitään epäilyttävää appia Samsungiin.

5

1644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samsungeissa on yleensä paljon roskaa mukana kuten tällaisia sovelluksia..

    • Anonyymi

      Aika agressiiviseksi on mennyt virustorjunnan markkinointi. McAfeen asennusta ei voi suositella. Varsinainen hylkiöyhtiö.

    • Anonyymi

      Kännykän asetuksissa voi estää tai jopa kokonaan poistaa sovelluksia. Samsungeissa niitä on valmiiksi aika liuta ja yli 90 % voi karsia pois ilman, että haittaa kännykän peruskäyttöä lainkaan. Samsungissa on valmiina myös firman oma tietoturva Knox, joten McAfee on täysin tarpeeton.

    • Anonyymi

      Mulla oli sama ongelma. Asetuksista löysin kohdan "mainokset", jossa oli osoite mistä McAfeen ponnarit tulivat näytölle. Estin ko. lähettäjän ja sibsalabim - siihen loppui McAfeen mainoslähetykset.

    • Anonyymi

      Joo ne on perseestä pitää keksiä itsekin poistaa ne koneeltani

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1216
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      792
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      727
    Aihe