RokotusJÄRJESTYS !

Anonyymi

Tottakai rokottaa pitää siellä, missä on eniten tartuntoja, tyhmää on muuta ajatellakaan.

Rokottaminen olisi muutenkin pitänyt alottaa nuoremmista ikäluokista , niistä jotka työelämässä joutuvat olemaan.

Siellä se korona helpommin tarttuu, ei jossain erämaapitäjissä, joissa väestön tiheys on olemattoman pieni!

Nyt tarjotaan jotain epävarmaa Astraa, joka herättää huolia tosipaljon tulppavaaran vuoksi nuorille aikuisille.

Hallitus on aina "hännästä jäljessä", kaiken TÄRKEIMMÄN suhteen, kokoustetaan, vaan mitään päätöksiä ei synny!!

12

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri niin.
      "Siellä, missä se korona helpommin tarttuu, siellä rokotteesta on huutavin pula,

      , ei jossain erämaapitäjissä, joissa väestön tiheys on olemattoman pieni!

      Nyt tarjotaan jotain epävarmaa Astraa, joka herättää huolia tosipaljon tulppavaaran vuoksi nuorille aikuisille."

      • Anonyymi

        Vastuullista journalismia -logo
        Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.

        IS: Tätä uusi rokotusjärjestys tarkoittaisi, HUSille 60 prosentin lisäys
        VILJA VAINIO | 20.03.2021 | 09:04
        Myös Varsinais-Suomi ja Etelä-Karjala hyötyisivät uudesta painotuksesta.

        Jos rokotteita alettaisiin jakaa alueellisesti siten, että väkimäärän ohella otettaisiin huomioon myös alueen koronatilanne, tulisivat siitä hyötymään sairaanhoitopiireistä eniten Helsingin ja Uudenmaan HUS ja Varsinais-Suomi, Ilta-Sanomat uutisoi.

        Helsinkiin rokotteita tulisi Ilta-Sanomien uuden painotuksen perusteella 1,6-kertainen ja Varsinais-Suomeen 1,36-kertainen määrä rokotteita. Myös Etelä-Karjalaan rokotteita saataisiin aiempaa noin viidennes enemmän, eli 1,21-kertainen määrä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vastuullista journalismia -logo
        Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.

        IS: Tätä uusi rokotusjärjestys tarkoittaisi, HUSille 60 prosentin lisäys
        VILJA VAINIO | 20.03.2021 | 09:04
        Myös Varsinais-Suomi ja Etelä-Karjala hyötyisivät uudesta painotuksesta.

        Jos rokotteita alettaisiin jakaa alueellisesti siten, että väkimäärän ohella otettaisiin huomioon myös alueen koronatilanne, tulisivat siitä hyötymään sairaanhoitopiireistä eniten Helsingin ja Uudenmaan HUS ja Varsinais-Suomi, Ilta-Sanomat uutisoi.

        Helsinkiin rokotteita tulisi Ilta-Sanomien uuden painotuksen perusteella 1,6-kertainen ja Varsinais-Suomeen 1,36-kertainen määrä rokotteita. Myös Etelä-Karjalaan rokotteita saataisiin aiempaa noin viidennes enemmän, eli 1,21-kertainen määrä.

        Isossa osassa muita sairaanhoitopiirejä rokotteiden määrät kuitenkin putoaisivat samaan aikaan noin puoleen aiemmasta.

        Kansallinen rokotusasiantuntijaryhmä on suositellut, että rokotteet jaettaisiin alueille jatkossa kolmen eri perusteen mukaan. Yksi niistä olisi väkiluku, toinen koronavirustartuntojen määrä suhteessa kaikkien tartuntojen määrään ja kolmas sairaalapotilaiden määrä suhteutettuna kaikkiin sairaalapotilaisiin. Määrällisesti jokaisessa osa sisältäisi yhtä paljon rokotteita.

        Rokotteiden eri määrä vaihtelisi alueilla epidemiatilanteen mukaan.

        – Jos jokin alue saa rokotetta paljon ja onnistuu painamaan epidemiatilanteen alas, alue saisi jatkossa vähemmän rokotetta. Vastaavasti jos jossain epidemiatilanne pahenee, sinne menisi suurempi toimitus, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksessa THL:ssä tekevä erikoistutkija Simopekka Vänskä sanoo.

        THL:n pitää vielä arvioida Krarin esitys, minkä jälkeen se etenee STM:ään ja sieltä mahdollisesti valtioneuvostoon. Prosessiin voi kulua aikaa 1 –2 kuukautta.


    • Anonyymi

      Suomalaisten rokotteet pitää ehdottomasti antaa Virolle, siellä on Itä-Virossa venäläisten porukissa paljon enemmän koronaa kuin Helsingissä. Rokotteet ehdottomasti sinne missä on eniten tartuntoja.

      Kai nyt jokainen sen ymmärtää, että EU-taistelee yhtenä rintamana tätä tautia vastaan ja tavoite on, että jokisesta jäsenmaasta häviäisi korona samana päivänä.

      • Anonyymi

        Suomalaisillako ei ole SINUN mielestäsi väliä?


      • Anonyymi

        Kai nyt lähes jokainen sen ymmärtää, että koko maailma taistelee yhtenä rintamana tätä tautia vastaan ja tavoite on, että jokisesta maasta häviäisi korona samana päivänä. Siis rokotusjärjestyksessä Suomen edellä on monta maata, joissa koronatilanne on paljon pahempi. Ainakin Brasiliassa oli joku aika sitten enemmän koronapotilaita kuin Suomessa, joten THL lähettänee kaikki saatavilla olevat rokotteet Brasiliaan, ja kun siellä tauti loppuu Suomen tuella, seuraava täsmäkohde on Afrikka, jossa myös on enemmän sairaita kuin Suomessa asukkaita. Venäjällä on jo oma (s)Putink-rokote, joten Afrikan jälkeen Suomen rokotuspanokset suunnataan isänmaamme äidinkasvoihin.

        Kaikki odotamme sitä päivää, kun suuri johtajamme Sauli Ensimmäinen julistaa koronan loppuneeksi länsimaisissa sivistysvaltioissa sekä niiden lisäksi Suomessa ja Amerikan Yhdysvalloissa.


    • Anonyymi

      Vai erämaapitäjissä. Hiihtokeskuksissahan nämä massatartunnat ovat melkein tapahtuneet. Tieysti nuoret, ovat työssä, voitaisiin rokottaa, mutta jos tartunnat tulee pohjoisen after ski tilanteissa, pitää pyyä poissa. Seksiä tietysti ei saa, jos ei saa kontaktia toiseen. Voi jessus sentään!

    • Anonyymi

      Tämä rokotusjärjestys muuttuu koko ajan kuin Hampurin pörssi. Ikäväki ensin sitten nuoret viruskopparit, mutta mielellään työtä tekevät. Työporukoihin riskiryhmien jälkeeen. Mutta järjestys muutuu näköjään koko ajan!

    • Anonyymi

      Olenko ymmärtänyt oikein, että rokotuksen saanut ihminen pystyy levittämään tautia vielä rokottamattomiin.

      Helsinkiläiset töyvää ympäriinsä kuin pieru nahkahousuissa, eivät osaa pysähtyä kotiinsa. Jos heidät rokotetaan, niin heidän vauhti yltyy entisestään. Silloin lähdetään oikein porukkoina levittämään tautia ympäriinsä.

      Onhan se vaikeaa helsinkiläisille, jos heidät rokotetaan samaan tahtiin muiden kanssa, kun ovat tottuneet, että kaikki on lähellä ja heti saatavana.

      • Anonyymi

        Typerä viesti, mene katsomaan peiliisi ja irvistä itsellesi!


    • Anonyymi

      joku kateellinen, missäspäin niitä nyt onkaan eniten, kaakossa ja koillisessa.
      Kaakon kateuden voittaa vain kuusamon kiusaus.

    • Anonyymi

      Suomen verorahat annetaan jo Etelä-Euroopan maihin joten kai ne rokotteetkin voidaan antaa pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      154
      14522
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      42
      8374
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      52
      6108
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      174
      5737
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4457
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      75
      4363
    7. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      72
      4144
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      26
      3995
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3740
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      102
      1576
    Aihe