Sydänvika kuntoilevalla alaikäisellä?

Anonyymi

Oon alaikäinen kunnosta jo vuosia hyvin huolta pitänyt poika ja välillä mulla on huimaava olo, veto aivan pois ettei jaksa tehdä mitään ja se olo saattaa tulla koska tahansa ja saattaa lähteä aivan yhtäkkiä pois. Välillä myös rasituksessa kuten eilen itsetyydytyksen aikana tuli sellainen kipu rintaan. Kipu ei kuitenkaan vienyt toimintakykyä eli ei ollut kauheen voimakas. Juostessa kipu ei esiinny mutta kun lopetan niin sydämen syke alkaa sekoilla. Sydän tuntuu myös välillä lyövän levossakin todella oudosti ja välillä herään siihen kun sydän lyö tajuttoman lujaa ja sama saattaa tapahtua vaik kesken TV:n katsomisen tai syömisen. Isälleni joka on 45 on asennettu tahdistin jo 2000luvun alkupuoliskolla. Myös äidin äidillä on tahdistin.

6

154

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Välillä se myös lyö tosi hitaasti ja silloin on heikko olo

    • Anonyymi

      Olisiko rytmihäiriötä?
      Onko kilpirauhanen tutkittu kunnolla?

      • Anonyymi

        Kilpirauhanen oli kunnossa ainakin vuosi takaperin tehdyissä tutkimuksissa.


    • Anonyymi

      Hei ! Sinun pitää päästä kardiologin tutkimuksiin. Kardiologi on sydänsairauksiin
      erikoistunut lääkäri. Hän voi selvittää oireittesi syyt.
      Älä tyydy terveyskeskuksen yleislääkärillä käyntiin.
      Pyydä lähete kardiologille tutkimuksiin.

    • Anonyymi

      Ei muuta , kun varaatte ajan kardiologille. Voisko se olla jotain geeniperäistä, koska isälläsikin on tahdistin nii n nuorena asennettu. Tutkitaan ja hoidetaan , sillä se selviää. Tsemppiä vaan . Mitä pikemmin asia selviää, sen parempi.

    • Anonyymi

      Vaikuttaa siltä, että sinulla on jo tavallista enemmän perinnöllistä rasitusta sydämen rytmihäiriöihin. Joskus rytmihäiriöt on vaikeaa saada tutkimuksella kiinni. Ilmeisesti jonkinlainen pitkäaikaisseuranta on mahdollinen. Uskoisin, että sinulla on hyvät mahdollisuudet päästä tutkimuksiin jo sukurasituksen vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2465
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      40
      2092
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      495
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      462
    Aihe