Täältä sitä voi katsoa live lähetyksenä https://www.livefromiceland.is/webcams/geldingadalur---volcano/
Ajatella että sellaiset 900 vuotta sekin eleli hiljaiseloa ja nyt sieltä syöksee laavaa.
Hytinäx1
Ajatella että sellaiset 900 vuotta sekin eleli hiljaiseloa ja nyt sieltä syöksee laavaa.
Hytinäx1
Vastaukset 23
Vanhimmat
Oikein tarkkaan kun katsoo niin eiköhän sinne ole jo väkeä kertynyt tarkkailemaan tilannetta oikein läheltä. Kiva vissiin potkiskella kuumaa laavaa.
Hytinäx1
Saapa nähdä jäikö nuo ihmiset saarroksiin tuonne vuoren rinteelle kun eivät näköjään älyä lähtä pois sieltä ennen pimeän tuloa. Sinne on kavunnut ainakin parisenkymmentä ottamaan valokuvia ja lämmittelemään.
Rinteen alapuolella jonne laava valuu on kokoontunut toiset parisenkymmentä kahelia.
Hytinäx1
Rinteen alapuolen vuono jossa ihmiset käyskentelivät eilen on nyt täyttynyt kuumasta laavasta yön ja tämänpäivän aikana melkein kokonaan. Näin se vaan luonto itse muuttaa maisemat. Tänäänkin uteliaat ovat tulleet katsomaan tilannetta lähempää. Kumpa osaisivat olla varovaisia etteivät tipahtaisi sinne kuumaan keitokseen, koska koko ajan kraaterit sylkevät lisää laavaa sisuksistaan.
Hytinäx1
Sieltä se vaan laavaa purskuttaa ulos yötä päivää 5-10 kuutiometrin/sek vauhdilla. Yhdessä Islannin uutisissa netissä kerrottiin että jos jatkuu noin 15-20 päivää samalla vauhdilla niin laava tulee niille alueille jossa on asutusta. Tuon laavan sanotaan tulevan sieltä maapallon vaipasta,kuinka syvältä lieneekään.
Rikkidioksidi päästötkin ovat aikamoiset ja eiköhän maapallon ilmasto ala aivan luonnollisesti kylmenemään jo senkin takia.
Äsken kun katsoin live lähetystä niin näkyy olevan paljon ihmisiä katsomassa kukkulan rinteeltä tätä näytelmää. Sinne on tänään alettu tekemään bussimatkoja Reykjavikista halukkaille elämysintoilijoille.
Yhdessä lehdessä oli myös kirjoitus kun katsojia oli paljon sunnuntaina ja sää yllätti ihmiset, niin ainakin kolme oli joutunut sairaalahoitoon. Eivät olleet varustautuneet lämpimillä vaatteilla kun yhtäkkiä tuuli voimistui ja alkoi satamaan lunta. Monet olivat myös pimeän tultua eksyneet kun kännykkä ei ollutkaan toiminut alueella.
Hytinäx1
Kiitos Hytinäx kun olet tällännyt linkin. Olet laittanut myös Etnasta.
Olen seurannut kumpaakin linkkiesi kautta.
Tulin nyt palstalle ihan vartavasten katsoakseni, että miten Islannissa menee.
Kuvakulma on muuttunut.
Sitä ihmetellyt, että miten nuo ihmiset uskaltavat tallustella noin lähellä????
Minä itse en uskaltaisi, koska olisi pelko, että jos yhtäkkiä purskahtaisi aivan VALTAVA purskahdus laavaa.
Tykkään seurata livekameroita. Odottelen lintujen pesimiskameroita myös.
Kiittäen Heikunkeikku
Tulin taas putkahtamaan Islantiin.
Aina vaan tuo tulivuori purskahtelee.
Miltähän laavasta tuntuu, kun vuori synnyttää laavan framille? :)
On köllinyt maan vaipassa, pesässänsä. Turvassa.
Sitten joutuu täydelliseen muodonmuutokseen.
Vähä se miettii, että mitä häh-häh. Mis´ma oon? Nyt mä jähmetyn ooh.
Ja kohta siitä tulee liikkumaton musta kiviklöntti.
Siitä tuntuu kääntäen verrannollisesti ku perhosen muodonmuutos.
Paitsi että toukasta tulee ihana vapaasti lentävä perhonen ja vapaasti hölskyvästä laavasta tulee liikkumaton jössikkä.
Miettikää sitä isseksenne, tänä Kiirastorstaina :)
Heikunkeikku
Moi Heikunkeikku
https://icelandmonitor.mbl.is/news/nature_and_travel/2021/03/31/new_webcam_livestream_of_fagradalsfjall_eruption/
Tuosta live kamerasta näkee sitä Islannin laavapurkausta vähän erilaisesta kamerakulmasta.
Kaikkea se panee mietityttään kun sanovat että se laava on sitä ikiaikaista laavaa sieltä maapallon vaipasta 15-17 km syvyydestä.
Nyt minua on alkanut mietityttään kun se sieltä purskuttuu ulos niin mitä sinne vaipan sisään sitten vuorostaan menee,? Vai meneekö mitään ja maapallo alkaa sisältä päin kutistumaan.?
Hytinäx1
Kiva ku vastasit. Kun tulin kotiin täs jo olisko ollu silloin vai.., niin käväsin oitis katsomassa, että jos joku ois äitynyt kommentoimaan mulle. Ees perhosista tai jotain. Ei ollu.
Tuntui tympeeltä ja kurjalta. Laskin pääni kera katseen.
Nyt sinä sitten olit kävässyt sanoja laittamassa. Nyt mieleni kirkas on :)
En niin mahottomasti ole mietiskellyt, mutta nyt kun luin sun mietiskelyistä, niin sitten aloin minäkin mietiskelemään.
Mun mietiskelyt:
Entäs jos sisuksista tosiaan purskuttelis NIIN paljon, että pallon sisus ihan onkaloittuisi, niin jos kaikki sisukset pursuis maan Päälle. Kuoreksi. Paksuksi, niin...
Ikävää olisi meille ihmisille tottahan toki.
Noh, maan päällä ei olis kivaa, kun laava olis yltympäri. Yksi vaihtoehto jäisi ihmisille.
Se, että me ihmiset muuttaisimme maan sisäonkaloon lymyyn. Ja annettais maan päällisyyden olla kuten on. Me ihmiset täyttäisimme hyvin kaikki onkalot. Valoja jos sais järjestettyä, niin viljelyksetkin olis ihan ok.
Ei varmaan paras visio mulla, mutta käy se hätätapauksessa. :)
Heikunkeikku
11 vuotta sitten Islannissa purkauduin :-*
Lemmenkäinen
No voihan nenä, niin olin minäkin Olympian matkalla vuoristossa. Opas johdatti meidät hukkaan. Kenenkään purkautumista en havainnut.
Tulin taas katsomaan tulivuorta.
En meinannut kehdata tulla palstalle.
Mussa on se vika, että sormeni (usein) saavat hepulikohtauksen ja päräytän kummallisia kommentteja. Sillä hetkellä, kun kommenttia kirjoitan, se ei laisinkaan tunnu kummalliselta. Jo seuraavana päivänä meinaan vajota maan alle suuresta häpeästä.
Olen kyllä maininnut, että olen outo, mutta kuitenkin häpeys päälleni laskeutuu kun luen omia kirjoituksia.
Mun täytyy parantaa tapojani. Tahi alkaa kirjoittamaan pussi päässä.
Live-elämässä en aivan NIIN outo ole, minkä käsityksen palstalla saatte.
Pitää yrittää pistää mielikuvitus hieman enemmän aisoihin.
On pakko päästä eroon jälkinoloustunteista.
Heikunkeikku
Älä nyt sentään lopeta kirjoittelua, saahan sitä hassutella tässäkin iässä.
Tulivuori taitaa kerätä uusia voimia iltapäivän suurille katsoja joukoille jotka tulevat katsomaan tätä luonnon näytelmää. Nyt vain pieniä tussauksia kummastakin kraaterista. Näyttää kuitenkin olleen aktiivinen yönaikana kun laavalammikot etsivät uusia kulkujteitä.
Hytinäx1
Kirjoitustyylisi on kivasti samantapaista kuin Heli Laaksosella, hänellä vahvempi murre.
Jos katsotte tuota ensimäistä linkkiä niin näette että sinne purkausalueen lähettyville on tullut uusi aukeama josta pursuaa tulta. Ajattelinkin aamupäivällä miten ne ensimäiset kraaterit alkoivat niinkuin hiipumaan niin tuo taitaakin olla selitys.
Turistijoukkoja ei näy enää suuren purkauksen reunamilla. Lienevätkö saaneet käskyn poistua kun heidän turvallisuuttaan nyt ei voikaan taata tuon uuden aukeaman takia.
Hytinäx1
Oli E-Pohjanmaallakin maanjäristys eilen. Velipoika ei ollut kuullut mitään eikä huomannut maan liikkumista. Että kyllä Suomessakin vähän luonto teutaroi.
Siellä sitä laavaa vaan virtaa. Niitä venttiilejä oli toiminnassa yhteen aikaan jopa 6-7 kpl yhteen aikaan. Nyt näyttävät vain yhtä kraateria joka aktiivisena purskuttelee tulikiviä ja laavaa yötä päivää. Aikamoinen alue on jo peittynyt mustaan laavakiveen, näyttävät aluekarttaa silloin tällöin tuubista.
Joskus mietityttää kun sitä mönjää tulee tuolta maapallon sisältä niin onko siinä jotakin aineosia jotka ovat tulevaisuudessa hyödyksi ihmisille ja kehittyvälle tekniikalle?
Hytinäx1
Herra on hyvä
https://m.youtube.com/watch?v=YLd_WN_mYeY
Paljon on youtubessa erilaisia näkymiä laavapurkauksista Islannissa. Ei heikkene ollenkaan tuon tulivuoren voima. Yhdestä kraaterista tupruttaa laavaa yötä päivää, joinakin päivinä suuremmalla ja joinakin päivinä pienemmällä vauhdilla.
Ihmisvoimin on yritetty tehdä kaksi patoa joka hidastaisi laavan vyörymistä vuonoon ja siitä edelleen asutukseen ja mereen, mutta näyttää että toinen noista patorakennelmista tulee antamaan periksi viikonlopun aikana. Sitten lähteekin laava kulkeutumaan vauhdilla alaspäin.
Hytinäx1
Tiedoksenne vain, idänpuoleinen patorakennelma antoi jo periksi, laava etsii nyt uusia polkuja alemmas Grindvikin kalastus kylää kohti.
Hytinäx1
Siellä se vaan Etnakin yltyi lähettämään tulta ja tulikiveä ympäriinsä, Onkohan tulivuorilla jokin kilpailu käynnissä?
Hytinäx1
Islannin tulivuorenpurkaus se vaan jatkuu ja jatkuu. Nar nimiseksi ristitty tulivuori ei kuitenkaan samalla teholla purskuta laavaa kuin kevään ja kesäkuun aikana. Sanotaan yli 90 miljardia kubiikkimetriä laavaa virranneen ympäristöön tähän saakka.
Siellä oli kova huoli josko laava katkaisee valtatien, mutta vielä ei niin ole tapahtunnut.
Aina välillä vilkaisen livekameroita, mutta huonosti niistä näkyy sumun ja sateiden takia tapahtumien kulkua.
Voi olla että Katla tulivuori on heräämässä eloon uudelleen. Siellä on ympäristössä ollut enenevä määrä pieniä maanjäristyksiä. Viimeisen vuorokauden aikana jopa 28 mitattua liikehdintää.
Islannin tulivuori vaan jatkaa magman pulputtamista. Itse tulivuorenpoikanen ( josta sitä magmaa pursuaa) on jo kasvanut melkein aikuiseksi. Säkä korkeutta sille on jo kertynyt yli 300metriä. Ei ole vielä laava katkaissut valtatietä, kummasti se tulivuori on ne purskauksensa pläjäyttänyt vuonosta toiseen vähän joka ilmansuuntaan.
Eilen siellä taas muutama pölvästi turisti oli tehnyt vedon ja menivät kävelemään sinne valuneen laavan nurkille, näyttivät esimerkkiä kuinka typerä sitä voi olla kun ei tajua ettei aktiivisen tulivuoren laavakerrostumaan voi luottaa missään vaiheessa, Olikohan viimekerrasta muutama viikko kun yksi meni paistelemaan vaahtokarkkeja tikunnokassa. Varovasti hän etsi jalansijaa, mutta kuitenkin näytti koko maailmalle älykkyytensä. Samalla tietenkinkännykkä korassaan filmasi itseään.
Eilen illalla sen tulivuorenpurkauksen aikana tapahtui että hanhiparvi lenteli yli laavavyöhykkeen ja muutama niistä hanhista sitten pökertyi ja tipahti sinne tulikuumaan magmaan.
Islannissa on toinenkin tulivuorialue( jossa Katlaniminen tulivuori) on alkanut heräilemään, luulevat että sekin aktivoituu tässäparin kuukauden aikana.
Ja Teneriffalla Teide nimisen tulivuoren purkausta odotellaan jännityksellä. Siellä on ollut useita satoja pieniä maanjärisyksiä koko viimeviikon ,tänäänkin näyttää olleen 98 järistystä. Mielenkiinnosta olen tällä viikolla netin linkin kautta katsonut sitä tulivuorta ja näin eilen kuinka kaksi ihmistä kantoivat sieltä vuoren seinämästä pois jotain laitteita monen tunnin ajan.
Täältäpä linkki sinne Teneriffan tulivuoren livelähetykseen jos aikanne kuluksi haluatte seurata senkin vaiheita. https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/espana/canarias/santa-cruz-de-tenerife/volcano-teide.html
Hytinäx1
Pitkän hiljaiselon jälkeen on taas Islannin Geldingadalur tulivuori heräilemässä uuteen purkaukseen. Siellä on Fagradalsfjällin alueella viimeisen vuorokauden aikana ollut 1480 pienempää ja suurempaa maanjäristystä.joten uusi magmavirtaus on tulossa pian roiskahtelemaan luontoon.
La PalmanCumbre Vieja tulivuori vuorostaan on hiipumassa. Kyllä sekin sai näiden 95 vuorokauden aikana aika paljon tuhoa aikaan. Yhteensä yli 2900 asuntoa ja muuta rakennusta tuhoutui ja 6700 hehtaarin alue on tuhkan ja osaksi laavan alla. En tiedä onko kukaan niistä 7000 asukkaasta jotka alueelta evakuoitiin päässyt takaisin asuinsijoilleen.
Hytinäx1