Millainen paikka Juupajoki on asua ? Mitä hyviä ja huonoja puolia ? Millainen tulevaisuus vai onko kuntaliitos tulossa ?
Juupajoki - millainen paikka ?
Anonyymi
246505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Terveyspalvelut ei pelaa lääkäriin vaikea päästä. Aina joutuu menee Mänttään Juupajoellla ei ole lääkäri aikoja tai ei lääkäriä ollenkaan .
https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000007818843.html
Höpö höpö. Juupajoella on Pirkanmaan kunnista lyhimpiä jonoja lääkäriin. Lääkäriin pääsee saman viikon aikana lähes aina. Luulo ei ole tiedon väärti.
Juupajoki on hassu paikka, sen kuntakeskus on Korkeakoskella. Miksei kunnan nimi voisi olla Korkeakoski?
Millainen kunta muuten on ? Asioiminen helppoa vai vaikeaa kunnan virkamiesten kanssa ?
-luonnonkaunis ympäristö
-loistavat ulkoilumahdollisuudet
-hyvät kulkuyhteydet Tampereelle
Millaisia harrastusmahdollisuuksia ? Hiihtolatuja ilmeisesti ainakin, entä onko maastopyöräreittejä ?
Kyllä on porukan taso laskenut. Nykyisille uusavuttomille ladut ja polutkin on tehtävä kunnan toimesta. Ei helvetti....
Jee. Minäkin asuin nuorena Kopsamolla, ja hiihdin kouluun kesät talvet.
Juu, kunhan kyselin kun harkitsimme perheen kanssa sinne muuttamista. Kiitos vaan vastauksesta. Löysimme onneksi muualta asiallisemman paikan jossa otettiin perheemme ystävällisesti vastaan. Kaikki voittivat, me saimme hyvän kodin maaseudun rauhasta ja kunta sai uusia veronmaksajia.
Hiihtelivätkö sinun luokkatoverisikin kesäisin koululle ehtolaikursseille?
Itsekin hiihdin. Kesällä ei tarvinnut aukaista latua, mutta toisaalta luisti huonommin. Talvella luisti mutta monasti paleli.
Pieni paikka jossa muut tietävät paremmin asiasi mitä itse.
Ei täällä kukaan mitään tiedä!
Juupajoki on mukava paikka, muuttaisin heti takaisin jos elämäntilanteeni vaan sen sallisi.
OIS KIVA ASUU JOSKUS MM JUUPAJOELLA
mailman sivu ollut tosi kiihkeitä naisia, et vissiin paikalliset miehet pitää heitä jonkinmoisessa puutostilassa, kun ihan mielellään tulevat tänne sivukylille tasaisin välein meittii viihyttään, onneks
Kristinusko vahvistuu Juupajoella.
Sukurutsaus ennemmin.
Juupajoki voisi olla mukava paikka, mutta seuraavat puutteet eivät innosta.
- Surkeat julkiset kulkuyhteydet; nykyisin toimiva bussiliikenne on ajettu kokonaan alas eli ei mahdollista asioiti- eikä työmatkaliikennettä - pitää olla aina oma auto, jonka ylläpitäminen tulee etenkin yhden hengen talousessa kalliiksi
- Kiitos VR:n, kiskobussiliikenne on edelleen tyäsin naurettavalla tasolla, eikä uusia pysähdyspaikkoja saada niin millään - vuoroista nyt puhumattakaan, koska VR palkää, että käyttäjien määrä saattaisi lisääntyä. Sellaisia ovat nämä nykyajan susipaskat valtionyhtiöt.
- Oikeiden työpaikkojen akuutti puute; käytännössä kaikki oman alan työpaikat ovat Tamperella
Muuten voisi kiinnostaa, koska Tampereesta on tullut täysin susipaska slummi asua, ja alkaa vähitellen kyrsiä, kun omalla asuinalueella syntyperäisenä tamperelaisena ja Suomen kansalaisena ei meinaa kuulla edes omien maanmiestensä puhetta.
Maalaiskunta, mutta nuoret mopioneen ja mönkijöineen "hilluu" yksityisteillä ja mailla - osaan on jo yksikönmaksajat puuttuneet-eli jos jatkuu tulee heille yksikkömaksu mm ja eräät maanomistajatkin väsyneet heidän maitaan kun käytetään ns krossiajoon ja eräät ajaa kylätiellä kuin formularadoilla - nopeus valtavaa, mutta poliisia ei näy- mutta- toivottavasti kolahtaa - no vanhemmat kyllä ovat tietoisia, että sitä joskus saa mitä tilaa.
Vanhempiki väki osaa, vaikka järjen pitäis kolkuttaa. Naurettavilla vehkeillä haetaan huomiota lehdessä asti.
Hieno paikka, paljon aktiviteettejä, ja harrastuksia, palvelut parasta a luokkaa,
ihmiset todella ihania ja kaikkia löytyy , on yksi parhaista paikoista .
Suomen parasta asuinseutua.
Spurguille hyvä paikka