SSD vai HDD

Anonyymi

Kumpi se säilyttää tietonsa kauemmin ja minkälaisista eroista on kysymys.

8

157

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä on itsellekin ajankohtainen kysymys, kun oli tarkoitus hankkia usb-liintäntäisen kovalevy muutaman tietokneen tärkeimmän sisällön varmentamiseen. Lähinnä valokuvia 500 GB verran. Tällä hetkellä 4 tietokoneen varmuuskopiot on tallennettu yhdelle 3 TB asemalle, mutta ne eivät ole siellä oikein missään selvässä järjestyksessä, joten oli tarkoitus hankkia 500 GB - 4 TB toinen asema johon säilön samat asiat kuin tuohon vanhempaankin, mutta sen verran suodatettuna ja järjestettynä, että ne on sieltä myös helppo löytää.
      Artikkeli ei oikeastaan antanut vastausta siihen, että kumpi asematyyppi on parempi valinta pitkäaikaiseen datan säilytykseen tilanteessa, jossa kovalevyä käytetään harvoin, eikä se ole edes virtoihin kytkettynä kuin varmuuskopioinnin aikana. Kummassa tyypissä mahtaa data säilyä varmemmin sen noin 10 vuotta, jonka jälkeen asema varmasti uusitaan ihan vaikka vain varmuuden vuoksi. Käyttötunteja ei 10 vuodessakaan tule juuri 2 vuorokautta pidempään.

    • Anonyymi

      Ei kyse ole pelkästään tallennusmediasta. Minulla meni yksi 500 Gt varmuuskopio HDD käyttökelvottomaksi kun yhtäkkiä läppäri ei enää tunnistanutkaan USB-laitetta. Eli oletan että USB-kontrolleri tms. hajosi. Ihan sama voi tapahtua SDDlle. Jos USB interface kuolee, niin tavallinen pulliainen ei voi mitään. Tuota HDD:tä käytin vain jokusen kerran vuodessa lähinnä valokuvien back-upiksi.

      Tietojen säilymisen kannalta luottaisin enemmän HDDhen, mutta sitäkin ehkä kannattaisi ajoittain käyttää, kun kyseessä on mekaaninen laite ja lukupään liikuttamiseen siinä on lukupään kelojen ylä- ja alapuolella erittäin voimakkaat magneetit. Jos avaat vanhan kovalevyn, niin älä yritä kammeta levyä väkivalloin irti. Muuten on purkutila täynnä ohutta, terävää hopeanhohtoista lasia, jota löytyy vielä vuosien päästäkin :)

    • Anonyymi

      SSD kestää paremmin iskuja joten siinämielessä tiedot säilyy siinä varmemmin. Toisaalta tietojen palautus on erittäin hankalaa jos se sattuu menemään rikki. Myöskin mitä enemmän dataa säilyttää sitä kalliimmaksi se tulee SSD levyillä verrattuna tavallisiin kovalevyihin.

      Varmuuskopiot on siis hyvä olla olemassa ja aina välillä ajaa levyjen tarkistusohjelmat läpi kuten Crystaldiskinfo ja Hd tune pro. Ne kertoo onko levy menossa rikki.

    • Anonyymi

      Oma luottamukseni SSD:nkin kestävyyteen mureni hieman muutamia vuosia sitten, kun kamerani käytti vielä CF muistikortteja. Yksi gigatavun kortti alkoi kärsiä muistinmenetyksestä. Eli kaikki tieto oli tallessa niin kauan kuin kortissa oli virta, mutta kortti tyhjeni jos odotti muutaman minuutin ennen kuin kortin laittoi muistikortinlukijaan. Olettaisin, että CF kortin tekniikka on läheistä sukua SSD:lle? Tavallinen kovalevy voi hajota mekaanisesti, mutta muistin pyyhkiytymistä ei mikään vikatila taida siinä aiheuttaa. Eri asia on sitten se, montako euroa pitää lyödä tiskiin, jos moottori tai elektroniikkavikaisesta kovalevystä halutaan tiedot talteen.

    • Anonyymi

      SSD:llä yksi kopio. Toinen HDD:llä. Kolmas kakkoskoneella HDD. Pilvessäkin osa.

    • Anonyymi

      Kummassa DATA säilyy pitempään, komerossa ollessaan, ei käytössä. Jos perillisille jättää videon pätkiä, missä sisäänkäynti ennen oli, näin meille ilmajohdot meni maan alle ja niin edelleen.

    • Anonyymi

      Mulla on v. 2014 saakka ollu pöytäkoneessani SSD päivittäisessä käytössä (Windows, 10 ihan ensimmäisestä Insiderversiosta alkaen) ja hyvin pelaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      160
      6586
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4205
    3. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      487
      2891
    4. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      32
      2794
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2385
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2209
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      149
      1528
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1400
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1334
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1151
    Aihe