Uuden takan purku, Spatherm-takkasydän

Anonyymi

Olemme ostamassa taloa, jossa on pari vuotta vanha, sinänsä hyvän näköinen, melko massiivinen valkoinen takka Spatherm-takkasydämellä. Hormi on takaseinässä. Tarvitsemme kuitenkin tilaa muuhun käyttöön ja takan käyttökin olisi mahdotonta, joten takka pitäisi purkaa. Taloon jää vielä yläkertaan toinen (meille tarpeeton) takka, mutta siitä ei ole haittaa joten saanee ainakin toistaiseksi jäädä.

Mitä asioita meidän pitäisi huomata kysyä ja pyytää purkajaehdokkailta? Purkujätteen poisvienti ainakin ja tilan suojaus, mutta ilmeisesti hormin aukko pitää eristää jotenkin, eli se työ seinän tasoittamiseen lisäksi ilmeisesti? Entä lattia, mitä pitää ymmärtää pyytää? Lattiassa on laatoitus eli kyseinen kohta pitää laatoittaa.

Onko puretuilla takoilla tai takkasydämellä jälleenmyyntiarvoa?

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi ostaa sellainen talo jota pitää heti alkaa purkamaan?
      Vaikea tuollaiseen hullun hommaan on ketään asiallista tekijääkään saada, pitäisi purattaa ihan pimeällä hanttimiehellä.

    • Anonyymi

      Puretuilla takoilla ei ole jälleenmyyntiarvoa. Vanhoja kaakeliuuneja puretaan yleensä pientä maksua vastaan tai jopa ilmaiseksi, koska osat jäävät purkajalle, joka myy ne edelleen.

      Takan purkaminen on sottaista puuhaa. Sotkee merkittävästi enemmän kuin takan muuraus.

      Itse en lähtisi purkamaan enkä varsinkaan purattamaan. Alue on nimittäin suojattava ja eristettävä muusta rakennuksesta ja työ tehdään osapuilleen samoilla varusteilla kuin asbestipurku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      111
      8403
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5114
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      25
      3362
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      31
      2067
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      115
      1537
    6. 57
      1530
    7. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1367
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      178
      1349
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1109
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      29
      947
    Aihe