Väestöstä on rokotettu yli 12 %. Suurin osa iäkkäitä ja yli 50v riskiryhmäläisiä, mutta samaan tahtiin kuolee väkeä kuin ennen rokotuksien aloittamista. Aikaisemmin on kerrottu että suurin osa kuolleista on 80 . Ketä tautiin nyt kuolee, vai onko rokotteet tehottomia?
Keitä nyt kuolee?
14
168
Vastaukset
- Anonyymi
Ei rokotteet ole tehottomia! Esimerkiksi Israelissa on kuollut rokotuksen seurauksena useampi kuin koronan vuoksi.
Ongelmana on vain, että rokotuksen kerrotaan auttavan vasta kaksi viikkoa toisen rokotuksen jälkeen.
Täten on varmistettu, että kaikki jotka kuolevat pian rokotusten jälkeen, lasketaan koronan syyksi, sillä sattuu aina tulemaan sopivasti korona ennenkuin on kulunut paria viikkoa toisesta rokotuksesta.
Outoa, että se korona tulee aina heti rokotusten jälkeen!- Anonyymi
Possunassa uutisoitiin näyttävästi ensimmäiset 12 kpl kuolleita.
Possunuhaan uutisoisut kuolleet olivat juuri saaneet rokotuksen paria poikkeusta lukuunottamatta.
Sitten lopetettiin moinen uutisointi jollain päätöksellä ;) - Anonyymi
No jaa, tuo väittämä että korona tulee heti rokotuksen jälkeen, voi johtua siitä että rokotettu ihminen luulee että rokote tehoaa heti eikä enää suojaudu virukselta. Rokotteen tehokaan ei ole 100%, mutta yleensä se estää vakavan tautimuodon (sairaalaan joutumisen).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No jaa, tuo väittämä että korona tulee heti rokotuksen jälkeen, voi johtua siitä että rokotettu ihminen luulee että rokote tehoaa heti eikä enää suojaudu virukselta. Rokotteen tehokaan ei ole 100%, mutta yleensä se estää vakavan tautimuodon (sairaalaan joutumisen).
Rokotettu ihminen on riski muille, koska voi levittää tautia mutta ei tiedä/ tajua sitä.
- Anonyymi
Tällä hetkellä tehohoidossa eniten 25-32 vuotiaita eli heitä kuolee nyt.
- Anonyymi
Sä oot tehoton sängyssä
Korona ei mua pysäytä - Anonyymi
70-75 vuotiaat ovat saaneet rokotuksia suhteellisesti vähän (näkyi hyvin THL:n tämän päivän esityspalkeista), vaikka sairastumisen riski heillä on suuri.
- Anonyymi
Keitä nyt kuolee?
Jotenkin korona on nyt nostettu kuoleman ainoaksi aiheuttajaksi.
Todellisuudessa, kaikilla on riski kuolla minkä ikäisenä hyvänsä, olipa koronaa tai ei.
En ole tilastotieteilijä, mutta korona ei mielestäni ole tehnyt ns. "piikkiä" mihinkään ryhmään. - Anonyymi
Kuolikohan Gibraltarissa enemmän koronaan vai rokotteisiin? Jo tammikuussa kuoli rokotteisiin 53 henkeä. Sen jälkeisistä kuolemista ei ole uutisoitu
https://healthimpactnews.com/2021/53-dead-in-gibraltar-in-10-days-after-experimental-pfizer-mrna-covid-injections-started/
Nyt oli lehdessä että Gibraltarissa kuoli koronaan yhteensä 94 henkeä
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007868832.html
Kumpikohan luku oli lopulta suurempi? Uutisointi ei kerro totuutta. - Anonyymi
No sehän on selvä asia että 80 ihmisiä kuolee normaalistikin paljon enemmän ikäluokkaan nähden kuin 20-40 vuotiaita. Jos oikeasti pandemiasta olisi haluttu päästä nopeasti eroon niin rokotukset olisi pitänyt aloittaa työikäisistä ja aktiivisesti liikkuvista ihmisryhmistä jotka virusta eniten levittävät.
- Anonyymi
Koronarokotteiden tehon arviointi vaatii tietyn tason tiedot infektioista ja viruksista sekä tietyn tason älykkyysosamäärän, sekä aktiivista tilanteen seurantaa. Rokotukset aloitettiin meillä kuten monessa muussakin maassa (Britania jne) vanhuksista, syystä että heidän sairastumisensa vaatii koko terveydenhuollon kapasiteetin melko nopeasti, koska oireet ovat vakavia ja kuolleisuusluvut korkeat. Minun kunnassani, maamme toiseksi suurimmassa kaupungissa , ei rokotteiden teho ole alkuunkaan vielä voimassa edes, korkeintaan koronapotilaiden hoitohenkilökunnan rokotukset alkavat suojata. Maamme väestöstä melkein puolet asuu Helsingissä ja sen lähipiirissä ja suuri osa väestöstä kolmen suurimman kaupungin läheisyydessä ja terveydenhoitoalueella. Omassa kunnassani yli 70v ja riskiryhmien, jotka jo ennestään ovat sairaita täysi teho alkaa vasta kesä-heinäkuun vaihteessa. Toisen rokotteen , tehosteen anto siirrettiin 12 viikon päähän. Lisäksi on syntynyt muuntoviruksia, jotka tarttuvat aiempaa helpommin ja joihin nuoret, jopa lapsetkin sairastuvat. Ei voi odottaa tuloksia, kun ei ole vielä edes rokotettu. Kunnassani ei vielä 75v- ikäiset ole saanut ensimmäistä rokotetta.
- Anonyymi
Noinhan se vähän menee. Kuitenkin vois vähän tarkemmin priorisoida järjestystä ja tehdä enempi täsmärokotuksia joillekin ryhmille.
- Anonyymi
Kysymys oli, keitä nyt kuolee.?
Vastaus on: vanhuksia kuolee. Mutta niinhän se on aina, olipa koronaa tai ei. Vanhuudessa vain se kuolema on todennäköisempi kuin nuoruudessa. - Anonyymi
Jospa joku kysyisi vanhusten ja heidän omaistensa mielipidettä!
Oletetaan että sinun monisairas mummosi on virunut hoitokodissa pari vuotta, saanut makuuhaavoja, ja useita tulehduksia. Henkilön suurin ilo on kun joku tulee katsomaan. Kuolema ei pelota, kenties hän jo odottaa sitä.
Sitten tulee nämä rajoitukset: kukaan ei tule katsomaan, ei pääse edes ruokasaliin toisten seuraan, henkilökuntakin välttää kontaktia, ja ovat piilossa naamarien takana. Päivät tuntuvat pitkiltä kuin nälkävuosi.
Omaiset ovat kotona, huolissaan siitä miten mummo selviää. He haluaisivat edes saada nähdä mummoa, varsinkin kun kuulevat, että tämä on saanut "koronan", mikä voi olla mikä tahansa vilustuminen.
Jos he saisivat tulla katsomaan mummoa, he kenties sanoisivat: Mummo on ollut sairas jo niin kauan, eikä hän enää tahdo edes elää kauemmin. Älkää lähettäkö mummoa minnekään tehohoitoon. Me tulemme olemaan hänen seuranaan, jotta mummo eí tunne oloaan yksinäiseksi. On hyvä, että saamme näin ottaa jäähyväiset mummostamme. Ei hänen tarvitse kärsiä enempää.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk20110471Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi299776Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1788387Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html3047858Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1886709Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k906113Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j675956Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1034997Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit84882Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?234081