Vastasin pari päivää sitten viestiisi. Kerroit olevasi koukussa marin poltteluun ja halusit päästä eroon koko aineesta. Annoin muutamia vinkkejä (mm. paikkakunnan huume ja päihdeyksiköt. Miten olet jaksellut asian kanssa? Oletko ottanut yhteyttä mihinkään? Onko ollut mitään hyötyä? Asian kanssa ei kannata jäädä yksin...tarvitset tukea lopettamiseen. Miten kaveripiirisi asiaan suhtautuu vai oletko kertonut huolestasi? Käytetäänkö kaveripiirissäsi muita huumeita? Toivottavasti sinulla on jotakin järkevää touhua päivisin, sillä joutenolo on pahasta...kynnys sortua polttamaan on suuren suuri. Mielekäs tekeminen pitää ajatukset pois huumeista. Nyt sinulta vaaditaan paljon jämäkkyyttäö jaksaa olla erossa polttelusta. Oletko poltellut kauan (lopettaminen voi olla silloin jonkin verran vaikeampaa)? Polttelusta voi olla tullut jonkinlainen tapa ja tokihan se myös vaikuttaa aivojen mielihyväkeskukseen....sen vuoksi fyysiset ja psyykkiset oireet ovat mahdollisia, mutta loppuvat tai heikenevät käytön lopettamisen myötä. Oletko yrittänyt olla polttamatta? Pysy siis lujana ja aloita jo tästä päivästä. Aina on mahdollisuus aloittaa alusta ja selvitä.....siihen sinä itse voit vaikuttaa. Älä masennu vaikka takapakkia tulisikin vaan jatka "taistelua"....Sinulla on mahdollisuus selvitä....Tsemppiä :)
Jukkis hei!
Meitsi
4369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Huhhuh. Eiköhän noi kliseet ole jo loppuun kaluttu. Järkyttävää kuraa. Kopioitko suoraan jostain valistus-opuksesta?
....mitä tarkoitat...järkyttävää kuraa? En nyt oikein ymmärtänyt? Täyttä asiaa joka lause. Asia vain on näin...ei lopettamiseen mitään vippaskonsteja oo olemassakaan. Se vain vaatii tahtoa, työtä, työtä ja sinniä, sekä usein oman elämän suunnan tarkistusta. Kaikkihan me sen tiedämme, että ihmisen normaaliin, tasapainoiseen, onnelliseen elämään eivät huumeet ja rikollisuus kuulu ja asia vain on näin piste. Elämänhallinta on silloin pettänyt pahasti, mutta maastakin voi nousta ylös.
Käyttäjien on helppo leimata paskapuheeksi kaikki kädenojennukset, jos itsellä ei ole halua ja tahtoa lopettaa tai ei vain siihen kykene. Tiedän tasan tarkkaan, että huumeista irtipääseminen vaatii valtavasti sinnikkyyttä ja tahtoa ihmiseltä. On helpompi luovuttaa ja teilata alkuunsa ns. hyvät neuvot. Siis mitään hokkus pokkus temppuja ei oo....sun on vain ite otettava itteäs niskasta kii...toki siihen on tukea tarjolla, ja sehän kannattaa hyödyntää. Monesti motivaatio lopettamiseen tulee vasta siinä vaiheessa, kun elämä on täysin kuutamolla, ja elämän lanka enää hiuskarvan varassa. edessä on vain kuolema....tosi on, että moni käyttäjä on kuollu ja kuopattu. Siispä annan kaiken tukeni teille, jotka edes mietitte lopettamista. TAISTELKAA!!!!
Tasapäiseen ja normaaliin elämään ei kuulu trollaaminen ja valehtelu. Vähänkin asioista perillä oleva tietää että tapaus jukkis ei ollut muuta kuin trolli.
mistä tiedät, jos kyseessä onkin aito lihaa ja verta oleva ihminen joka tuntee voivansa huonosti huumeiden tähden. Jännä juttu, että väitätte viestejä trollaamiseksi. Musta tuntuu, että tosiasioiden kuuleminen taitaa koskea kaikkein kipeimmin juuri huumeiden käyttäjiä, joitka eivät vielä pysty myöntämään käyttöön liittyviä ongelmia. Silloin on helppo väittää kaikkin huumevastaisten tai kielteisten ajatusten (varsinkin jos ne on käyttäjien omia kokemuksia) olevan valhetta!!!!!