Googlen gmail liian tiukka!

Anonyymi

Ongelma:
Muutaman (kymmenen) kertaa on prepaid vaihtunut ja gmail lopettanut tästä syystä toimintansa, koska pyytää kirjautumaan edellisen kortin sijainnista. Tämä ei ole mahdollista, koska kortti on jo hävitetty. Onko gmailille mitään vaihtoehtoja, joka ei ala kyselemään mitään turhia vaan kirjautuu, jos salasana ja tunnus ovat oikein?
Ei siinä mitään, Googlen servereillä on siis pilvin pimein jo minultakin sähköpostiosotteita, jotka eivät firman toiminnan johdosta enää toimi..

7

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos puhelinnumero jatkuvasti muuttuu niin voit ottaa tuon 2-step-verification:in pois päältä gmailin asetuksista jolloin käyttäjätunnus ja salasana riittää.

      Toinen vaihtoehto on ottaa talteen täältä koodit joita voi käyttää tuon puhelin-varmennuksen sijasta: https://www.google.com/accounts/SmsAuthConfig

      • Anonyymi

        "Jos puhelinnumero jatkuvasti muuttuu niin voit ottaa tuon 2-step-verification:in pois päältä gmailin asetuksista"


        Törkeää toimintaa Googlelta.

        Sen 2-step-verification:in pitäisi olla oletuksena pois päältä, ja vaikka sen päälle kytkemistä saa tarjota, niin käyttäjälle pitää antaa mahdollisuus vastata tällaiseen ehdotukseen:

        "En halua kytkeä 2-step-verification:ia päälle enkä halua lisää kysymyksiä tästä aiheesta" - ja Googlen tulee kunnioittaa käyttäjän valintaa asiasta.

        Mutta eipä Googlea käyttäjän tarpeet kiinnosta.

        Eräässä Anroid -luurissa sama ongelma: Alkaa kysellä ylimääräisiä siksi, että Google -tiliin liitettyä gmail -tiliä ei ole käytetty pitkään aikaan.

        Miksi Google alkaa kysellä Anroid -luurissa ylimääräisiä kysymyksiä?
        Onko Googlella vaikeuksia ymmärtää sitä, että käyttäjä ei halua käyttää gmailia, vaan ko. gmail -tili on käyttäjän kannalta välttämätön paha, kun ilman sitä ei saa Anroid -luuriin sovelluksia ladattua ?!

        Eli ei tietenkään ole kirjauduttu ko. gmail -tilille pitkään aikaan, kun käyttäjä ei kertakaikkiaan halua ko. tiliä käyttää.


    • Anonyymi

      En tuota halunnut alunperinkään päälle.. myöhäistä se nyt enää on ottaa pois päältä, kun en tiedä kuin tunnuksen ja salasanan. Eli vielä pitää tehdä ainakin yhdet tunnukset jotta tuon saa ottaa pois päältä. Vai tarviiko sittenkään? Voisin jättää meilin pois käytöstä kokonaan jos siitä on tehty näin hankalaa!

      • Anonyymi

        Ei tarvitse tehdä mitään tunnuksia.. Kyllä saa pois päältä kun seuraa Googlen ohjeita..


      • Anonyymi

        tuo 2-step-verification saattaa lisätä tietoturvaa satunnaisia amatöörinettirikollisia vastaan, kun pelkkä käyttäjätunnus ja salasana ei riitä, vaan vaaditaan lisävarmennus.

        MUTTA:

        ammattilaisrikollisia vastaan tuosta ei ole mitään hyötyä: he tekevät ns. sim swap:in, eli huijaavat tai lahjovat operaattorin työntekijän ja väittävät, että SIM -kortti on kadonnut tai varastettu, ja saavat uuden SIM -kortin joka korvaa alkuperäisen, joka lakkaa toimimasta.

        Tietenkään operaattorien ei pitäisi luovuttaa SIM -korttia kuin liittymän omistajalle, mutta USA:ssa on ollut lukuisia tapauksia, että ovat luovuttaneet SIM -kortin rikolliselle, joka on tuon avulla huijannut tuota 2-step-verification:ia.

        Koska operaattorit eivät riittävästi varmista uuden SIM -kortin pyytäjän henkilöllisyyttä, niin mielestäni 2-step-verificationista on enemmän haittaa kuin hyötyä.

        Oikea tietoturva voitaisiin toteuttaa aivan muilla keinoilla.

        Miksi niin ei tehdä - sitä en tiedä.


    • Anonyymi

      Jonkin sortin vakoilu business tuokin?

      • Anonyymi

        Olet oikeassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2308
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1578
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1573
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1254
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1251
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      226
      985
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      926
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      833
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      829
    Aihe