Kattolamppu ja televisio

Ongelmana oli kun yläkerran naapurin kolahdukset sammuttivat television. Keksin ottaa sitten kattolampun kokonaan pois ja enää ei ole televisio sammuilut. Mikä ihmeen selitys tähän voi olla?
10136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Selitys on että joko itse lapussa on vika tai sitten lampun liitännöissä.

Äänestä

Pistorasialle tulevat johdot haaroitettu samassa jakorasiassa, johon kattolamppukin liitetään (koukkukansi jakorasian peittona). Huono johtoliitos... eli myös tulipalon vaara tässä.

Äänestä
  • Huonot johtoliitokset varsinkin vanhoissa kerrostaloissa ovat aika yleisiä ja tulipalon vaara on toki olemassa, mutta se on onneksi suhteellisen pieni.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Huonot johtoliitokset varsinkin vanhoissa kerrostaloissa ovat aika yleisiä ja tulipalon vaara on toki olemassa, mutta se on onneksi suhteellisen pieni.

    Aloittajan kannattaa olla yhteydessä sähkömieheen joka uusii johtoliitokset.

    Äänestä

Keskustele yläkerran naapurin kanssa että lopettaisi tuollaiset kolahdukset. Onneksi nyt kuitenkin jo sen verran valoisaa että pärjäät kyllä varmasti ilman kattolamppuakin.

Äänestä

Tuo käytäntö että valaisin liitetään jakorasiaan, on ollut huono käytäntö jo alunperinkin.
Valaisimia räpeltää kattoon ja pois, ihan maallikot, niin siinä samalla sorkkivat jakorasioiden kytkennät hajalle.
Valaisinpisteeseen pitäisi tulla muualla sijaisevasta jakorasiasta vain valaisimen tarvitsemat johtimet.

Äänestä

Onko aloittaja itse sörkkinyt niitä liitosjohtoja? Monesti tosiaan jos niitä menee ilman tietämättään sörkkimään niin voi saada aikaan pahaakin jälkeä. Myös ns. aavevalo on mahdollinen eli kattovalon polttimoiden epäsäännöllinen kirkkaus.

Äänestä

Jos kattolampun pois ottaminen auttoi niin silloin vika on liitosjohdossa joka lampusta yhdistyy kattoon.

Äänestä

Vika saattaa myös olla itse kattolampussa.

Äänestä
  • Niin jos virta telkkarille on otettu"eeriksonnilla" kattovalosta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ongelmana oli kun yläkerran naapurin kolahdukset sammuttivat television. Keksin ottaa sitten kattolampun kokonaan pois ja enää ei ole televisio sammuilut. Mikä ihmeen selitys tähän voi olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu