Googlen gmail liian tiukka!

Anonyymi

Ongelma:
Muutaman (kymmenen) kertaa on prepaid vaihtunut ja gmail lopettanut tästä syystä toimintansa, koska pyytää kirjautumaan edellisen kortin sijainnista. Tämä ei ole mahdollista, koska kortti on jo hävitetty. Onko gmailille mitään vaihtoehtoja, joka ei ala kyselemään mitään turhia vaan kirjautuu, jos salasana ja tunnus ovat oikein?
Ei siinä mitään, Googlen servereillä on siis pilvin pimein jo minultakin sähköpostiosotteita, jotka eivät firman toiminnan johdosta enää toimi..

7

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos puhelinnumero jatkuvasti muuttuu niin voit ottaa tuon 2-step-verification:in pois päältä gmailin asetuksista jolloin käyttäjätunnus ja salasana riittää.

      Toinen vaihtoehto on ottaa talteen täältä koodit joita voi käyttää tuon puhelin-varmennuksen sijasta: https://www.google.com/accounts/SmsAuthConfig

      • Anonyymi

        "Jos puhelinnumero jatkuvasti muuttuu niin voit ottaa tuon 2-step-verification:in pois päältä gmailin asetuksista"


        Törkeää toimintaa Googlelta.

        Sen 2-step-verification:in pitäisi olla oletuksena pois päältä, ja vaikka sen päälle kytkemistä saa tarjota, niin käyttäjälle pitää antaa mahdollisuus vastata tällaiseen ehdotukseen:

        "En halua kytkeä 2-step-verification:ia päälle enkä halua lisää kysymyksiä tästä aiheesta" - ja Googlen tulee kunnioittaa käyttäjän valintaa asiasta.

        Mutta eipä Googlea käyttäjän tarpeet kiinnosta.

        Eräässä Anroid -luurissa sama ongelma: Alkaa kysellä ylimääräisiä siksi, että Google -tiliin liitettyä gmail -tiliä ei ole käytetty pitkään aikaan.

        Miksi Google alkaa kysellä Anroid -luurissa ylimääräisiä kysymyksiä?
        Onko Googlella vaikeuksia ymmärtää sitä, että käyttäjä ei halua käyttää gmailia, vaan ko. gmail -tili on käyttäjän kannalta välttämätön paha, kun ilman sitä ei saa Anroid -luuriin sovelluksia ladattua ?!

        Eli ei tietenkään ole kirjauduttu ko. gmail -tilille pitkään aikaan, kun käyttäjä ei kertakaikkiaan halua ko. tiliä käyttää.


    • Anonyymi

      En tuota halunnut alunperinkään päälle.. myöhäistä se nyt enää on ottaa pois päältä, kun en tiedä kuin tunnuksen ja salasanan. Eli vielä pitää tehdä ainakin yhdet tunnukset jotta tuon saa ottaa pois päältä. Vai tarviiko sittenkään? Voisin jättää meilin pois käytöstä kokonaan jos siitä on tehty näin hankalaa!

      • Anonyymi

        Ei tarvitse tehdä mitään tunnuksia.. Kyllä saa pois päältä kun seuraa Googlen ohjeita..


      • Anonyymi

        tuo 2-step-verification saattaa lisätä tietoturvaa satunnaisia amatöörinettirikollisia vastaan, kun pelkkä käyttäjätunnus ja salasana ei riitä, vaan vaaditaan lisävarmennus.

        MUTTA:

        ammattilaisrikollisia vastaan tuosta ei ole mitään hyötyä: he tekevät ns. sim swap:in, eli huijaavat tai lahjovat operaattorin työntekijän ja väittävät, että SIM -kortti on kadonnut tai varastettu, ja saavat uuden SIM -kortin joka korvaa alkuperäisen, joka lakkaa toimimasta.

        Tietenkään operaattorien ei pitäisi luovuttaa SIM -korttia kuin liittymän omistajalle, mutta USA:ssa on ollut lukuisia tapauksia, että ovat luovuttaneet SIM -kortin rikolliselle, joka on tuon avulla huijannut tuota 2-step-verification:ia.

        Koska operaattorit eivät riittävästi varmista uuden SIM -kortin pyytäjän henkilöllisyyttä, niin mielestäni 2-step-verificationista on enemmän haittaa kuin hyötyä.

        Oikea tietoturva voitaisiin toteuttaa aivan muilla keinoilla.

        Miksi niin ei tehdä - sitä en tiedä.


    • Anonyymi

      Jonkin sortin vakoilu business tuokin?

      • Anonyymi

        Olet oikeassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      81
      1588
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      267
      1516
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      266
      1242
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1242
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 65
      834
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      817
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      811
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      771
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      37
      767
    Aihe