McAfee häiriköi kännykkääni

Anonyymi

Ostin viime vuonna Samsungin A 51 puhelimen ja nyt kuukausi sitten on päivittäin useamman kerran näytölle ponnahtanut erilaisia McAfeen ilmoituksia. Milloin kehottaa skannaamaan puhelimen, aktivoimaan McAfeen tai että on löytänyt puhelimeltani viruksen. Pyytää siis klikkaamaan ilmoituksiaan. En ole ryhtynyt moiseen eikä heidän virustarkistustaan ole puhelimeeni asennettu. Mikä neuvoksi - alkaa ns. hatuttamaan. Virustarkistuksessa ei puhelimessani ole virusta. En ole ladannut mitään epäilyttävää appia Samsungiin.

5

1519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samsungeissa on yleensä paljon roskaa mukana kuten tällaisia sovelluksia..

    • Anonyymi

      Aika agressiiviseksi on mennyt virustorjunnan markkinointi. McAfeen asennusta ei voi suositella. Varsinainen hylkiöyhtiö.

    • Anonyymi

      Kännykän asetuksissa voi estää tai jopa kokonaan poistaa sovelluksia. Samsungeissa niitä on valmiiksi aika liuta ja yli 90 % voi karsia pois ilman, että haittaa kännykän peruskäyttöä lainkaan. Samsungissa on valmiina myös firman oma tietoturva Knox, joten McAfee on täysin tarpeeton.

    • Anonyymi

      Mulla oli sama ongelma. Asetuksista löysin kohdan "mainokset", jossa oli osoite mistä McAfeen ponnarit tulivat näytölle. Estin ko. lähettäjän ja sibsalabim - siihen loppui McAfeen mainoslähetykset.

    • Anonyymi

      Joo ne on perseestä pitää keksiä itsekin poistaa ne koneeltani

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      52
      3335
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2782
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      146
      2582
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2291
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      355
      2014
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1634
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      37
      1271
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1164
    Aihe