Googlen gmail liian tiukka!

Anonyymi

Ongelma:
Muutaman (kymmenen) kertaa on prepaid vaihtunut ja gmail lopettanut tästä syystä toimintansa, koska pyytää kirjautumaan edellisen kortin sijainnista. Tämä ei ole mahdollista, koska kortti on jo hävitetty. Onko gmailille mitään vaihtoehtoja, joka ei ala kyselemään mitään turhia vaan kirjautuu, jos salasana ja tunnus ovat oikein?
Ei siinä mitään, Googlen servereillä on siis pilvin pimein jo minultakin sähköpostiosotteita, jotka eivät firman toiminnan johdosta enää toimi..

7

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos puhelinnumero jatkuvasti muuttuu niin voit ottaa tuon 2-step-verification:in pois päältä gmailin asetuksista jolloin käyttäjätunnus ja salasana riittää.

      Toinen vaihtoehto on ottaa talteen täältä koodit joita voi käyttää tuon puhelin-varmennuksen sijasta: https://www.google.com/accounts/SmsAuthConfig

      • Anonyymi

        "Jos puhelinnumero jatkuvasti muuttuu niin voit ottaa tuon 2-step-verification:in pois päältä gmailin asetuksista"


        Törkeää toimintaa Googlelta.

        Sen 2-step-verification:in pitäisi olla oletuksena pois päältä, ja vaikka sen päälle kytkemistä saa tarjota, niin käyttäjälle pitää antaa mahdollisuus vastata tällaiseen ehdotukseen:

        "En halua kytkeä 2-step-verification:ia päälle enkä halua lisää kysymyksiä tästä aiheesta" - ja Googlen tulee kunnioittaa käyttäjän valintaa asiasta.

        Mutta eipä Googlea käyttäjän tarpeet kiinnosta.

        Eräässä Anroid -luurissa sama ongelma: Alkaa kysellä ylimääräisiä siksi, että Google -tiliin liitettyä gmail -tiliä ei ole käytetty pitkään aikaan.

        Miksi Google alkaa kysellä Anroid -luurissa ylimääräisiä kysymyksiä?
        Onko Googlella vaikeuksia ymmärtää sitä, että käyttäjä ei halua käyttää gmailia, vaan ko. gmail -tili on käyttäjän kannalta välttämätön paha, kun ilman sitä ei saa Anroid -luuriin sovelluksia ladattua ?!

        Eli ei tietenkään ole kirjauduttu ko. gmail -tilille pitkään aikaan, kun käyttäjä ei kertakaikkiaan halua ko. tiliä käyttää.


    • Anonyymi

      En tuota halunnut alunperinkään päälle.. myöhäistä se nyt enää on ottaa pois päältä, kun en tiedä kuin tunnuksen ja salasanan. Eli vielä pitää tehdä ainakin yhdet tunnukset jotta tuon saa ottaa pois päältä. Vai tarviiko sittenkään? Voisin jättää meilin pois käytöstä kokonaan jos siitä on tehty näin hankalaa!

      • Anonyymi

        Ei tarvitse tehdä mitään tunnuksia.. Kyllä saa pois päältä kun seuraa Googlen ohjeita..


      • Anonyymi

        tuo 2-step-verification saattaa lisätä tietoturvaa satunnaisia amatöörinettirikollisia vastaan, kun pelkkä käyttäjätunnus ja salasana ei riitä, vaan vaaditaan lisävarmennus.

        MUTTA:

        ammattilaisrikollisia vastaan tuosta ei ole mitään hyötyä: he tekevät ns. sim swap:in, eli huijaavat tai lahjovat operaattorin työntekijän ja väittävät, että SIM -kortti on kadonnut tai varastettu, ja saavat uuden SIM -kortin joka korvaa alkuperäisen, joka lakkaa toimimasta.

        Tietenkään operaattorien ei pitäisi luovuttaa SIM -korttia kuin liittymän omistajalle, mutta USA:ssa on ollut lukuisia tapauksia, että ovat luovuttaneet SIM -kortin rikolliselle, joka on tuon avulla huijannut tuota 2-step-verification:ia.

        Koska operaattorit eivät riittävästi varmista uuden SIM -kortin pyytäjän henkilöllisyyttä, niin mielestäni 2-step-verificationista on enemmän haittaa kuin hyötyä.

        Oikea tietoturva voitaisiin toteuttaa aivan muilla keinoilla.

        Miksi niin ei tehdä - sitä en tiedä.


    • Anonyymi

      Jonkin sortin vakoilu business tuokin?

      • Anonyymi

        Olet oikeassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      86
      4108
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      124
      3614
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      85
      3406
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2819
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1683
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1546
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1191
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1174
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1130
    Aihe