Nokialla taas isot YT:t

Anonyymi

Mutta vuotuistahan tuo on. Nuoria tilalle tykinruuaksi. Sellainen 10-15v työura koulusta valmistuvilla edessä.

7

192

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunhan se takaisinottovelvoite loppuu niin 10.000 työpaikkaa aukeaa. Pääsyvaatimuksena pieni palkka ja alle 35v ikä.

    • Anonyymi

      Vanha vitsi, mutta sopii aiheeseen: Mikä erottaa insinöörin ja diplomi-insinöörin?

      • Anonyymi

        Nokiahan se


    • Anonyymi

      Oikeastaan IT-alan massakoulutus on syypää tähän irtisanomisrumbaan. Koulut suoltavat juuri tätä "tykinruokaa" yrityksille. Jos koulutus vastaisi avoimia työpaikkoja, niin isot firmat "joutuisivat" pitämään huolta työntekiköistä ja kouluttamaan heitä vaihtuviin työtehtäviin. Nyt on liian helppo irtosanoa tuotannollisista ja taloudellisista syistä, vaihtaa työnkuvaa hieman ja ottaa nuori vastavalmistunut pienellä palkalla tekemään samaa työtä.

      • Anonyymi

        Aika pitkälti näin, mutta myös sen takia, että IT-alalla vaihtuu hotskillsit tiuhaan tahtiin.
        Ystäväni on rakennusinsinööri. Irtisanottiin firmasta 15v työuran jälkeen, mutta sai heti uuden paikan ja ainakin itse sanoi, että tuli tunne että työnantajat arvostivat kertynyttä osaamista. IT-alalla voit helposti painaa ahkerasti hommia sen 15 vuotta ja olla työnantajallesi tosi tärkeän oloinen resurssi, mutta samalla tehdä itsestäsi epähaluttavan muille kun tekniikat muuttuu. Kertynyttä osaamistasi ei välttämättä kukaan muu arvosta. Ihan paska ala.


    • Anonyymi

      Klo 18 uutisissa puhuttiin "nettohyödyllisestä" tms. positiivisesta asiasta.

      Uusi termi "vanhat ulos, nuoria tilalle" -yyteille.

    • Anonyymi

      Mikä työura? Hyvä jos enää mistään saa muuta kuin kesätöitä, jos niitäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe