Onko kellään tietoa venerakennus insinöörin koulutuksesta (oliko kenties Kotkassa (AMK)?). Mitä opetetaan ja onko työllisyystilanne ja mahdolliset työpaikat mitä? Kannattaako hakea?
insinööri?
tuleva sellainen?
32066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kymenlaakson ammattikorkeakoulussa Kotkassa on insinööri (amk), veneala. Itse valmistuin 2002. Koulutus on enemmän venetuotantoon suuntautuvaa kuin venesuunnittelua. Hyvä niin, sillä keskinkertaisia venesuunnittelijoita maa(ilma) ei elätä, hyviä veneentekijöitä, korjaajia jä tuotannon vetäjiä kylläkin.
http://plaza.kyamk.fi/Resource.phx/kohjelmat/tekniikka/veneala.htx
Metalliveneihmiseksi aikova taitaa kyllä enemmän hyötyä Turun ammattikorkean laiva- ja venetekniikan suuntautumisvaihtoehdosta.
http://www.turkuamk.fi/yhteishaku/Program.cfm?GetID=25
Veneinsinöörin mahdollisten työnantajien pääjoukko löytyy täältä:
http://www.finnboat.fi/fi/fi_1.html
Jos haluat vieläkin varmemman työuran, paremman palkan ja YO-todistus löytyy, niin kannattanee ennemmin pyrkiä Teknillisen korkeakoulun laivalaboratorioon (muistaakseni konetekniikan koulutusohjemassa). Sieltä valmistut laivanrakennuksen DI:ksi. Sivuainemahdollisuuksilla on mahdollista työllistyä tarvittaessa ihan minne tahansa, ei välttämättä millään tavalla sidonnainen alaan (AMK-inssin koulutus enemmän alakohtainen, DI:llä huomattavasti laajemmat mahdollisuudet).