Olemme ostamassa taloa, jossa on pari vuotta vanha, sinänsä hyvän näköinen, melko massiivinen valkoinen takka Spatherm-takkasydämellä. Hormi on takaseinässä. Tarvitsemme kuitenkin tilaa muuhun käyttöön ja takan käyttökin olisi mahdotonta, joten takka pitäisi purkaa. Taloon jää vielä yläkertaan toinen (meille tarpeeton) takka, mutta siitä ei ole haittaa joten saanee ainakin toistaiseksi jäädä.
Mitä asioita meidän pitäisi huomata kysyä ja pyytää purkajaehdokkailta? Purkujätteen poisvienti ainakin ja tilan suojaus, mutta ilmeisesti hormin aukko pitää eristää jotenkin, eli se työ seinän tasoittamiseen lisäksi ilmeisesti? Entä lattia, mitä pitää ymmärtää pyytää? Lattiassa on laatoitus eli kyseinen kohta pitää laatoittaa.
Onko puretuilla takoilla tai takkasydämellä jälleenmyyntiarvoa?
Uuden takan purku, Spatherm-takkasydän
2
186
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi ostaa sellainen talo jota pitää heti alkaa purkamaan?
Vaikea tuollaiseen hullun hommaan on ketään asiallista tekijääkään saada, pitäisi purattaa ihan pimeällä hanttimiehellä. - Anonyymi
Puretuilla takoilla ei ole jälleenmyyntiarvoa. Vanhoja kaakeliuuneja puretaan yleensä pientä maksua vastaan tai jopa ilmaiseksi, koska osat jäävät purkajalle, joka myy ne edelleen.
Takan purkaminen on sottaista puuhaa. Sotkee merkittävästi enemmän kuin takan muuraus.
Itse en lähtisi purkamaan enkä varsinkaan purattamaan. Alue on nimittäin suojattava ja eristettävä muusta rakennuksesta ja työ tehdään osapuilleen samoilla varusteilla kuin asbestipurku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991736
- 741494
- 501427
- 581346
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041308SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p10988- 36847
- 60781
- 49774
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755