McAfee häiriköi kännykkääni

Anonyymi

Ostin viime vuonna Samsungin A 51 puhelimen ja nyt kuukausi sitten on päivittäin useamman kerran näytölle ponnahtanut erilaisia McAfeen ilmoituksia. Milloin kehottaa skannaamaan puhelimen, aktivoimaan McAfeen tai että on löytänyt puhelimeltani viruksen. Pyytää siis klikkaamaan ilmoituksiaan. En ole ryhtynyt moiseen eikä heidän virustarkistustaan ole puhelimeeni asennettu. Mikä neuvoksi - alkaa ns. hatuttamaan. Virustarkistuksessa ei puhelimessani ole virusta. En ole ladannut mitään epäilyttävää appia Samsungiin.

5

1662

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samsungeissa on yleensä paljon roskaa mukana kuten tällaisia sovelluksia..

    • Anonyymi

      Aika agressiiviseksi on mennyt virustorjunnan markkinointi. McAfeen asennusta ei voi suositella. Varsinainen hylkiöyhtiö.

    • Anonyymi

      Kännykän asetuksissa voi estää tai jopa kokonaan poistaa sovelluksia. Samsungeissa niitä on valmiiksi aika liuta ja yli 90 % voi karsia pois ilman, että haittaa kännykän peruskäyttöä lainkaan. Samsungissa on valmiina myös firman oma tietoturva Knox, joten McAfee on täysin tarpeeton.

    • Anonyymi

      Mulla oli sama ongelma. Asetuksista löysin kohdan "mainokset", jossa oli osoite mistä McAfeen ponnarit tulivat näytölle. Estin ko. lähettäjän ja sibsalabim - siihen loppui McAfeen mainoslähetykset.

    • Anonyymi

      Joo ne on perseestä pitää keksiä itsekin poistaa ne koneeltani

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      443
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    9. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    10. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      399
    Aihe