Jos Saksassa on sähköautojen hankintatuki 9000 euroa (luin jostain) ja alhainen alv, niin kun sähköautoja tulee käytettynä myyntiin esim. vuoden päästä, niiden hintapyyntihän on silloin jotain, lähes 20000 euroa sikäläisestä ohjehinnasta. Olenko väärässä?
Jos niin on, niin kannattaa varmaan odottaa niitä käytettyjä sähköautoja ja hakea Saksasta. Olenko väärässä?
VW ID.3 Saksasta ja sikäläinen 9000 euron hankintatuki?
Anonyymi
5
119
Vastaukset
- Anonyymi
Olet aivan oikeassa.
- Anonyymi
Et saa ulkomaalaisena tuota hankintatukea.
- Anonyymi
Tottakai sen saa jos hintatuetun Saksassa jo rekisterissä olevan tuo Suomeen. Onhan sen hinta vähintään 9 tonnia alempi.
- Anonyymi
Käytetyistä kyse
- Anonyymi
Riippu kovasti paikallisesta kysynnästä ja tulevista tuista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841626Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691541Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2701276Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56867
- 66844
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64837Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40821- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44781