Kansalaisaloite tuulivoimalainsäädännön saattamiseksi ottamaan huomioon mm. lähiasukkaat. Kannata!

Anonyymi

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8104

Tärkeä aloite, jonka jotkut ajattelevat ihmiset ovat tehneet jossain päin Suomea. Mutta asia koskee mitä olennaisimmin myös sieviläisiä.

Tuulivoimaa koskeva lainsäädäntö on tällä hetkellä täysin retuperällä. Kannata aloitetta tilanteen muuttamiseksi! 50 000 kannattajaa on tosi paljon saavutettavaksi, mutta pidetään peukkuja. Ongelmana on mm. se, että suuret massat asuvat etelän kaupungeissa ja tuulivoimalat ovat maalla, siis poissa suurten massojen silmistä ja korvista. Mutta sitä suuremmalla syyllä maalla on yritettävä pitää puoliaan elinympäristön laadun säilyttämiseksi. Muut eivät sitä tee.

3

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kansalaisaloite! Tämänhetkisessä tuulivoimarakentamisessa kun nyt ei ole mitään järkeä. Pääkaupunkiseudun edustalla on hyviä merialueita - kuin luotuja tuulivoimaloille. Kyllähän tuulivoimalat tulee rakentaa alueellisesti kulutuksen mukaan.

      • Anonyymi

        Näin on tai olisi, jos asiat menisivät oikein. Tämän aloitteen kannalta olisi erinomaista, kun vaikkapa Kaivopuiston tai Westendin rantoja uhkaisi tuulivoimarakentaminen. Voisi 50 000 paukkua tuota pikaa.


    • Anonyymi

      Ongelma on juuri matalat taajuudet. Tämän voi jokainen todeta vaikkapa teinien subwoofereista joita on autoissa eli matalat bassoäänet. Ne eivät vaimene kovinkaan helposti. Satoja metrejä kantautuu ja pahimmillaan saavat koko asunnon resonoimaan = tärisemään.

      Tuulivoimalat tuottavat teinien bassoautoja vieläkin matalampia ääniä jotka etenevät vieläkin pidemmälle. Ne eivät helposti vaimene rakennuksen vaipassa eli ulkokuoressa. Huonosti kun käy niin koti muuttuu täriseväksi rakennukseksi, myllyn omistajan mallinnusohjelma tietokoneella sanoo että kaikki on kunnossa mutta ei ole. Mittauksia ei tehdä asunnoissa koskaan. Edessä on loputon oikeushässäkkä ja lopputulema on "raja-arvot eivät ylity". Asunnon arvo on menetetty ja vuosikymmeniä jatkuva tärinä on seuralaisena. Ainoastaan täysin tyynillä säällä ongelmaa ei ole. Tällaista on kovin kovin harvoin, siksihän voimala on alueelle rakennettu koska on mitattu että on voimakastuulista aluetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      259
      45654
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      45
      11366
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      222
      10973
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9790
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8618
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      278
      6671
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3335
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2840
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      22
      2728
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2360
    Aihe